تجربۀ نشون داده که نگهداری سگ ماده برخلاف تصور عموم خیلی بهتر از سگ نره ؛ چون مهمتر از همه اینکه سگ ماده رفتاری سرزنده تری داره و بیشتر ساعات روز رو در بیداری میگذرونه و خیلی کم پیش میاد که لم بده و چرت بزنه ، سگهای مادۀ کوچکتر بیشتر وقتشون رو با صاحبشون میگذرونن و سگهای ماده گارد هم بیشتر به قدم زدن و پاسبانی می پردازن و 100 البته باوفاتر از نرها هستند . قضیه وفاداری بیشتر ماده ها رو می تونین از کسانی هر دو جنس سگ رو داشتن بپرسین مطمئن باشید که اونها هم همین حرف رو تایید می کنن . از طرف دیگه وقتی سگ نر به بلوغ می رسه واقعاً کنترل کردنش سخت می شه و اگر راهی برای ارضای خودش پیدا نکنه به تمام معنی عصبی و غیرقابل کنترل میشه و مشخصه که در اولین فرصت آزادی بیخیال همه چیز ، از شما جدا میشه تا برای خودش جفتی پیدا کنه . تازه بیشتر وقتش هم در چرت زدن و لم دادن میگذره .
سگ نر رو میشه راحت با یک سگ مادۀ فحل گول زد و خلع سلاحش کرد اما مطمئن باشید که سگ ماده اجازۀ ورود هیچ سگ غریبه چه نر و چه ماده رو به قلمروش نمیده ، حتی اگه خودش هم فحل باشه با یه سگ نر غریبه جفت نمی خوره و مطمئناً بعد از کلی جنگ و دعوا اگه از سگ نر غریبه شکست بخوره اجازۀ جفتگیری رو میده . اینها رو خودم تجربه کردم و با چشم دیدم .
مثلاً شوهر عمۀ خودم یه سگ نر 2 ساله برای نگهبانی از یک انبار از ارمنستان آورده بود ، یک روز دم صبح برای تخلیه انبار که مراجعه می کنه می بینه سگ نگهبانش به یک سگ ماده ولگرد فقل شده و حدود 3 میلیون جنس از انبار بردن !!! تازه همین سگ چند وقت بعد چنان دست ایشون رو گاز میگیره که باعث شکستن استخوان دستش میشه !!!

***سگ نر فقط قدری مشکلتر میشه مهارش کرد اونم به علت هرمون مردانه است که همیشه آمادۀ جفتگیریه ولی سگ ماده 2 بار در سال این اتفاق براش میوفته اونهم هنگام فحلشه و این موضوع برای سگهای گارد خیلی بده چون سگ نر که همیشه آمادۀ جفتگیری هست با هر سگ مادۀ غریبه راحت جفت میخوره ولی سگ ماده اگه سگ نر غریبه کنار باشه حتی اگه فحل باشه به این راحتی ها اجازۀ جفتگیری نمی ده . به خاطر همینه که سگ ماده هیچوقت از خونه فرار نمی کنه و یا پست نگهبانیشو ترک نمی کنه . درضمن اگه سگی به هر دلیل از خونه بره قاعدتاً باید برگرده مگر براش بیرون از خونه اتفاقی بیوفته .
***این رفتارهای سگ نر با عقیم کردن از بین نمیره ، فقط قدرت باروریش رو از دست می ده به اضافۀ اینکه استعداد چاقی پیدا می کنه . اگه میخواین این رفتارهای سگ نر از بین بره باید کلاً بیضه ها برداشته بشن ، در این حالت چاق هم نمیشه ولی فکر نمیکنم این کار زیاد انسانی باشه ولی باز هم تصمیم با صاحب سگ هست .