نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: معرفي كتب حديثي

مدیر بازنشسته

Smile معرفي كتب حديثي

يكي از موضوعات مهم در پرداختن به موضوع احاديث دانستن و جمع آوري ليست مناسبي از كتب حديثي است كه در طول 14 قرن تحرير گشته اند زيرا شناخت كافي در مورد كتب حديثي تاريخ كتابت آن و ساير مشخصات خود مي تواند عامل مناسبي جهت برسي سند احاديث باشد لذا در ادامه از دوستان مي خواهم كه اگر راجع به كتب حديث و كتابشناسي هركدام اطلاعاتي دارند آنها را بيان كنند

مدیر بازنشسته

مقدمه :

علت منع نگارش حديث بوسيله خلفا و سوختن قرآنها بوسيله عثمان و .......

حاكم نيشابوري در مستدرك و سيوطي در جمع الجوامع جلد 2 ص 147 و خطيب و سبط بن الجوزي دز تذكرة الخواص بسند خود از عايشه نقل ميكند كه شبي پدرم نا آرام بود وتاصبح ناراحت وقتيكه صبح شد گفت دخترم آن 500 حديثي كه نزد توست بياور و همه را سوزانيد و گفت ميتر سم بميرم ودر اين احاديث احاديثي باشد كه من از شخص مورد اطميناني نقل كردم ولي حديث غير از چيزي باشد كه او بمن گفته ومسؤليت آن بر گردن من بيفتد !!!

وعمر بشدت از روايت حديث ممانعت ميكند ... در توجيه عملش گقته اند كه ميتر سيد ه با قرآن مخلوط شوند !!!!

وجالب اينجاست كه راستگوترين مرد ( بروايت صحيح از الباني )

ˡ

صححه الالباني ... قال

رسول الله (ص) ما اقلت الغبراء ولا اظلت الخضراء من رجل أصدق لهجة من أبي ذر ... فكيف ينفيه عثمان الى الربذة حتى مات وحيدا غريباً وكلاهما صحابة؟؟

يعني ابوذر الغفاري كه يكي از 4 نفري است كه رسول خدا مامور بدوستي اوست ؛ را از گفتن حديث منع ميكنند واورا به ربذه تبعيد ميكنند چون از شيعيان عليست !!!

دارمي در سننش (ج1 ص 132) روايت كرده كه ابوذر در جمع مردم حديث ميگفت كه مردي بالاي سرش آمد وگفت مگر از حديث منع نشده اي ؟؟

ابوذر گفت مگر تو بازرسي ؟ اگر شمشير بر گردن من بگذاري تا زماني كه شمشير در گردن من فرو رود حتي يك كلمه كه از رسول خدا (ص) شنيده باشم روايت خواهم كرد !!

بلي اين رادمرد صحابه ابوذر غفاري است كه بگفته بخاري ((1) صحيح البخاري رقم 4246 كتاب المغازي.) و ابن كثير و ابن اثير و طبري و ....

علت در افتادن با بني اميه وعثمان( بعلت بذل وبخششهاي بيحدو حصر عثمان باقوام وخويشان مثلا به پسر عمويش مروان حكم پسر ملعون بزبان پيامبر و رانده رسول خدا يعني حكم بن ابي العاص بن امية بن عبد الشمس الاموي كه عاقبت سبب شورش مسلمين عليه خودش شد ) اورا به ربذه تبعيد ميكنند و بگفته مورخين عثمان به معاويه نوشت كه ابوذر را بر مركب درشت وبي زيني بنشان و بدون توقف اورا به مدينه بفرست ... ووقتي ابوذر آن پير مرد 90 ساله به مدينه رسيد گوشتهاي رانش ريخته بود و شديدا مجروح و زخمي !!!

عمار ياسر صحابي جليل القدر پس از مشاهده اين وضع اسفناك وارتحال ابوذر در تبعيد گاه ربذه به عثمان گفت مرد صالحي را تبعيد كردي وعثمان به پشت سر عمار زد وبا فحش ركيكي ( يا عاض ايربيه ) گفت تورا هم تبعيد ميكنم !!!!

وجاء علي وقال : اتق الله فانك سيرت رجلا صالحا من المسلمين ( يعني ابا ذر الغفاري ) فهلك في تسييرك ثم انت الا ن تريد ان تنفي نظيره .(يعني عمار بن ياسر ) . وقال عثمان انت احق بالنفي منه !! فقال علي (ع) رم ذلك ان شئت !@!! وايضا رواه ابن اعثم الكوفي في الفتوح.

علي عليه السلام پس از وقوف والتماس خويشان عمار براي جلوگيري از تبعيد او ؛ پادر مياني ميكند وبه عثمان ميگويد بترس از خدا بدرستيكه مرد صالحي (ابوذر ) را تبعيد كردي واو در تبعيد مرد الآن ميخواهي عمار را تبعيد كني !!!!

عثمان گفت تو سزاوارتري به تبعيد !!!! سپس علي (ع) گفت تبعيد كن اگر ميتواني !!!!!

سؤال اينجاست كه چرا ابوهريره ها آزادانه به گفتن حديث ميپردازند ولي ابوذر ها منع ميشوند ؟؟؟؟

لماذا نهي عمر قرظة بن كعب عن رواية الحديث ؟( سنن ابن ماجة ج1 ) و سنن دارمي ج1 ص 85 و مستدرك حاكم ج 1 ص102 و طبقات ابن سعد و جامع بيان علم .

لماذا قال عثمان : لا يحل لاحدان يروي حديثا عن رسول الله لم اسمع به في عهد ابي بكر وعمر!!! (مسند امام احمد ج1 ص 363 و طبقات ابن سعد ج2 ص 100

عثمان ميگويد مجاز نيست كه حديث گويند مگر آن احاديثي كه در زمان ابوبكر وعمر گفته ميشد !!!!

لماذا روى مسلم عن أبو هريرة الدوسي (585) و البخاري (446) حديثا

اما عن ابي بكر : في صحيح مسلم 5 حديث فقط و عن عمر بن الخطاب 41 حديث و عن عثمان عفان 16 حديث !!!!!!!!!!!

چرا صحيحترين كتاب حد يث عامه يعني بخاري 446 حديث از ابوهريره مياورد ولي از ابوذر و از علي (ع) .... و

بخاري از امام صادق (ع) حتي يك حديث روايت نكرده است !!!!

علتش را اينجا جستجو كنيد :

ابوهريره از رسول خدا روايت ميكند كه پيامبر فرمود خداوند 3 كس را امين وحي خويش ساخت من وجبرئيل ومعاويه !! ( الصراع بين الامويين ومبادي الاسلام ص 51 )

حال با حديث ابوذر مقايسه كنيد :

ابوذ ر به معاويه ميگويد : از رسول خدا شنيدم كه به معاويه گفت بارالها او را لعنت كن و جز با خاك گور سير مكن (الغدير ج10 ) البته در صحيح مسلم باب من لعنه النبي آورده كه حضرت فرمودند خدايا شكمش را سير مكن !!!

يا اينكه در تاريخ طبري ج 11 ص 357 از پيامبر (ص) آورده كه فرمودند از اين دره مردي بيرون ميآيد كه بروز حشر مسلمان محشور نخواهد شد كه ناگهان معاويه پديدار شد .

بله اين احاديث كه نصوص روشني بر خلافت علي (ع) بود بين مردم منتشر بود و پس از آنكه خلفا و سپس بني اميه به خلافت رسيدند براي مشروعيت بخشيدن به حكومت خود مجبور بودند احاديثي بسازند كه آبروي آنان را حفظ كند مثلا از قول پيامبر جعل كردند بنا بر نقل مسلم در صحيحش : خدايا من بشري بيش نيستم هركس از مسلمانان را كه لعنتش كردم تو اين لعنت را سبب تزكيه و تطهير او قرار بده !!!!!!!!!! (صحيح مسلم ج 8 و مسند احمد ج6)

بقول ما ايرانيان دروغگو حافظه نداره حال تواي خواننده گرامي وعاقل بنگر اين احاديث را :

همين پيامبر روايت كرده كه فرمود : كسي كه مؤمني را لعن كند مثل اينست كه اورا كشته است (مسند احمد ج 6 ص 108 )

وفرمود كسي كه لعن كند نه در زمره شهيدان است ونه در زمزه شفعا ( صحيح مسلم و مسند احمد و سنن ابوداود ج2 ص 291 )

وفرمود كسي كه چيزي را كه شايسته لعن نيست لعن كند اين لعنت بخود اوبر ميگردد سنن ابو داوود ج2 ص 122)

واز همه مهمتر اين حديث است :

بخاري در صحيحش در 2 مورد (ج2 و ج4 ص 181 وص 115 ) ومسلم (ج7 ص 80 ) ومسند احمد (ج 6 ص 130 و طبقات ابن سعد ج1 ص 91 )

از رسول گرامي اسلام (ص) روايت كرده اند :

رسول خدا (ص) لعنت نكرد كسي را مگر اينكه ازحرمات خداي عز وجل هتك احترامي ميشد !!!

وهر شخص عاقل با انصافي ميداند كه چگونه پيامبري كه صاحب خلق عظيم است ورحمت جهانيان ميباشد وقلبش گشاده (الم نشرح لك صدرك ) بي جهت شخصي را لعنت كند وازآن بدتر بعدا بگويد من اشتباه كردم وخدايا اين لعنت را مايه تزكيه اش قرار بده !!!!!!

بله سياست وتو چه ميداني كه سياست وحب رياست چيست ؟؟؟؟

وبني اميه با اسلام چكاركه نكردند !!!!

ابن ابي الحديد معتزلي از مدايني روايت ميكند كه معاويه به تمام ولايات بخشنامه كرد كه از كسي كه فضيلت علي را گويد سلب مصونيت شود وسپس در اقدام بعدي فضايل فراواني براي عثمان جعل كرد ند و در بخشامه دوم گفت اينك در فضيلت ابوبكر وعمر مناقب بگوييد ودر مقابل هر حديث در فضيلت علي يك حديث در مقابل آن براي خلفا بتراشيد كه مرا خوشتر وبراي ديده ام روشني بخشتر است و شيعيان علي را ناگوارتر !!!!

ابوجعفر اسكافي ميگويد معاويه 100000 درهم به سمرة بن جنب داد گفت بگو آيه ومن الناس من يشري نفسه ابتغاء مرضات الله والله رؤف بالعباد در باره ابن ملجم مرادي قاتل علي وآيه ومن الناس من يعجبك قوله في الحيوة الدنيا ويشهد الله علي ما في قلبه و هو الد الخصام در باره امير المؤمنين (ع) است ؟؟؟؟؟؟

سمره نپذيرفت گفت 200000 درهم ميدهم باز نپذيرفت تا 400000 درهم شد پذيرفت (سفينه ج1 ص 654 )

واين روال ادامه داشت و احاديث بسياري در منقبت خلفا وضع شد واحاديث ركيكي در باره علي (ع) مثل عقد دختر ابوجهل بوسيله علي (ع) وغضب زهرا (س) و حديث ضحضاح در باره كافر بودن پدر علي (ع) و.....

جواب كاملش را در اين لينك ببينيد :

http://hojjah.googlepages.com/fatemevaali.doc

و اين معاويه كسي است كه خودش اعتراف كرد كه نام محمد (ص) را دفن خواهم كرد وتمام مساعي خودرا معطوف همين كار كرد غافل از اينكه خدا وند گفته " ورفعنا لك ذكرك " اي محمد (ص) ما نام تورا بلند كرديم

بقول شاعر :

چراغي كه ايزد بر افروزد اگر احمق پف كند ريشش (بلكه ريشه اش ) بسوزد .

وجالب اينجاست تا بحال كسي موفق به آباد كردن قبر اين ملعون نشده است در سوريه آخرين نفر ي كه قصد مرمت قبر اورا داشت هواپيمايش سقوط كرد ومرد . والآن قبرش مزبله وآشغال داني است. لهم خزي في الحيوة الدنيا ولعذاب الآخرة اخزي

و اين معاويه يكي از دهات عرب (به ضم د ) يعني زيركان عرب است و ضربه اي بر اسلام وارد ساخت كه بعد از او كسي نتوانست !!

بالاخره اين روند جعل احاديث و وارونه جلوه دادن حقايق بحدي پيش رفت كه دقيقا حق بصورت باطل وباطل بصورت حق جلوه گر شد و اوضاع بشدت تاريك وغير شفاف شد واين امر ابتدا در زمان حضرت رسول بوسيله منافقين كه از نوشتن وصييتش ممانعت كردند (صحيح بخاري ومسلم )

وسپس بوسيله خلفاي غاصب براي مشروعيت بخشيدن به حكومت خود ادامه يافت و بصورت جدي وخطرناكي در دوران امويان وعباسيان جلوه گر شد

يكي از علل پيدايش فرق گوناگون همين اوضاع است مثلا در آن دوره كه وسايل ارتباط جمعي اينترنت و تلويزيون و روزنامه و..... نبوده كه مردم بسرعت از اخبار و وقايع مطلع شوند . امام صادق (ع) و 4000 نفر شاگردش كه از جمله آنان ابوحنيفه ومالك بودند كه به اعتراف خودشان كسي به فضل وعلم وتقواي جعفربن محمد (ع) نمي رسيد . اما سياست عباسيون را ببينيد وقتي كه ديدند حوزه درس امام رونق گرفته وهر لحظه احتمال كشف حقايق ميرود با تعطيلي درس امام صادق (ع) ودر مقابل تاسيس كلاس درس به استادي ابوحنيفه ومالك بن انس ؛ امر را بر مردم عادي مشتبه ساختند و امام را تحت الشعاع اين دونفر قرار دادند .

جالب اينجاست كه وقتي كلاس اين دو نفر نيز رونق گرفت آنها را نيز زنداني وسر به نيست كردند !!!!

در اين شرايط غبار آلود فرق گوناگوني بوجود آمد كه همه اش نتيجه سياسي كاري خلفاي ستمگر وفاسق اموي وعباسي بود .

روند دشمني با علي (ع) وشيعيانش بحد افراطي رسيد . معاويه كه برادر و عمو وداييش بدست علي (ع) در جنگ بدر كشته گرديده بودند تخم دشمني با اصل اسلام را ميپاشد و نطفه پليدش در كربلا ريحانة النبي و مجدد الاسلام را ميكشد و پس از او بوسيله نواصب ادامه مييابد .

نكته قابل توجه اينجاست كه تا قرن سوم هجري مردم علي (ع) را جزو خلفا بحساب نمياوردند ووقتي امام احمد حنبل اين وضع را ديد گفت كه كسي كه علي را خليفه چهارم نداند از الاغ احمق تر است (مجموع الفتاوي 4/479 ابن تيميه )

و كم كم در اثر فرهنگ سازي شيعيان و بيداري بعضي از اهل سنت ؛ مقام علي (ع) بر مرده دلان مكشوف شد و از شدت دشمني با شيعيان كاسته شد حتي امام نسايي كه از ائمه كتب شش گانه سنت است در مسجدي در شام ديد كه به علي (ع) دشنام ميدهند او كه حافظ احاديث بود با سلسله اسناد فضائل علي (ع) را ميگويد كه مردم عورت اورا گرفته و ميكشند واز مسجد بيرون مي اندازند ودر اثر اين زجر ميميرد !!!

با علماي خود اين رفتار را دارند چه توقعي از نواصب داريد ؟؟

مثلا امام المورخين والمفسرين محمد بن جرير طبري كه بگفته ابن تيميه تفسيرش صحيحترين تفاسير و بگفته ابن اثير تاريخش صحيحترين تواريخ است در جريان در گيري ابوذر وعثمان خيلي كوتام وابتر موضوع را نقل ميكند ولي در موضوع عبد الله بن سبأ صفحات زيادي را سياه مي سازد . جالب اينكه در نزد علماي رجال سني از اول تا آخر كسي به دروغگويي و بي ايماني سيف بن عمر تميمي راوي قصه ابن سبأ نيست وهمگان نسبت زنديق وكافر و جعال ووضاع وكذاب به اوداده اند وذهبي ميگويد علماي اسلام متفقند بر دروغگوييش .

واز همه بي انصاف تر اينست كه در سلسله رجال حديث اگر فرد شيعي بصرف اينكه منقبتي از علي (ع) ذكر كرده ؛ اورا تضعيف ميكنند ولي از نواصب مثل عمران بن حطان ومعاويه و حريز بن عثمان در صحيحترين كتبشان روايت ميكنند !!!

اما شيعيان راهي استوار در حديث دارند آنان با تمسك به حديث ثقلين كه در صحيح مسلم وترمذي و مسند احمد حنبل و..... رسول الله (ص) سفارش كرد بعد از من به قرآن وعدلش اهل بيت متمسك شويد تا هرگز گمراه نشويد وآنان را مانند كشتي نوح معرفي كرد و علوم خود را به علي (ع) به ارث داد ونام آن صحيفه علي است كه در صحيح بخاري ومسلم و در اصول كافي ذكر شده و همگان در متن اين حديث در صحيح بخاري دقت كنيد به علي (ع) ميگويند :

هل عندكم شيء مما ليس في القرآن وقال ‏ ‏ابن عيينة ‏ ‏مرة ما ليس عند الناس فقال ‏ ‏والذي فلق الحبة ‏ ‏وبرأ النسمة ‏ ‏ما عندنا إلا ما في القرآن إلا فهما يعطى رجل في كتابه وما في الصحيفة قلت وما في الصحيفة قال ‏ ‏العقل ‏ ‏وفكاك ‏ ‏الأسير وأن لا يقتل مسلم بكافر

هل عندكم شيء من الوحي إلا ما في كتاب الله قال لا والذي فلق الحبة ‏ ‏وبرأ النسمة ‏ ‏ما أعلمه إلا فهما يعطيه الله رجلا في القرآن وما في هذه الصحيفة قلت وما في الصحيفة قال ‏ ‏العقل ‏ ‏وفكاك ‏ ‏الأسير وأن لا يقتل مسلم بكافر

وجملة ما أعلمه إلا فهما يعطيه الله رجلا في القرآن (علي مع القرآن ) فيه معاني كثير دال علي ان عليا (ع) اعلم بالقرآن والسنة.....

وحضرت تلويحا ميفرمايند كه هر كسي را فهم قرآن واين صحيفه ميسر نيست مگر آنكه لطف خدا شامل حالش شود واين تأييدي است بر حديث صحيحي كه علي را قرين قرآن معرفي كرده است (حاكم در مستدرك وصححه الذهبي )

ودر اصول كافي از امام صادق (ع) آمده كه هر چه من ميگويم از پدرم واو از آبائش بخط علي (ع) واملاء رسول خدا (ص) است .

مناقب امام علی (ع) از طریق احادیث صحیح وحسن وبحث در رجال حدیث را اینجا ببینید :

کلمات کلیدی این موضوع