یرج ندیمی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت: انتشار نامه علیه هاشمی برای مردم مهم نیست.
نامه‌ای که بعضی اعضای فراکسیون علیه هاشمی نوشته‌اند را امضا کرده‌اید؟
خیر؛ با چنین نامه‌نگاری‌هایی موافق نیستم به همین دلیل هم همواره از نامه‌هایی که به افراد حقیقی و حقوقی نوشته شده است حمایت نکرده‌ام و این کار را روا نمی‌دانم، به این دلیل که نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم.
هدف نامه‌نگاران به هاشمی از نگارش چنین نامه‌ای چیست؟
این نوع نامه‌ها اساسا هدف سیاسی، تبلیغاتی و انتخاباتی دارد. به اعتقاد من نامه به افراد حقیقی و حقوقی بدون وجاهت قانونی و وظیفه نمایندگی است.
آیا این روند به سلامت انتخابات که مد‌نظر مقام معظم رهبری است آسیب نمی‌زند؟
نکته‌ای که مجلس باید مد‌نظر داشته باشد اظهارنظر اشخاص با نوعی قیومیت است؛ به این معنی که اگر به من رای دادند پس مردم باید به فرد مورد نظر من در انتخابات ریاست‌جمهوری هم رای بدهند و این یک اشتباه تاریخی است. اولا هیچ نماینده‌ای صد‌ درصد آرا را نیاورده است علاوه بر این‌ افرادی که به یک نفر رای می‌دهند ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند، حتی ممکن است او را قبول نداشته باشند یعنی به آن فرد رای داده‌اند تا فرد دیگری نیاید یا فرد قوی‌تری پیدا نکرده‌اند یا حتی نخواسته‌اند ورقه سفید تحویل بدهند. نماینده اگر برای انتخاب اصل معیار بدهد کار بسیار خوبی کرده یا اگر نقد کرده باشد بسیار با‌ارزش است اما اگر روی اشخاص تمرکز کند خودش اولین کسی است که ضرر می‌کند. این افراد باید بدانند کار نماینده اعلام تعرفه کاندیدای ریاست‌جمهوری نیست.
آیا این نامه و حمله‌های اخیر به آیت‌الله هاشمی به نوعی در راستای مهندسی انتخابات نیست؟
می‌توانیم برای نماینده سه وجه قائل شویم؛ یک وجه شخصیت مستقل است یعنی خودش به فهمی می‌رسد و اقدام می‌کند. یک وجه مشخص افراد در جریان‌های سیاسی شناخته شده‌ است و مشخص است به دنبال اهداف‌شان هستند و حتما اقداماتی هم برای رسیدن به افکارشان انجام می‌دهند. ولی یک وجه افراد خودآگاه یا ناخودآگاه تحت‌تاثیرند که این‌ها اقدامات‌شان ممکن است شبیه مهندسی باشد هرچند ممکن است به ذات چنین قصدی نداشته باشند.
و امضا‌کنندگان این نامه جزو کدام گروه‌اند؟
گروه دوم، یعنی افرادی که در جریان‌های شناسنامه‌دار هستند و به دنبال مهندسی انتخابات‌اند. این امضا‌ها به اعتقاد من بی‌اثر است و در مجلس چنین اتفاق نظری وجود ندارد. نمایندگان در مورد آمدن یا نیامدن هیچ گروه یا فردی وظیفه‌ای ندارند، هر چند معتقد هستم هرکسی که فکر می‌کند می‌تواند مشکلات کشور را حل کند باید بیاید. اما این به معنای این نیست که وظیفه نمایندگان است که به کسی بگویند تو را به خدا بیا یا کسی را تهدید کنند که نیا.
آیا این رفتارها در جامعه ایجاد دلسردی نمی‌کند و درنهایت موجب ریزش آرا نمی‌شود؟
خیر، چون مردم اصلا نمی‌دانند این نامه چه هست که بخواهد تاثیری روی رأی‌شان داشته باشد، به اعتقاد من هیچ اثری ندارد. این نامه‌ها علیه هاشمی و برای مردم مهم نیست.