زيارتنامه‌ حضرت‌ امام‌ محمد باقر ( علیه السلام‌ )

اى‌ آقايان‌ من‌ اى‌ فرزندان‌ رسول‌ خدا بنده‌ شما و كنيززاده‌ خوار و ناتوان‌ در مقابل‌
علو و مرتبه‌ شما و معترف‌ به‌ حق‌ شما آمده‌ام‌ نزد شما در حال‌ پناهندگى‌ به‌ قصد حرم‌
مقدس‌ شما و نزديكى‌ به‌ مقام‌ شامخ‌ شما متوسل‌ به‌ سوى‌ خداى‌ تعالى‌ به‌ وسيله‌ شما آيا
داخل‌ شوم‌ اى‌ مولايم‌ آيا داخل‌ شوم‌ اى‌ دوستان‌ خدا آيا درآيم‌ اى‌ فرشتگان‌ خدا كه‌ در
گرد و اطراف‌ اين‌ حرميد و مقيم‌ اين‌ زيارتگاه‌

خدا بزرگتر است‌ بسيار و حمد براى‌ خداست‌ فراوان‌ و منزه‌ است‌ خدا صبح‌ و شام‌ و
حمد از آن‌ خداست‌ يكتا بى‌نياز بزرگوار يگانه‌ با تفضل‌ پر منت‌ احسان‌بخش‌ پر مهر
كه‌ منت‌ نهاد به‌ بخشش‌ خود و آسان‌ نمود زيارت‌ آقايان‌ مرا به‌ احسانش‌ و مگردانيد
مرا از زيارتشان‌ ممنوع‌ بلكه‌ بخشش‌ نمود و احسان‌ كرد

درود بر شما امامان‌ هدايت‌ درود بر شما اهل‌ تقوى‌ درود بر شما اى‌ حجت‌هاى‌ اهل‌
دنيا درود بر شما اى‌ عدالت‌ گستران‌ در ميان‌ مردم‌ درود بر شما اى‌ اهل‌ صفا درود بر
شما خاندان‌ رسول‌ خدا درود بر شما اهل‌ نجوى‌ گواهم‌ كه‌ شما تبليغ‌ كرديد و نصيحت‌
نموديد صبر كرديد درباره‌ خدا و تكذيب‌ شديد و با شما بدرفتارى‌ شد و گذشت‌
مى‌كرديد و گواهم‌ كه‌ شما از امامان‌ راهبر و راه‌ يافته‌ايد و فرمان‌ بردن‌ شما واجب‌
است‌ و گفتار شما راست‌ است‌ و شما به‌ حق‌ دعوت‌ كرديد پس‌ گوش‌ ندادند و فرمان‌
داديد پس‌ اطاعت‌ نكردند و شما ستون‌هاى‌ دين‌ و پايه‌هاى‌ زمين‌ هستيد و هميشه‌ زير
نظر خدا بوديد درمى‌آورد شما را از پشت‌هاى‌ هر پدر پاك‌ و و نقل‌ مى‌كرد شما را از
رحمهاى‌ پاكيزه‌ چركين‌ نكرد شما را دوران‌ جاهليت‌ عميق‌ و دچار فتنه‌ و هوس‌ نشديد

پاكيد و پاك‌ است‌ بنياد شما منت‌ نهاد بر وجود شما بر ما جزابخش‌ روز جزا و
نهاده‌ شما را در خانه‌هايى‌ كه‌ خدا اجازه‌ داده‌ فرازى‌ گيرند و نامش‌ در آنها برده‌
شود و صلوات‌ ما بر شما رحمت‌ براى‌ ما و كفاره‌ گناهانمان‌ ساخته‌ زيرا شما را خدا
به‌ سود ما انتخاب‌ كرده‌ و پاكيزه‌ گردانيد آفرينش‌ ما را بدانچه‌ منت‌ نهاده‌ بر ما
از پيروى‌ دوستى‌ شما و ما در پيشگاه‌ خدا از نامبردگان‌ به‌ دانش‌ شما معترفيم‌ به‌
تصديق‌ به‌ شما و اين‌ مقام‌ كسى‌ است‌ كه‌ اسراف‌ نموده‌ و خطا كرده‌ و مستمند شده‌

واقرار دارد بر آنچه‌ جنايت‌ كرده‌ و بدين‌ مقام‌ خود اميد اخلاص‌ دارد و نجات‌ دهد او
را بوسيله‌ شما و نجات‌ دهد هلاكان‌ را از نابودى‌ باشيد براى‌ من‌ شفيع‌ كه‌ من‌ به‌ شما
رو آوردم‌ هنگاميكه‌ روگردانيدند از شما اهل‌ دنيا و آيات‌ خدا را مسخره‌ گرفتند و
بزرگى‌ به‌ آنها ورزيدند اى‌ كسيكه‌ او برپاست‌ و سهو و خطا ندارد و هميشگى‌ است‌
بازى‌گرى‌ ندارد و محيط بر هر چيز است‌ منت‌ براى‌ توست‌ به‌ توفيقى‌ كه‌ دادى‌ به‌ من‌ و
شناخت‌ عقيده‌ايكه‌ پشت‌ كردند بدان‌ بندگانت‌ و از نادانى‌ به‌ آن‌

و سبك‌ شمردندحقش‌ و ميل‌ به‌ سوى‌ ديگرى‌ كردند مى‌باشد منت‌ از تو به‌ من‌ با مردميكه‌ امتيازشان‌
دادى‌ بدانچه‌ مخصوص‌ كردى‌ مرا بدان‌ سپاس‌ خداى‌ را چونكه‌ من‌ هستم‌ نزد تو در مقام‌
خود ياد شده‌ و نوشته‌ شده‌ محرومم‌ نكن‌ از آنچه‌ اميدوارم‌ و نوميدم‌ مساز درباره‌ آنچه‌
خواستم‌ به‌ احترام‌ حضرت‌ محمد و خاندان‌ پاكش‌ و رحمت‌ خدا بر محمد و آل‌ محمد
درود بر شما اى‌ امامان‌ رهبر و رحمت‌ خدا و بركات‌ او وداع‌ كنم‌ با شما و به‌ خدا
مى‌سپارم‌ و به‌ شما سلام‌ دهم‌ ايمان‌ داريم‌ به‌ خدا و به‌ رسول‌ و به‌ آنچه‌ شما آورديد و
رهنمايى‌ كرديد به‌ آن‌ خدايا بنويس‌ ما را از گواهان‌