برترین ها: فیلم روزهای زندگی روی پرده سینماهاست؛ فیلمی كه عباس صالحی برای چهره پردازی آن سیمرغ بلورین را به خانه برد؛ خانه ای كه مأمن و پناهگاه او و همسر بازیگرش، رزیتا غفاری است. آنها 12 سال است كه از خوشنام ترین زوج های سینمایی هستند و خوشبختی و تفاهم شان در بین دوستان و همكاران زبانزد است. رزیتا غفاری در گپی دوستانه رازهای موفقیت ازدواجش را با ایده آل در میان گذاشت.

با عشق ازدواج کردم

شما در چند سالگی ازدواج كردید؟

27 سالگی.

آیا با عشق ازدواج كردید؟

بله. با عشق ازدواج كردم.

ازدواج بر زندگی شما چه تاثیری گذاشت؟

فكر می كنم با ازدواج نیرویی تازه نفس به شما كمك می كند در راه پیش رویتان و برای رسیدن به اهداف تان محکم تر گام بردارید. در واقع ازدواج باعث می شود مسیر زندگی برای شما هموارتر شود. حداقل برای من كه اینطور بوده است. ازدواج به آدم در دستیابی به خوشبختی و اهدافی كه دارد كمك می كند. البته این در صورتی صدق می كند كه طرف مقابل شما همراهتان باشد و نه سد راهتان، یعنی برای زنی كه شاغل است اگر بخواهد پیشرفت كند و به موفقیت های بیشتری برسد، مسلما همسرش باید در زندگی، همراهش باشد و به او كمك كند نه اینكه زندگی زناشویی آنها به شكلی باشد كه مانع رشد او شود.

پس ازدواج خوب است؟

من فكر می كنم هر كسی چه زن و چه مرد، باید به تكامل فكری و احساسی درون خودش رسیده باشد و آن وقت به فكر ازدواج بیفتد. اگر آدم ها به این مرحله رسیده باشند به نظر من ازدواج بسیار امر خوب و نیكویی است و من به همه آدم های مجردی كه در این شرایط هستند پیشنهاد می كنم ازدواج كنند.

تا قانع نشوم، کوتاه نمی آیم

بزرگ ترین اختلاف و تفاهم نداشتن شما با همسرتان چیست؟

الان كه فكر می كنم بعد از این همه سال واقعا ما در زندگی مان چنین چیزی نداریم. فكر می كنم من از همزیستی با همسرم همیشه لذت می برم. شاید آن اوایل زندگی اختلافاتی داشتیم، اما این مسائل كوچك و كم برای من كاملا جا افتاد و با آنها كنار آمدم. الان دیگر نقطه مبهم و غیرقابل تحملی برای من در زندگی با آقای صالحی وجود ندارد. من زنی بسیار حساس و احساساتی هستم و اگر غیر از این بود یك لحظه هم نمی توانستم به زندگی با ایشان ادامه بدهم. من به دلیل همین حساسیت زیادم سعی می كنم هر ماجرا و مسئله ای كه در زندگی مان پیش می آید را سریع حل كنم و تا آخر ادامه می دهم تا آن مسئله برای من حل شود. من هیچ چیزی را نمی توانم در دلم نگه دارم و از آن بگذرم. باور دارم اگر مسئله ای را در زندگی مان حل نكرده باقی بگذارم نخستین كسی كه لطمه می بیند خودم هستم.

مهریه نداشتم

مراسم ازدواج تان به چه شكل بود؟

ما همه مراسم را داشتیم اما خیلی ساده تر از این بریز و بپاش هایی كه الان مرسوم شده است. من و آقای صالحی سعی كردیم مراسم خیلی دست و پاگیر ازدواج مان نشود. اتفاقا با اینكه خیلی سخت نگرفتیم خاطرات بسیار قشنگی از این دوران داریم.

مهریه شما چقدر است؟

من اصلا سكه و این چیزها مهر نكردم. مهر من یك سفر حج بود. این مهریه به لحاظ معنوی خیلی برای من گرانبهاست. من هیچ چیزی از ایشان هیچ وقت نخواستم و اتفاقا شوهرم همیشه هر چه كه با هم به دست آوردیم را به من پیش كش كرد.

در زندگی بیشتر تكیه تان به خودتان است یا به همسرتان؟

سؤال سختی است. باید اعتراف كنم در خیلی از مواقع تكیه ام به همسرم است. زمان هایی كه شوهرم سفر است و پیش ما نیست برایم خیلی سخت است و خیلی به من فشار می آید و اذیت می شوم یا زمان هایی كه خیلی درگیر كار است واقعا نبودش برایم سخت می گذرد.

تمام قد در خدمت خانواده

شما چقدر برای زندگی زناشویی تان وقت می گذارید؟

من تمام زندگی ام را در خدمت خانواده ام هستم.

چه كار می كنید كه زندگی مشترك تان برایتان تكراری نشود؟

به هر حال من و همسرم قبل از هر چیزی با هم دوست هستیم. این رفاقت باعث می شود همیشه با هم صحبت كرده و درددل می كنیم، با هم بحث داشته باشیم و از طریق زنده نگاه داشتن این ارتباط هیچ وقت اجازه نمی دهیم زندگی مان به كسالت و روزمرگی دچار شده و برایمان عادی شود. زندگی ما سیر خطی ندارد و همیشه بالا و پایین های بسیاری داشته و همین باعث شیرینی اش شده است.

هر چه مهربان تر، بهتر

كلا شما مجردها را تشویق به ازدواج می كنید؟

اگر احساس كنم به تكامل فكری و عقلی رسیده باشند. من موافق نیستم آدم ها باید ازدواج كنند صرف اینكه ازدواج كرده باشند. من عقیده دارم اول باید عاشق طرف مقابل شان شوند و بعد با او ازدواج كنند. من از آن دسته ای هستم كه عقیده دارم عشق بعد از ازدواج پیش نمی آید.

یعنی فكر می كنید باید قبل از ازدواج عشق شكل بگیرد؟

بله. حتما.

جالب است چون خیلی ها به جوان ها می گویند سخت نگیرید و ازدواج كنید، عشق بعدا شكل می گیرد.

نه، اصلا اینطور نیست. من فكر می كنم باید عاشق همسرتان باشید و با او ازدواج كنید، برای اینكه وقتی عاشق باشید این عشق باعث می شود بتوانید در زندگی مشترك تان گذشت كنید. شما خیلی چیزها را نادیده بگیرید، خودتان را با مشكلات زندگی تطبیق بدهید و هرقدر بیشتر به عنوان یك زن گذشت و مهربانی كنید، همسرتان بیشتر قدرتان را می داند.

عشق از نظر شما چه تعریفی دارد؟

عشق یعنی شما همه آمال و آرزوهایی كه در زندگی تان دارید در طرف مقابل تان ببینید.

اهمیت خانواده​ها در ازدواج

عقیده داشتید همسرتان باید شبیه شما باشد یا باید با شما متفاوت باشد و آن چیزهایی كه شما ندارید را كامل كند؟

شباهت خانوادگی خیلی مهم است. اصلا در انتخاب همسر، خانواده خیلی اهمیت دارد. به هر حال شما با هر كسی كه ازدواج می كنید، او سال ها با خانواده اش زندگی كرده و شخصیتش در بین آنها شكل گرفته و حالا ارث و ژن و اینها هم كه جای خودش را دارد كه در بین اعضای یك خانواده حداكثر شباهت را ایجاد می كند. وقتی شما با مردی ازدواج می كنید تنها با او ازدواج نكرده اید بلكه جزئی از خانواده او شده اید. در مورد مرد هم همین طور است. برای همین شباهت فرهنگی و طبقاتی 2خانواده و رضایت خانواده ها بسیار مهم است. فكر نكنید می توانید شوهرتان را فقط مال خودتان كنید. او قبل از اینكه شوهر شما باشد، متعلق به خانواده اش است. قبل از اینكه شما همسرش باشید، فرزند پدر و مادر و برادر دیگر خواهر و برادرهایش بوده است. شما نباید خانواده همسرتان را رد یا تحمل كنید، باید جزئی از آن خانواده شوید. خانواده همسرتان باید خانواده شما هم شوند.

حکایت عروس و فامیل شوهر

وقتی ازدواج كردید رابطه تان با خانواده شوهرتان چطور بود؟

من حالا خیلی رابطه خوبی با خانواده همسرم دارم. حتی می توانم ادعا كنم از خود عباس به آنها نزدیك تر هستم. اما صادقانه بگویم، نه، از ابتدا همه چیز اینطور نبود. به هر حال طرز فكری در فرهنگ ایرانی وجود دارد كه دخترها زیاد نسبت به خانواده شوهر مثبت نگر نیستند و فكر می كنند آنها همیشه می خواهند شوهرشان را تحت تسلط خودشان بگیرند و همیشه فكر می كنند مرزی باید وجود داشته باشد. اما كمی كه از ازدواج مان گذشت واقعا رابطه مان فوق العاده شد و هست. من واقعا یكی از اعضای خانواده صالحی هستم و همانطور كه گفتم از خود همسرم به آنها نزدیك ترم. آنقدر خانواده شوهرم را دوست دارم كه احساس نمی كنم عروس وارد شده به این خانواده هستم، احساس می كنم از ابتدا با آنها بوده ام.برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  b43f51710d.jpg
مشاهده: 32
حجم:  57.9 کیلوبایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  b43f51710d.jpg
مشاهده: 32
حجم:  57.9 کیلوبایت