امین الله رشیدی گفت: از سال 1327 که در رادیو زیر نظر بزرگانی چون استاد موسی معروفی و استاد ابوالحسن صبا به عنوان آهنگساز و خواننده به فراگیری موسیقی پرداخته ام، تمام تلاش خود را انجام دادم تا به نحوی شایسته در عرصه موسیقی حضور داشتنه باشم و آنچه را در عرصه موسیقی ایرانی باید فراگرفت بیاموزم. این روند حتی در هنرستان موسیقی نیز که آن دوران فعالیتی موثر در معرفی استعدادهای موسیقی داشت، ادامه پیدا کرد و ما تلاش کردیم آنچه باید از موسیقی ایرانی باید تلمذ کنیم را با ذهن و جان خود آمیخته کنیم.
او با اشاره به روند آموزش موسیقی سنتی ایران هم گفت : در زمانی دکتر مهدی فروغ تلاش کرد تا غیر از آشنا کردن هنرمندان با موسیقی ایرانی به شکل مدرن ما را با تعلیمات مدرن حوزه موسیقی نیز آشنا کند، به همین خاطر بیشتر تعلیمات او برپایه سنت و دستگاه نبود ؛ چرا که این هنرمند می دانست ما این شیوه را به صورت سینه به سینه از بزرگان خود آموختیم و اکنون وقت آن رسیده که تا با ورود به دنیای مدرن با علوم مختلف موسیقی نیز آشنا شویم.
این خواننده پیشکسوت موسیقی ایران ادامه داد : این گونه آموزش ها بود که من و هم نسلان من را وا داشت تا با تکیه بر تجربه های سینه به سینه ای که از استادان خود به دست آوردیم و همچنین تعلیمات موسیقی مدرن آن زمان دست به تولید آثاری بزنیم که تلفیقی از سنت و علوم روز موسیقی باشد؛ آثاری که نسل جوان بتواند با آن ارتباط خوبی برقرار کند چرا که تکیه کامل برسنت ها به دلیل فقدان خلاقیت و یک دست بودن ما را برای تولید اثر ارضا نمی کرد از این رو آنچه در تولیدات ما مشاهده می کنید خلق آثاری است که حتی بعد از گذشت 50 سال توانسته برای مخاطب باورپذیر باشد.
رشیدی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر توجه به موسیقی های آیینی و محلی خاطر نشان کرد : موسیقی نواحی ، موسیقی کار و موسیقی محلی همگی دارای جذابیت های فراوانی ست که باید در پاسداری از آن ها برای زنده نگه داشتن میراث معنوی هنرمندان و مردم ایران زمین تلاش زیادی کرد اما همه این ها زمانی دارای ارزش بیشتر می شود که از حالت موزه ای خود خارج و در موسیقی به شکل کاربردی مورد استفاده قرار گیرد چرا این نوع موسیقی به دلیل یکنواختی که در وجه علمی آن داراست به خودی خود فقط برای پژوهشگران و عالمان موسیقی دارای جذابیت است مگر در موارد معدود که همچنان برای مردم جذاب است.
این آهنگساز قدیمی موسیقی ایرانی با اشاره به این که تا کنون هنرمندان فعالی در حفظ و اشاعه موسیقی نواحی ایران تلاش زیادی کرده اند ، گفت : بسیاری از هنرمندان و نهادهایی چون مرکز موسیقی حوزه هنری در حفظ واشاعه موسیقی نواحی و ردیف های اوازی مناطق مختلف کشور تا کنون تلاش زیادی داشته اند اما باید بپذیریم این ردیف و دستگاه همان است که از قبل بوده ، از این رو کار هنر و هنرمند این است که بتواند با تکیه برهمین نغمات روستایی آسمانی و زیبا که برای نسل امروز کافی نیست دست به خلق آثاری بزند و این موسیقی را از قالب محدود خود جدا کند و آن را به زیبایی هر چه تمام تر به مخاطبان امروزی ارائه کند .
وی افزود : من به نوعی جزو معدود باقیماندگان دوران شکوفایی موسیقی ایران هستم و همواره اعلام آمادگی کرده ام که با مساعدت نهادهای مرتبط با حوزه موسیقی دست به تولید آثاری بزنم که ریشه در آیین های و سنت های مردم دارد آثاری که می‌تواند با ارائه کمی خلاقیت و هنرنمایی تبدیل به آثار ماندگاری در عرصه موسیقی ایران زمین شود.
رشیدی تصریح کرد : استعداد جوان امروزی قابل انگار نیست بنابراین بهتر است تا در زمان برگزاری چنین همایش های ارزشمندی که با موسیقی ایینی ما در ارتباط است به فکر ایجاد بستری مناسب برای خلاقیت و تولید آثار با این پیش زمینه باشیم.