عزیز نادیده ای به نام رضا مطلبی رو توی وبلاگش ترجمه کرده که ده همکار مستقل یوتیوب رو که درآمدی بالای یکصد هزار دلار دارن رو معرفی کرده. منبع این مطلب یعنی یاهو به نقل از سایت تیوب موگول میگه که میشه حتی تا 315 هزار دلار در سال هم از طریق به اشتراک گذاری ویدئو درآمدزایی کرد.

البته از لحاظ محتواشناسی عرض کنم که از این ده شبکه ی موفق، هفت تای آنها مشخصا نمایش های کمدی هستن. خب این از آنالیز محتوا و درآمد! ولی سوال اساسی اینجا مطرح میشه که یوتیوب با چه کسانی؟ در مورد چه محتوایی؟ با چه شرایطی؟ و از طریق چه فرآیندی شریک سودآوری میشه. من سعی می کنم به همه ی این سوالات به صورت جامع جواب بدم. برای این کار می ریم یه سر به سایت یوتیوب می زنیم:

توی قسمت همکاری با یوتیوب می بینید که بعله! میشه از طریق ویدئوهایی که با دیگران قسمت می کنین هم پول در بیارین و هم به امکانات بیشتری که یوتیوب در اختیارتون میذاره دسترسی داشته باشین. همین الان بیش از ده هزار همکار محتوایی (content partner) سرگرم تهیه محتوا و انتشار روی یوتیوب هستند. فکرشو کنید ده هزار رسانه و شبکه ی تخصصی و حداقل ده هزار فرصت شغلی با احتساب اینکه حداقل یک نفر برای هر شبکه مشغول به کار هست!

ولی برای اینکه همکار یوتیوب محسوب شین ویدئوهاتون باید یک سری شرایط رو احراز کنن:

ویدئوها باید بدیع (اورجینال) باشن. کپی کردن کارای دیگران واستون آبی گرم نمیکنه.
اگر توی کاراتون از صدا یا تصویری استفاده می کنین که کار خودتون نیست، حقوق مربوط به اون رو در اختیار داشته باشین. به عبارت ساده تر سعی نکنین با استفاده از کار دیگران حتی به عنوان بخشی از کار خودتون پول در بیارین که این پولها خوردن نداره! اگر از موسیقی زمینه استفاده می کنید، آهنگ دیگران رو بازخوانی می کنین، تکه های برنامه های دیگران مثل کنسرتها و رویدادهای فرهنگی رو توی ویدئوتون استفاده می کنین و … کلن راحتتون کنم اگه میخواین از یوتیوب پول در بیارین همه چی رو باید خودتون آماده کنین از موسیقی گرفته تا طراحی صحنه و این چیزا.
باید به طور مرتب ویدئو آپلود کنید یا اینکه ویدئوهاتون هزاران! بازدیدکننده داشته باشن (تک ویدئو) و یا اینکه مثلن از طریق دیگه ای ویدئوهاتون درآمدزا باشن (مثلن به صورت دی وی دی به فروش برن). براساس کامنت یه کاربر همکار یوتیوب که ترجیح داد نامش فاش نشود، یوتیوب در یکی از سه حالت زیر شما رو دعوت به همکاری میکنه: یک، اگه ویدئوی شما بیش از یکصد هزار بازدید داشته باشه. دو، اگه شبکه ی تلویزیونی شما حداقل ده هزار بازدیدکننده داشته باشه. سه، اگه حداقل هزار نفر در شبکه ی شما ثبت نام کنن و به عبارتی دنبالتون کنند. میشه این رو امتحان کرد!! هاهاها

ممکنه بپرسین که چه چیزهایی کپی محسوب میشن:

قاطی کردن یه سری ویدئو با هم (به اصطلاح مش آپ)
استفاده از کار کس دیگری حتی اگر تغییرش داده باشین.
حتی اگه فقط سی ثانیه از یه آهنگ یا کلیپ رو استفاده کرده باشین.
حتی اگه رو اینترنت پخش باشه.
حتی اگه شما خودتون مثلن آهنگ یارو رو خونده باشین (بهتر از خودش!!)
حتی اگه مثلن سی دی اش رو خریده باشین و بگین پولش رو دادم.
حتی اگه اسم هنرمند مذکور رو توی ویدئوتون ذکر کنین.
حتی اگه ویدئو بی پدر و مادر باشه یعنی کسی اخطار کپی رایت واستون نفرسته.

ولی خبر خوب اینه که ویدئوی اورجینال شما می تونه به سادگیه یه صحنه ی تصادف باشه و کماکان برای برنامه ی همکاری یوتیوب در نظر گرفته بشه!! پس ایجاد محتوای اصلی و غیرکپی خیلی هم سخت نیست!

پس به طور کلی، میزان بازدید، کیفیت ویدئوها، مطابقت با قوانین یوتیوب، و حتی کشور مبدا صاحب ویدئو معیارهای قبول یا رد یک شبکه ی یوتیوب برای همکاری است. پول درآوردن هم به این ترتیبه که شما میتونین به یوتیوب اجازه بدین که تبلیغات مرتبط با ویدئوهاتون نمایش بده و درآمدش رو با شما شریک شه و یا اینکه ویدئوهاتون رو از طریق یوتیوب اجاره بدین.

اما نگفتن که چقدر و چطوری درآمد تبلیغات رو با صاحب ویدئو قسمت می کنن و ارجاع دادن به توافقنامه که به صورت آزاد در دسترس نیست. ولی من جستجو کردم و فی بازار رو برای انواع تبلیغات درآوردم. تبلیغات ادسنس (AdSense) برای هر کلیک 75 سنت درآمدزایی میکنه ولی دقت کنید که بیننده باید روی تبلیغ کلیک کنه تا این درآمد برای صاحب ویدئو محسوب شه. تبلیغات بنری هر کدوم 1.5 دلار به ازای هر هزار بازدیدکننده تو جیبتون میریزن. به عبارتی اگر 1000 نفر از سایتتون بازدید کنه شما 1.5 دلار کاسب می شین. اگر 10000 نفر بازدید کنه، 15 دلار و اگه یک میلیون نفر بازدید کنن میکنه به عبارتی 1500 دلار.

فکر می کنین درست کردن ویدئویی که بیشتر از یک میلیون نفر بازدید کننده داشته باشه چقدر میتونه سخت باشه؟

YouTube