اگر من عادات قدیمی خودم راادامه دهم، چه اتفاقی رخ می دهد ؟
بیماریهای قلبی عروقی قاتل شماره یک انسان هابوده واستعمال سیگار سر دسته عوامل خطرزای عمده ، مهمِ وقابل پیشگیری بیماریهای قلبی عروقی می باشد . لیست بلندبالای بیماری ها و مرگ های مربوط به استعمال سیگار هراسناک می باشد.

همچنین استعمال سیگار برای هزاران نفر از افراد غیر سیگاری شامل نوزادان و اطفال در معرض دود سیگار، مضر می باشد(سیگاریهای دست دوم).
افراد سیگاری باید نگران اثر سیگار برروی سلامتی خودشان و افراد مورد علاقه شان باشند. ممکن است شما یکی از هزاران نفری باشید که سالیانه به دلیل مصرف سیگار می میرند . زمانیکه شما سیگار را ترک می کنید، در حقیقت میزان خطر آن را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهید .

آیا برای ترک سیگار دیر شده است ؟
در ترک سیگار مهم نیست که شما چقدر و به چه مدت سیگار کشیده اید، در واقع با ترک سیگارمیزان خطردر شما در هر حالتی کاهش می یابد . با گذشت زمان میزان خطر در شما مشابه افرادی می شود که هرگز سیگار نکشیده اند .

من چگونه می توانم سیگار را ترک کنم ؟

گام اول
 دلایل خود را برای ترک سیگار لیست کنید و روز انه چند مرتبه آنها را بخوانید.
 بسته سیگار خود را با کاغذ و کش ببندید. هر بار که سیگار کشیدید، زمان آن، احساس خودتان و میزان اهمیت سیگار را از عدد 1 تا 5 یادداشت کنید .
 بسته سیگاررا دوباره با کاغذ و کش ببندید .

گام دوم
 همواره لیست دلایل خود برای ترک سیگاررا بخوانید و در صورت نیاز مواردی را به آن بیافزایید.
 با خود کبریت حمل نکنید و سیگار را خارج از دسترس خود قرار دهید .
 هرروز سعی کنید که سیگار کمتری بکشید و سعی کنید در مواردی که سیگار کشیدن برای شما اهمیت ندارد، آن را مصرف نکنید.

گام سوم
 اقدامات گام دوم را ادامه دهید. تاریخی را برای ترک کامل تعیین کنید .
 تا زمانی که بسته سیگار خود را تمام نکرده اید، بسته سیگار جدیدی نخرید .
 سعی کنید برای یکبار هم که شده،48 ساعت سیگار نکشید .

گام چهارم
 سیگار را به طور کامل ترک کنید . تمامی کبریت ها و سیگار ها را دور بریزید. زیر سیگاری و فندک ها را پنهان کنید .
 خود را مشغول کنید . به سینما بروید، ورزش بکنید، پیاده روی و دوچرخه سواری نمایید .
 از وضعیت هایی که سبب تحریک شما به مصرف سیگار می شوند، دوری کنید.
 جایگزین سالمی را برای سیگار پیدا کنید .
 از آدامس های بدون شکر یا آدامس های نعنایی که به شکل مصنوعی شیرین شده اند،استفاده کنید .
 ازیک برش کرفس یا هویج خرد شده استفاده کنید . سعی کنید دستتان مشغول باشد .
 زمانی که احساس وسوسه به سیگار کشیدن می کنید، سعی کنید نفس عمیقی بکشید .

اگر پس از ترک، سیگار کشیدم چه کنم ؟
حتی اگر یک نخ سیگار همراه شما باشد، غیرسیگاری بودن بسیار دشوار است . پس هر کاری می توانید بکنید تا سیگار همراهتان نباشد . وسوسه سیگار کشیدن از بین می رود . اولین 2 تا 5 دقیقه سخت ترین برهه است . اگر پس از ترک سیگار، دوباره سیگار کشیدید:
 این به مفهوم آن نیست که شما دوباره سیگاری شده اید . از هم اکنون کاری کنید که دوباره به مسیر درست قبلی خود برگردید .
 خود راسرزنش یا تنبیه نکنید. به خود بگویید که شما هنوز غیرسیگاری هستید.
 با خودتان فکر کنید که چرا شما سیگار کشیده اید و تصمیم بگیرید که مرتبه بعدی چه کاری متفاوتی را می توانید انجام دهید.
 با خودتان قراردادی امضا کنید که دوباره سیگار نخواهیدکشید .

پس از ترک سیگارچه اتفاقی رخ می دهد ؟
 حس بویایی و چشایی شما برمی گردد .
 سرفه های شما قطع می شود .
 سیستم گوارش شما به حالت طبیعی بر می گردد.
 شما احساس سرزندگی و پرانرژی بودن می کنید .
 بالارفتن از پله ها ساده تر می شود .
 تنفس کردن شما ساده تر می شود .
 بوی سیگار در لباس و سوختگی لباس ها از بین می رود .
 احساس نیاز به سیگار کشیدن از بین می رود .
 طول زندگی شما بیشتر شده و احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی،‌ بیماری ریوی و سرطان در شما کاهش می یابد .

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.