ساعتی پیش کنفرانس معرفی نکسوس وان هم به پایان رسید و گوگلی که زمانی گفته بود هیچ گاه وارد بازار تلفن همراه نخواهد شد، اولین موبایلش را معرفی کرد و البته با اعتماد به نفس کامل آن را اولین گوشی از رده Superphone ها می داند.
پس از تولید سیستم عامل ویژه تلفن های همراه توسط گوگل، اولین گوشی آندرویدی G1 بود که توسط اچ تی سی و با مشارکت تی موبایل ارائه شد. و اکنون این سیستم عامل بر روی ۲۰ نوع موبایل ارئه گردیده، که در ۴۸ کشور جهان توسط ۵۹ ارائه دهنده خدمات تلفن همراه مورد حمایت قرار می گیرد. البته تا کنون این سیستم عامل نوپا ۱۹ زبان زنده دنیا را هم آموخته است.
از خصوصیات سخت افزاری آن علاوه بر مواردی که در اینجا ذکر شد ، می توان به صفحه نمایش AMOLED، جی پی اس، ورودی هدفون ۳.۵ میلیمتری و ال ای دی چند رنگ پشت ترک بال آن اشاره کرد، هر چند که متاسفانه صفحه نمایش آن چند لمسی نیست. این گوشی به نازکی یک مداد و سبکی یک چاقوی سوئیسی است.
یکی از نکات جالب در مورد موبایل گوگل این است که اگر ان را از طریق سایت ویژه گوگل سفارش دهید، می توانید بدون هیچ هزینه اضافه ای، متن دلخواه تان را در دو خط به صورت حکاکی در پشت گوشی تحویل بگیرید!
علاوه بر اینکه آلبوم عکس تان به صورت خودکار با پیکاسا وب Sync می شود، گوگل ارث را هم بر روی نکسوس خواهید داشت و جالب تر اینکه این گوشی کاملا حرف گوش کن است و دیگر برای باز کردن برنامه و کار با آن نیازی به کلیک کردن ندارید و حتی بدون استفاده از صفحه کلید می توانید ایمیل و تویت ارسال کنید. تنها کافی است حرف بزنید تا در چشم بر هم زدنی اطاعت کند!
البته گوگل تصمیم دارد که روش معمول انحصار در عرضه محصولات را هم بشکند. نکسوس هم اکنون توسط اچ تی سی تولید و با خدمات تی موبایل کار می کند. اما قرار است به زودی (در فصل بهار) وریزون هم به لیست انتخاب های مشتریان موبایل گوگل اضافه شود و البته ودافون هم برای ارائه خدمات در اروپا انتخاب گردیده است. حتی اگر از محصولات اچ تی سی هم خوشتان نمی آید، به زودی شاهد گوشی موبایل گوگل که توسط موتورولا تولید می گردد، خواهید بود.

برای داشتن یک نکسوس، هیچ اجباری به انتخاب یک سرویس دهنده خاص نیست. اگر تی موبایل را می پسندید، داشتن این گوشی تنها ۱۷۹ دلار برای تان خرج دارد، در غیر این صورت با پرداخت ۵۲۹ دلار صاحب یک نکسوس آن لاک شده خواهید بود

و اما آخرین و مهمترین نکته ای که من یکی بعد از شنیدنش هنوز در حال بد و بیراه گفتن به بخت بد خودم هستم که چرا امشب من در این مراسم نبودم: «گوگل به هر کدام از شرکت کنندگان در این کنفرانس یک nexus one رایگان هدیه داده است»