«بعدا» قاتل زمان است؛ يكي از آن موانع بي‌شماري كه شما را از مسير خارج مي‌كند و تقريبا شانس موفقيت را از شما مي‌گيرد. رژيم‌هايي كه هميشه «فردا» شروع مي‌شود و خوشبختي كه «يك روز» از راه مي‌رسد، دست شما را مي‌بندد. براي غلبه بر اين موانع بايد اول آن‌ها را بشناسيد. درست است كه اين موانع زيادند اما برخي از مهم‌ترين‌هاي‌شان شامل ترس، منفي‌بافي و چيزي است كه ما آن را سندرم «اگر فقط» مي‌ناميم، عبارت‌هايي مانند اين‌كه «اگر فقط مدرك دانشگاهي داشتم، اگر فقط پول داشتم و...» خبر خوب اين‌كه، اگر شما متوجه اين موانع شويد مي‌توانيد آن‌ها را از سر راه برداريد. خب، آيا آماده‌ايد دست به كار شويد؟ اجازه دهيد با كشف موانع و يافتن‌ راه‌هاي غلبه بر آن‌ها شروع كنيم.

سندرم اگر فقط

«اگر آن همه پول داشتم، شرايطم خيلي بهتر مي‌شد»؛ اين جمله و جمله‌هايي مشابه آن در طول روز براي بسياري از افراد تكرار مي‌شود اما تا زماني كه نجنبيد و دست به كار نشويد نمي‌توانيد تنها با رويابافي و حسرت به خواسته‌هاي‌تان برسيد. درصورتي كه ترس مانع شما نيست، شايد گرفتار سندرم «اگر فقط» شده باشيد. با خودتان صادق باشيد، چقدر براي تماشاي تلويزيون، اينترنت و... وقت مي‌گذاريد؟ آيا آن‌ها در جهت رسيدن به آرزوها هستند؟ حواس‌تان باشد همه كارها را يكجا انجام ندهيد.

وقتي مغزتان جواب نمي‌دهد

تا زماني كه علائق‌تان را كشف نكنيد و هدف‌تان مشخص نشود، مغز شما هنگ است. بهتر است يك هدف پيدا كنيد. به شكل سوال و جواب با خود صحبت كنيد: «چه چيزي تو را خوشحال، راضي و پرانرژي مي‌كند؟» وقتي شما نسبت به هدف اصلي‌تان آگاه باشيد هيچ مانعي نمي‌تواند شما را متوقف كند.

ترس

به گفته برايان تريسي، بزرگ‌ترين مشكل بشر در زندگي، ترس است و بهترين چيز در مورد آن اين است كه قابل يادگيري است، پس چون قابل يادگيري است مي‌توانيد آن را از ياد ببريد. بهتر است با اين ترس‌ها رو‌به‌رو شويد و با راه‌حل‌هاي كليدي، توفان مغزي راه بيندازيد. وقتي با مانع ترس مواجه شويد، به راحتي در مسيري قرار مي‌گيريد كه اهداف‌تان در آن پيداست.

موانعي كه در دست شما نيست

همان‌طور كه ديديد بسياري از موانع را شما خودتان ايجاد مي‌كنيد، اما گاهي‌اوقات موانع خارجي مي‌تواند شما را از مسيرتان دور كند. گاهي ممكن است شما در كسب و كار شريك مناسبي انتخاب نكنيد. همين كافي است تا با مسائل و مشكلاتي روبه‌رو شويد كه اگر با درايت عمل نكنيد، شما را از پا مي‌اندازد. آنچه در مقابل اين موانع بايد درنظر گرفته شود پشتكار است و اين‌كه هميشه يك راهي وجود دارد كه شما به آن فكر نكرده‌ايد.

از اين ويژگي پرهيز كنيد

«من نمي‌توانم»، «غير ممكن است»، «من به اندازه كافي خوب نيستم» «بد نيست» اين عبارت‌ها را اين طور تغيير بدهيد: «من مي‌توانم»، «به دست آوردني است»، «من استعدادش را دارم» تفاوت را مي‌بينيد؟ قدرت كلمات غيرقابل انكار است.