کارلوس کي‌روش در نشستي مشترک با خبرنگاران اعزامي به کره با ابراز خرسندي از صعود تيم ملي به جام‌جهاني گفت: امروز، روزي بود که کساني که متحد بودند، به نتيجه رسيدند. امروز، روزي به ياد ماندني بود و اين احساس خوبي است که ميليون‌ها هوادار ايراني را خوشحال و شاديت را با آنها تقسيم کني. اين مسئله براي من حائز اهميت است. اين موفقيت سعي تک تک بازيکنان است که در خط مقدم با روحيه‌اي جنگنده برابر حريف حاضر شدند.

به گزارش ايسنا، او افزود: در همين جا از کساني بايد تک به تک تشکر کنم. تعداد آنها زياد نيست. تعدادي از آنها به ما اعتماد به نفس زيادي مي‌دادند. مثلا آقاي کفاشيان به ما پشت نکرد و هميشه سعي کرد کنار ما از ما حمايت کند. از او بسيار متشکرم. ما مشکلات زيادي داشتيم اما کفاشيان هيچ وقت ميدان را ترک نکرد. البته بايد از آقاي نبي و نايب رييس فدراسيون، آقاي مقدس که در لحظات مهم ما را تنها نگذاشتند، تشکر کنم. همچنين از مديرعامل شرکت آسمان که ما را تنها نگذاشت. او پرواز خوب و بسيار مهمي را هماهنگ کرده بود. من از همه متشکرم. همچنين از برخي از شما رسانه‌ها که از ابتدا کنار ما بوديد. من دفعه پنجم يا ششمي است که به عنوان سرمربي براي رفتن به جام‌جهاني تلاش مي‌کنم. سه بار تاکنون موفق به رفتن به جام‌جهاني شده‌ام. يک بار هم به عنوان مديرفني با تيم ملي آمريکا در جام‌جهاني بودم.

سرمربي تيم ملي در ادامه با توضيح بيشتر دوستان و علاقه‌مندان به تيم ملي بيان کرد: مي‌دانم بايد گام به گام کار کنيم. گفته بودم صعود کار بسيار سختي است و رفتن به جام‌جهاني فراز و نشيب دارد. يک روز خوب است و يک روز بد. يک روز ضد ماست و روز ديگر با ما. در روزهاي اخير روزهاي خوبي را سپري کرديم. شما مي‌توانيد در روزهاي خوب‌تان شاهد دوستان زيادي کنارتان باشيد. ولي وقتي روزهاي خوب را سپري نمي‌کنيد، بايد کيفيت دوستان خوب‌تان را بررسي کنيد. تعداد کساني که کيفيت خيلي خوبي داشته باشند زياد نبود. رمز و راز اين موفقيت اتحاد اين دوستان بود که ما را تنها نگذاشتند.

او در ادامه درباره آينده تيم ملي صحبت کرد و افزود: مي‌خواهم الان درباره آينده صحبت کنم. درباره آينده مي‌توان آسان صحبت کرد. ما دو راه داريم يا به برزيل براي تفريح و تعطيلات مي‌رويم يا به برزيل مي‌رويم تا با شرافت و غرور بازي کنيم. اگر مي‌خواهيد به تفريح برويد، نمي‌خواهم عضوي از شما بشوم. ترجيح مي‌دهم در زمان ديگري براي تفريح به آنجا بروم. بايد خيلي چيزها را عوض کنيم. نمي‌توان بدون حمايت ملت کار را ادامه داد. اولين کار اين است که براي آينده به سختي کار کنيم. بايد سعي کنيم انگيزه بازيکنان را بالا ببريم و با يک برنامه‌ريزي چند ديدار تدارکاتي داشته باشيم. چيزي جز اين باعث مي‌شود تا ما سريعا از جام‌جهاني خداحافظي کنيم.

کي‌روش در ادامه از اهداف تيم ملي صحبت کرد و گفت: بايد بزرگ فکر کنيم و اهداف بزرگي داشته باشيم. بايد سخت تلاش کنيم و آماده باشيم. آنقدر قوي باشيم تا از گروه‌مان صعود کنيم. ما به يک ليگ خوب نياز داريم و بايد از لحاظ زمين هم وضعيت‌مان بهتر شود. مسائل جسمي و ذهني را هم بايد آماده کنيم تا در برزيل با بزرگان بجنگيم. الان زماني نيست که خودمان را پنهان کنيم و همه چيز را به آينده حواله دهيم.