حجاب و مد روز در پوشش دختران مسلمان اروپا

دختران مسلمان اروپايي سعي مي کنند ضمن پيروي از جديدترين مدل هاي روز، پيروي از احکام اسلامي در خصوص پوشش زنان را در اولويت انتخاب خود قرار دهند.
سرويس بين الملل برنا:
همه روزه بر پيروان دين مبين اسلام افزوده مي شود و در اين ميان جوانان بزرگترين قشري هستند که با مطالعه و آگاهي لازم قدم در راه حقيقي زندگي مي گذارند و دين اسلام را به عنوان هدايتگر زندگي خود انتخاب مي کنند.
اما جوانان امروزي مي بايست با شناخت درست و صحيح از احکام و مباني اسلام و همچنين نيازها و مقتضيات جوامع امروزي، خود را با دين و جامعه هماهنگ کنند.
بسياري از دختران جوان در بسياري از کشور هاي اروپايي همچون ترکيه، روسيه، آلباني و حتي آفريقاي شمالي با ابراز علاقه فراوان به پوشيدن لباس هاي هماهنگ با مد روز جامعه ابراز مي دارند: ما سعي مي کنيم در کنار رعايت مد حتما به پوشش و حجاب اسلامي خود نيز توجه کنيم و بين فرهنگ اسلامي، ملي و مد جامعه ارتباط و تعادل درستي برقرار کنيم.
دختران مسلمان اروپايي اکثرا با پوشيدن شلوارهاي جين گشاد، دامن هاي بلند،تونيک هاي زيبا و روسري و شال هاي رنگين نه تنها حجاب خود را رعايت مي کنند بلکه با به کارگيري رنگ هاي شاد و متنوع به همه اعلام مي کنند که اسلام مخالف شادي و شادابي زن نيست.
به گفته اين جوانان اسلام باعث شده تا بسياري از شرکت ها و کمپاني هاي معتبر پوشاک که در زمينه طراحي مد لباس براي زنان و دختران فعال هستند، بخش عظيمي از انرژي و هزينه خود را به طراحي و دوخت لباس هاي پوشيده و مدرن براي جوانان مسلمان اختصاص دهند.
"بوشارا سايِد" دانشجوي 22 ساله دانشگاه روتردام در مصاحبه با "اسلام.رو" مي گويد: من يک مسلمان هستم و با توجه به سنم علاقه زيادي به تنوع و پيروي از مد دارم و دوست دارم ميان اين دو ايده خودم هماهنگي برقرارکنم.
من طبق قوانين اسلامي بايد صورت و دست و پاهاي خود را بپوشانم و براي تهيه چنين لباس هايي که براي حضور در اماکن عمومي مناسب باشد، از مغازه هاي مخصوصي که به فروش لباس هاي اسلامي اختصاص دارد، لباس خود را تهيه مي کنم و خانواده و دوستانم نيز از نوع پوشش من حمايت مي کنند.
به گفته وي هم اکنون مجله ها و ژورنال هايي مخصوص مد اسلامي در کشور هاي مختلف جهان از جمله فرانسه، ايتاليا و هلند منتشر مي شود و بسياري از طراحان لباس نيز بخش عمده اي از وقت خود رابه طراحي لباس هاي مخصوص مسلمانان اختصاص مي دهند که تاکنون اين لباس ها درکشورهاي مختلف با استقبال فوق العاده اي مواجه بوده است.
بر اساس اين گزارش شمار زيادي از زناني که که در نمايشگاهي که در کنفرانس سالانه مسلمانان فرانسه در پاريس برگزار مي شود، از مدل هاي خاورميانه اي و لباس هاي اسلامي استقبال کرده اند.
گفتني است با توجه به قانون ممنوعيت حجاب در فرانسه تعداد زيادي طراح لباس اسلامي در اين کشور وجود ندارد و طراحان لباس ساير کشورها با برگزاري نمايشگاه، مدل هاي جديد اسلامي را در معرض ديد مسلمانان فرانسوي قرار مي دهند که تاکنون با استقبال زيادي از سوي آنان مواجه شده است.