ثواب صلوات بر پیامبر (ص)
-----------------------

امام باقر (ع) از پدرانش روایت نموده است که رسول خدا (ص) فرمودند : در روز قیامت من در کنار ترازوی اعمال هستم . کسی که گناهانش سنگینتر از کارهای نیکش

باشد ، صلواتهایی را که بر من فرستاده است می آورم تا کارهای نیکش را سنگینتر نمایم.

راوی می گوید به امام صادق (ع) عرض کردم : وارد خانه خدا شدم و هیچ دعایی جز صلوات بر پیامبر (ص) به یادم نیامد . فرمودند : هیچ کسی کاری بهتر از کار تو در آنجا انجام نداده است

امیر المومنین علی (ع) فرمودند: هیچ دعایی به آسمان نمی رسد ، مگر این که دعا کننده بر محمد و آل او صلوات بفرستد.

************************************************** **************************************************

ثواب صد بار صلوات بر پیامبر (ص) در روز جمعه
-------------------------------------

امام رضا (ع) نقل می نمایند که رسول خدا (ص) فرمودند : کسی که در روزجمعه صد بار بر من صلوات بفرستد ، خداوند شصت حاجت او را بر آورده می نماید : سی حاجت مربوط به دنیا و

سی حاجت مربوط به آخرت.

************************************************** ************************************************** ******

ثواب صلوات بر اهل بیت پس از صلوات بر پیامبر (ص)
------------------------------------------

امام صادق (ع) نقل می نماید که روزی رسول خدا (ص) از امیر المومنین (ع) پرسیدند : آیا نمی خواهی مژده ای به تو بدهم ؟ آن حضرت جواب دادند : چراپدر و مادرم فدای تو که همانا همیشه

مژده دهنده به همه خیرها هستی . پیامبر فرمودند : چند لحظه پیش جبرییل چیز عجیبی به من گفت . امیر المومنین ع پرسید : چه گفت ای رسول خدا ! پیامبر (ص) جواب داد : جبرییل به من گفت

اگر مردی بر من صلوات فرستد و پس از آن بر اهل بیت من نیز صلوات فرستد درهای آسمان برای او گشوده شده و فرشتگان هفتاد صلوات بر او می فرستند و همانا این عمل باعث ریختن گناهان است .

آنگاه همانگونه که برگ از درخت می ریزد گناهان نیز از او می ریزند و خداوند متعال می فرماید : اجابتت نمودم و کامروا و سعادتمند گشتی . فرشتگانم ! شما هفتاد صلوات بر او می فرستید و من

هفتصد صلوات . ولی هنگامی که بر من صلوات فرستد و پس از آن بر اهل بیتم صلوات نفرستد ، بین آن صلوات و آسمان هفتاد حجاب است و خدای بزرگ می فرماید : تو را نپذیرفتم و سعادتمند و

کامروا نگشتی فرشتگانم ! دعای او را بالا نبرید ، مگر زمانی که عترت پیامبر را در دعا به پیامبر ملحق سازد . و پیوسته این دعا بالا نمی رود تا زمانی که عترت من در دعا (صلوات ) به من

ملحق شوند.

************************************************** ************************************************** *****

ثواب صلوات بر پیامبر و اوصیای او پس از نماز در روز جمعه
---------------------------------------------

راوی از امام صادق (ص) پرسید بهترین اعمال روز جمعه چیست ؟ فرمودند : صد بار صلوات بر محمد و آل محمد پس از عصر و هر چه بیشتر صلوات بفرستی بهتر است

در روایتی از امام باقر (ع) یا امام صادق(ع) آمده است که فرمودند : در روز جمعه پس از نماز بگواللّهم صلّ علی محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل

برکاتک و السلام علیه و علیهم و علی ارواحهم و اجسادهم و رحمه اللّه و برکات تا خداوند بخاطر آن صد هزار حسنه برای تو نوشته ، صد هزار گناه تو را بخاطر آن پاک کرده ، صد هزار حاجت تو

را بخاطر آن برآورده نموده و بخاطر آن صد هزار درجه تو را بالا برد راوی می گوید نزد امام صادق (ع) بودم مردی گفت : اللّهم صلّ علی محمد و اهل بیت محمد ( خدایا بر محمد و اهل بیت

محمد صلوات فرستد ) امام صادق(ع) به او فرمودند : ما را در این دعا نیاوردید. آیا نمی دانی که اهل بیت پنج تن آل عبا هستند . آن مرد پرسید چطور بگویم؟ فرمودند : بگو اللّهم صلّ علی محمد

و آل محمد (خدایا بر محمد و آل محمد صلوات فرست ) تا ما و شیعیانمان نیز مشمول این صلوات شویم.

************************************************** ************************************************** *******

در دعا حتما صلوات بفرستید
--------------------

امام صادق (ع) فرمودند : دعا همواره محجوب است (به اجابت نمی رسد) تا اینکه بر محمد و آل محمد صلوات فرستاده شود و پیامبر (ص) در حدیثی فرمودند : در اول و وسط و آخر دعا

مرا یاد کنید یعنی در سراسر دعایتان همواره صلوات بفرستید همچنان که در بعضی از دعاهای امام سجاد (ع) مشاهده می شود

و امام صادق (ع) فرمودند : چون یاد پیامبر به میان آید زیاد بر حضرت ، صلوات بفرستید که هر که یک بار بر حضرت صلوات بفرستد ، خداوند در یک صف هزار نفری از ملائکه بر

او هزار صلوات می فرستد و نماند هیچ مخلوقی مگر اینکه به دنبال صلوات خدا و ملائکه بر عبد ، بر او صلوات فرستند ، سپس حضرت فرمود هر که نسبت به این فضیلت بی رغبت باشد

جاهلی است مغرور، که خدا و رسول او و اهل بیت از او بیزارند و فرمود رسول خدا (ص) هر که یاد من نزد او شود و بر من صلوات نفرستد خدا او را به بهشت نبرد ، و فرمود : صدایتان را

برای صلوات بر من بلند کنید که نفاق را از بین می برد.

************************************************** ************************************************** ********

ثواب گفتن " ان الله وملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین امنو..... " پس از نماز صبح و مغرب
------------------------------------------------

راوی می گوید از امام رضا (ع) شنیدم که می فرمود : کسی که پس از نماز صبح یا نماز مغرب پیش از آنکه برخیزد یا با کسی صحبت کند ، بگوید : " إن اللّه وملائکته یصلون علی النبیّ

یا أیهاالذین آمنوا صلّوا علیه و سلّموا تسلیما . اللّهم صلّ علی محمّد النبیّ و ذرّیّته " خداوند صد حاجت او را بر آورده می سازد : هفتاد حاجت در دنیا و سی حاجت در آخرت

عرض کردم : مراد از صلوات خدا و صلوات فرشتگان و صلوات مومنین چیست ؟ فرمودند: مراد از صلوات فرستادن خدا ، نزول رحمت است بر او . منظور از صلوات فرشتگان این است که

آنان پیامبر (ص) را مدح و ثنا می گویند . و معنی صلوات فرستادن مومنین دعای آنان برای پیامبر (ص) است و یکی از اسرار آل محمد در صلوات بر پیامبر و آل او ، این صلوات است

اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد فی الاوّلین و صلّ علی محمّد و آل محمّد فی الآخرین و صلّ علی محمّد و آل محمّد فی الملا الاعلی . و صلّ علی محمّد و آل محمّد فی المرسلین . اللّهم اعط

محمدا الوسیله و الشرف و الفضیله والدّرجه الکبیره . اللهم انی آمنت بمحمدو لم اره فلا تحرمنی یوم القیامه رویته و ارزقنی صحبته و توفنی علی ملته و اسقنی من حوضه مشربا رویا سائغا

هنیئا لا اظما بعده ابدا إنک علی کل شی ء قدیر اللّهم کم آمنت بمحمد و لم اره فعرفنی فی الجنان وجهه اللّهم بلغ روح محمد عنی تحیه کثیره و سلاما

همانا کسی که سه بار در بامداد و سه بار در شب با این ذکر صلوات بفرستد ، گناهانش از بین رفته و خطاهایش محو می گردد . سرورش دوام یافته و دعایش مستجاب می شود ، به آرزویش

رسیده و رزقش زیاد می گردد ، در مقابل دشمنش یاری گردیده ، اسباب همه خیر ها برایش مهیا شده و از دوستان پیامبرش در بهشتهای اعلی قرار داده می شود.

************************************************** ************************************************** *******

صلواتی که انسان را یک هفته در امان دارد
------------------------------

از حضرت صادق (ع) در بحار جلد 90 صفحه 56 نقل شد که ، هر کس بعد از نماز ظهر روز جمعه سه مرتبه بگوید: اللهمّ اجعل صلواتک و صلوات ملائکتک و رسلک علی محمّد و آل محمّد

در امان است تا جمعه دیگر.

جهت نجات از آتش جهنم
------------------

در کتاب ثواب الاعمال از حضرت صادق(ع) روایت شده که به صباح بن سیّابه فرمودند: میل داری به تو تعلیم نمایم چیزی را که روی تو را از گرمی آتش جهنم نگه دارد . عرض کرد : بلی

فرمودند: بعد از نماز صبح صد مرتبه بگو اللهم صل علی محمد و آل محمد که حق تعالی نگه می دارد روی تو را از گرمی جهنم.

************************************************** ************************************************** ********

صلواتی که فضیلت بسیاری برای آن نقل شده است
------------------------------------

روایت است که هر که سه مرتبه در بامداد و سه مرتبه در آخر روز این صلوات را بخواند ، گناهانش آمرزیده می شود و شادی او همیشه باشد و دعایش مستجاب گردد ، روزیش فراخ شود و

بر دشمن غلبه یابد و در بهشت از رفیقان محــمّــد (ص) باشد اللهم یا اجود من اعطی و یا خیر من سئل و یا ارحم من سترحم اللهم صل علی محمد و آله فی الاولین و صل علی محمد و آله فی

الاخرین و صل علی محمد و اله فی الملاء الاعلی و صل علی محمد و اله فی المرسلین اللهم اعط محمد و اله الوسیله و الفضیله و الشرف و الرفعه و الدرجه الکبیره اللهم انی امنت بمحمد صلی الله علیه

و آله و لم اره فلا تحرمنی فی القیمه رویته و رزقنی صحبته و توفنی علی ملته و اسقنی من حوضه مشربا رویا سائغاهنیئا لا اظما بعده ابدا انک علی کل شی ء قدیر اللهم انی امنت بمحمد صلی الله

علیه و آله و لم اره فعرفنی فی الجنان وجهه اللهم بلغ محمدا صلی الله علیه و آله منی تحیه کثیره و سلاما.

صلوات با دل و زبان
-----------------

یکی از آداب فرستادن صلوات این است که دل با زبان موافقت نماید، به ایم معنا که از روی غفلت زبان را به گفتن صلوات حرکت ندهد.