مشاهده RSS Feed

Mclaren

منشور کورش کبیر

به این مطلب امتیاز بدهید
[QUOTE=!722!;180709][FONT=tahoma][SIZE=3][IMG]http://www.senatorha.com/up/uploads/1396421888531.jpg[/IMG]

[COLOR=black]منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل،[/COLOR][COLOR=black]شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان[/COLOR][COLOR=black].
[/COLOR][COLOR=black]پسر کمبوجیه، شاه بزرگ، شاه انشان ،نوه[/COLOR][COLOR=black]کوروش، شاه بزرگ، ...، نبیره چیش پیش، شاه بزرگ ، شاه انشان ... از دودمانی که[/COLOR][COLOR=black]همیشه شاه بوده اند و فراماروائی اش را « ِ‌بل »و « نبو » گرامی می دارند و [از طیب[/COLOR][COLOR=black]خاطر، و]با دل خوش پادشاهی او را خواهانند[/COLOR][COLOR=black] .
[/COLOR][COLOR=black]آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد[/COLOR][COLOR=black]بابل شدم، همه مردم مقدم مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت[/COLOR][COLOR=black]شهریاری نشستم . مردوک خدای بزرگ دل های مردم بابل را به سوی من گردانید، ...، زیرا[/COLOR][COLOR=black]من او را ارجمند و گرامی داشتم . او بر من ، کوروش که ستایشگر او هستم و بر کمبوجیه[/COLOR][COLOR=black]پسرم ، و همچنین بر کَس و کار [و ، ایل و تبار]، و همه سپاهیان من ، برکت و مهربانی[/COLOR][COLOR=black]ارزانی داشت . ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم . به فرمان[/COLOR][COLOR=black] « [/COLOR][COLOR=black]مردوک » ، همه شاهان بر اورنگ پادشاهی نشسته اند . همه پادشاهان از دریای بالا تا[/COLOR][COLOR=black]دریای پائین [مدیترانه تا خلیج فارس ؟] ، همه مردم سرزمین های دوردست ، از چهارگوشه[/COLOR][COLOR=black]جهان ، همه پادشاهان « آموری » و همه چادرنشینان مرا خراج گذاردند و در بابل روی[/COLOR][COLOR=black]پاهایم افتادند [ پا هایم را بوسیدند] . از... ، تا آشور و شوش من شهرهای « آگاده[/COLOR][COLOR=black] » [/COLOR][COLOR=black]، اشنونا ، زمبان ، متورنو ، دیر ، سرزمین گوتیان و همچنین شهرهای آنسوی دجله که[/COLOR][COLOR=black]ویران شده بود ــ از نو ساختم . فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی را که بسته شده بود،[/COLOR][COLOR=black]بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه ها را به جاهای خود بازگرداندم . همه مردمانی را[/COLOR][COLOR=black]که پراکنده و آواره شده بودند، به جایگاههای خود برگرداندم و خانه های ویران آنان[/COLOR][COLOR=black]را آباد کردم . همچنین پیکره خدایان سومر و اکد را که « نبونید » ، بدون هراس از[/COLOR][COLOR=black]خدای بزرگ، به بابل آورده بود، به خشنودی مردوک «خدای بزرگ» و به شادی و خرمی به[/COLOR][COLOR=black]نیایشگاه های خودشان بازگرداندم. باشد که دل ها شاد گردد[/COLOR][COLOR=black] ...
[/COLOR][COLOR=black]بشود که خدایانی که[/COLOR][COLOR=black]آنان را به جایگاههای نخستین شان بازگرداندم،... [ قبل از « بل » و « نبو »] هر روز[/COLOR][COLOR=black]در پیشگاه خدای بزرگ برایم خواستار زندگی بلند باشند ، چه بسا سخنان پُربرکت و[/COLOR][COLOR=black]نیکخواهانه برایم بیابند ، و به خدای من « مردوک » بگویند: کوروش شاه ،پادشاهی است[/COLOR][COLOR=black]که تو را گرامی می دارد و پسرش کمبوجیه [نیز[/COLOR][COLOR=black]]...
[/COLOR][COLOR=black]اینک که به یاری «مزدا» تاج[/COLOR][COLOR=black]سلطنت ایران و بابل و کشورهای چهارگوشه جهان را به سرگذاشته ام اعلام می کنم که تا[/COLOR][COLOR=black]روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد دین و آئین و رسوم ملت هائی[/COLOR][COLOR=black]را که من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیر دستان من[/COLOR][COLOR=black]دین و آئین و رسوم ملت هائی که من پادشاه آنها هستم یا ملت های دیگر را مورد تحقیر[/COLOR][COLOR=black]قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.من از امروز که تاج سلطنت را به سر نهاده ام تا[/COLOR][COLOR=black]روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ[/COLOR][COLOR=black]ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملتی آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا نکند و[/COLOR][COLOR=black]هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][COLOR=black]من تا روزی که پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی[/COLOR][COLOR=black]مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات[/COLOR][COLOR=black]خواهم کرد.من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیر منقول یا منقول دیگری را[/COLOR][COLOR=black]به زور یا به طریق دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال ، تصرف نماید و[/COLOR][COLOR=black]من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که شخصی دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون[/COLOR][COLOR=black]پرداخت مزد وی را به کار وا دارد[/COLOR][COLOR=black].
[/COLOR][COLOR=black]من امروز اعلام می کنم که هر کسی آزاد است[/COLOR][COLOR=black]که[/COLOR][COLOR=black]هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه که میل دارد سکونت کند مشروط بر اینکه[/COLOR][COLOR=black]در آنجا حق کسی را غصب ننماید و هر شغلی را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به[/COLOR][COLOR=black]هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند. هیچ[/COLOR][COLOR=black]کس را نباید به مناسبت تقصیری که یکی از خویشاوندانش کرده مجازات کرد .من برده داری[/COLOR][COLOR=black]را برانداختم. به بدبختی های آنان پایان بخشیدم[/COLOR][COLOR=black] .
[/COLOR][COLOR=black]من تا روزی که به یاری مزدا[/COLOR][COLOR=black]زنده هستم و سلطنت می کنم نخواهم گذاشت که مردان و زنان را به عنوان غلام و کنیز[/COLOR][COLOR=black]بفروشند و حکام و زیر دستان من مکلف هستند که در حوزه حکومت و ماموریت خود مانع از[/COLOR][COLOR=black]فروش و خرید مردان و زنان بعنوان غلام و کنیز بشوند و رسم بردگی باید به کلی از[/COLOR][COLOR=black]جهان برافتد[/COLOR][COLOR=black].
[/COLOR][COLOR=black]از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهّداتی که نسبت به ملت های[/COLOR][COLOR=black]ایران و بابل و ملل چهار جانب جهان بر عهده گرفته ام موفق گرداند[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

نظرات