فتح‌الله‌زاده، قلعه‌نويي و ستاره‌هاي استقلال صددرصد مي‌مانند

رئيس هيئت مديره باشگاه استقلال گفت: ما جمع بندي فصل آينده را انجام داديم و مديرعامل، سرمربي و بازيکنان استقلال صد در صد در اين تيم مي‌مانند.

مقداد نجف‌نژاد رئيس هيئت مديره باشگاه استقلال امسال يکي از نفراتي بود که علاوه بر حضور در اين باشگاه فعاليت‌هايي را در فراکسيون ورزش مجلس شوراي اسلامي انجام داد.

به گزارش فارس، نجف‌نژاد به تشريح اتفاقات اين فصل تيم استقلال پرداخت و از مشکلات دو باشگاه سرخابي سخن گفت.

متن گفت‌وگوي رئيس هيئت مديره استقلال را در زير مي‌خوانيد:

* استقلال قهرمان ليگ شد و در آستانه حضور در جمع 8 تيم برتر آسيا قرار گرفت نظرتان چيست؟

به اعتقاد من به آنچه استحقاقش را داشتيم رسيديم و خوشبختانه با همت همه جانبه دوستان سرمربي کادر فني و بازيکنان به هدفمان دست يافتيم.

* چشم‌انداز شما در ابتداي فصل چه بود آيا پيش‌بيني قهرماني ليگ برتر و حضور پرقدرت در آسيا را مي کرديد؟

وقتي تيمي مثل استقلال را مي‌بنديم قطعا براي اول شدن است. چون هواداران اين توقع را دارند. استقلال يکي از پرتماشاگران اين تيم است و ما از همان ابتدا تمهيدات لازم را در نظر گرفته بوديم هرچند بخشي از مشکلات واقعا براي همه تيم‌ها به وجود مي‌آيد اما موفقيت‌ها دست‌نيافتني نيست.

* امسال تيم دچار مشکلات بسياري بود و شما به همراه ديگر اعضاي هيئت مديره سختي‌هاي زيادي را متحمل شديد اما سوال اينجاست که آيا هيئت مديره در بحث مالي بايد کمک حال باشگاه باشد يا اينکه اين درک غلطي است که هيئت مديره بايد به باشگاه‌ها پول تزريق کند؟

اينکه فکر شود هيئت مديره بايد پول تزريق کند درک درستي نيست، مگر هيئت مديره بانک است؟ بايد ساز و کارها توسط هيئت مديره تعريف شود و در واقع اين اعضا ريل‌گذاري کنند و عناصر اجرايي نيز از لحاظ اجراي برنامه‌ها خلاء و يا مانعي نداشته باشد. امسال هم ما ساز و کارها را از هر لحاظ پشتيباني کرديم البته نه اينکه فقط سياستگذار باشيم و در همه مسائل با يکديگر شريک بوديم. اينگونه نيست که اگر مشکل وجود داشته باشد برعهده يک نفر بگذاريم چون در همه مسائل با يکديگر شريک هستيم.

* به نظر شما عملکرد هيئت مديره و مديرعامل باشگاه با وجود اين همه مشکل چگونه بود؟

راضي کننده بود و نتيجه اش را هم ديديد.بايد بگويم با وجود همه مشکلات ما مسئوليت را تقسيم کرديم چون براي خودمان چارچوب قانوني تعريف کرديم. خوشبختانه موانعي که پيش رويمان بود با همفکري برداشتيم و در عين حال همراه يکديگر هستيم. من فکر مي‌کنم مشکلات مالي دو باشگاه استقلال و پرسپوليس زيرساختي است و اين دو فقط يک برند هستند.البته اين برند بزرگترين سرمايه آنها است و ما هم آن را اصلي‌ترين سرمايه مي‌دانيم. اين دو باشگاه در واقع تيمي هستند که فعلا به عنوان شرکتي که هنوز واگذار نشده فعاليت مي‌کنند اما خوشبختانه اين بار مجلس مصوب کرد که 49 درصد از اين دو باشگاه به هواداران و 51 درصد به بخش خصوصي واگذار شود.

* اما مشکلات اين دو باشگاه فقط خصوصي شدن نيست قبول داريد؟

البته. در اين شرايط که استقلال و پرسپوليس دو تيم پرطرفدار کشور هستند نه حق پخش تلويزيوني به ما پرداخت مي‌شود و نه بليت‌فروشي. فقط و فقط يک اسپانسر داريم و همين. من مي‌گويم مثلا حق تبليغات يا حتي ورزشگاه آزادي را به اين دو باشگاه بدهند و دولت يک ريال هم به ما پرداخت نکند. هم درآمد‌زايي مي کنيم و هم اينکه مي‌توانم نويد دهم علاوه بر تيم‌هاي ليگ برتري‌مان فعاليت‌هاي ديگر باشگاه هم در عرصه‌هاي مختلف ورزشي هرگز دچار مشکل نخواهد شد.

* حرف فتح‌الله‌زاده هم هميشه همين است اما اجرايي نمي‌شود.

من هم همين را مي‌گويم. همين استاديوم آزادي کلي جاي کار دارد. مي‌توانيم vip هاي مختلف برايش تعريف کنيم و براي هواداران جاهاي پذيرايي بگذاريم. باور کنيد اگر اين کارها را انجام دهيم مشکلي نخواهيم داشت. فعلا هم آخرين مصوبه مجلس همين است که اين دو تيم به بخش خصوصي واگذار شود. وزارت هم تا به امروز با ما همکاري داشت ولي بايد قبول کرد هزينه‌هاي وزارت کفاف اين دو باشگاه را نمي‌دهد هرچند عهده‌دار هزينه‌ها باز هم دولت است و پرداختي‌ها دير و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. در مجموع همين دير و زود‌ها کار را دچار مشکلاتي مي‌کند که توضيح دادم.

* همين مشکلاتي که اشاره کرديد باعث شده تا هواداران استقلال نگران ماندن فتح‌الله‌ زاده و قلعه‌نويي در تيم باشند آن هم در حالي که تيم‌شان خوب عمل کرده است.

تکليف مديرعامل و کادر فني و حتي بازيکنان براي ما مشخص است. ما اين مسئله را اعلام عمومي نکرديم اما همه چيز براي ما ثبت شده و خودمان با برنامه پيش‌ مي‌رويم.

* پس شما مي‌گوييد هم فتح‌الله‌ زاده در استقلال مي‌ماند و هم قلعه‌نويي.

هواداران استقلال نگران نباشند و اين دو نفر در تيم ما مي‌مانند. قبول کنيم تنها درآمد ما اسپانسر است. شايد باور نکنيد در اين چند وقت فرآيند‌هاي زيادي را طي کرديم تا براي حل مشکلات به سرانجام برسيم. بيش از 15 جلسه با وزارت صنايع برگزار کرديم که حمايت‌هاي آنها فقط براي عده‌اي خاص نباشد اما آنها قبول نکردند و وزارت صنايع با ما همکاري نکرد. شايد اگر آنها با ما همکاري مي‌کردند مشکلاتمان حل مي‌شد. بايد قبول کنيم براي استقلال و پرسپوليس بايد امتيازاتي قائل شد و اين شرکت به عنوان يک باشگاه بايد براي خودش سرمايه‌اي داشته باشد اما در اين بين وزارت صنايع وقت‌کشي کرد حتي اگر حداقل کمک را انجام مي‌داد و ورود مي‌کرد کمي پيش مي‌رفتيم اما بعد از عدم همکاري آنها با همکاري وزارت ورزش و هيئت مديره استقلال تمهيدات ديگري را در نظر گرفتيم.

* اينکه مي‌گويند باز هم بحث خصوصي‌ شدن استقلال و پرسپوليس به خاطر انتخابات مطرح شده است را قبول داريد؟

اصلا. اين ديگر مصوبه مجلس است و ربطي به اين موضوع‌ها ندارد. خوشبختانه در فراکسيون راي بالايي به اين موضوع داده‌اند که جا دارد از تمامي اعضاي فراکسيون ورزش نيز تشکر کنم.

* به عنوان رئيس فراکسيون چند بار در خصوص مشکلات مالي استقلال با ساير اعضا صحبت کرديد؟

همين مشکلات چند ماه فرصت را از ما گرفت اما ما دو راهکار مالي داشتيم و داريم. من به عنوان رئيس فراکسيون ورزش مجلس شوراي اسلامي تمام همت خود را معطوف استقلال و پرسپوليس کردم البته چون رئيس هيئت مديره استقلال هستم براي اين تيم بيشتر تلاش کردم. مثلا ما دو جلسه با وزير کشاورزي داشتيم و چندين جلسه با وزير مسکن و شهرسازي و منابع طبيعي. حتي به صورت ميداني از اماکني بازديد کرديم که استقلال و پرسپوليس اگر قرار است واگذار شوند با يک استاديوم اين کار انجام شود. همين‌جا اعلام مي‌کنم اگر به ما زمين بدهند يک استاديوم 50 هزار نفري مي‌سازيم. آن هم با همت هواداران. اگر از 20 ميليون استقلالي و از نيمي از آنها نفري 10 هزار تومان کمک بگيريم نزديک به 100 ميليارد تومان جمع مي‌شود و اين يک سرمايه خوب براي ساخت استاديوم است حتي آن زمان ديگر از دولت هم پول نمي‌خواهيم اما اميدواريم به ما زمين را بدهد و بقيه کارها را هيئت مديره انجام دهد.

* حتما مي‌دانيد که بعد از بازي چهارشنبه بيش از 14 بازيکن استقلال قراردادشان تمام مي‌شود. براي اين موضوع چه فکري کرده‌ايد؟

اتفاقا در آخرين جلسه با هيئت مديره در خصوص همين موضوع صحبت کرديم و تمهيدات خوبي را در نظر گرفتيم. حرف ما هم حضور پرقدرت استقلال در آسيا و برنامه براي ليگ آينده است.

* با اين صحبت‌هايي که شما مطرح مي‌کنيد حتما قلعه‌نويي ماندني است که نفرات مورد‌نظرش را براي تمديد قرارداد به شما معرفي کرده است؟

همانطور که گفتم قلعه‌نويي در اين تيم مي‌ماند.

* فتح‌الله‌زاده چطور؟

فعلا که شرايط اينگونه است و ما هم همه جوره حمايت مي‌کنيم و از عملکرد‌شان هم راضي هستيم.

* چرا در جشن قهرماني استقلال حضور نداشتيد؟

اتفاقا من از بالا جشن را مي‌ديدم و هنگامي که آقاي رسولي‌نژاد به داخل زمين رفت از من خواستند که در کنار بازيکنان باشم اما من دوست داشتم بين هواداران حضور داشته باشم و خوشحالي‌مان را تقسيم کنم.

* صحبتي با بازيکنان و کادر فني نداريد؟

من از مديرعامل و تک تک اعضاي تيم تشکر مي‌کنم چون مي‌دانم که همه آنها در به ثمر نشستن هدفمان تاثير داشتند. بايد بگويم که رمز موفقيت استقلال همدلي بود.