طرز تهيه يك فنجان اسپرسو اصيل ايتاليايي

تو یه فرصت مناسب و بعد از یه غذای خوب اسپرسو بهترین نوشیدنی گرمِ که می‌شه سراغش رفت. اگه که قهوه‌ی غلیظ و واقعی می‌خواهید باید سراغ اسپرسو برید. اسپرسو یه قهوه‌ی اصیل ایتالیایی حساب می‌شه که دو تا سه برابر قهوه‌های دیگه کافئین داره.برای درست کردن یک فنجان اسپرسو باید دستگاه قهوه‌ساز مخصوص داشته باشید. مدلهای متفاوت دیجیتالی (و حتی قدیمی تر) از این دستگاه توی بازار موجودِ که هر کدوم کارکرد خودش رو داره، مدلِ اتوماتیک دستگاه قیمت بالاتری داره و می‌تونه خیلی راحت و بی‌دردسـر براتون یه فنجون اسپرسو درست کنه، می‌توانید میزان اسپرسوی مورد نظرتون رو با چند تا کلید مشخص کنید و همینطور مشخص کنید قهوه غلیظ strongمی‌خورید یا معمولی. اما اصول کار دستگاه اسپرسو ساز اینِ که آبِ جوش رو با فشار خیلی زیاد از بین دونه‌های قهوه‌های آسیاب شده ریز می‌گذرونه. در بعضی مدلهای دستگاه، دونه‌های قهوه رو به صورت درشت توی دستگاه می‌ریزید و دستگاه عملیات آسیاب کردن رو هم خودش براتون انجام می‌ده.

توضیح بیشتر: دیدین بعضی از کافه‌ها و یا حرفه‌ای‌ها قبل از نوشیدن اسپرسو یه شات آبِ خنک می‌خورن؟ دلیلش اینِ که می‌خوان مزه‌ی دهنشون عوض بشه و مزه‌ی اسپرسو رو با همه‌ی دل و جون حس کنن.
طبقِ چیزی که من تحقیق کردم و از دوستانم پرسیدم این قهوه در خارج از ایران خیلی پرطرفداره و معمولا در طول روز بسته به عادتشون می‌نوشند. من خودم با کمی شکر دوست دارم اما بعضیا هم اسپرسو رو به صورت تلخ و یا شکر قهوه ای می‌نوشند.

تهیه اسپرسو روی اجاق گاز:
با یک دستگاه اسپرسو ساز بیالیتی (بیالیتی اسم یک برند اسپرسو ساز است، بهتر است از دستگاه اسپرسو ساز یا موکا اکسپرس برای این دستگاه استفاده شود) و مقداری قهوه مرغوب می توانید خودتان در منزل اسپرسو واقعی آماده کنید. به زودی راهنمایی تهیه قهوه اسپرسو روی شعله گاز را در همین بخش قرار خواهیم داد. لازم به توضیح نیست که کیفیت دستگاه اسپرسو ساز در تهیه قهوه بسیار موثر است، پس پیشنهاد می کنیم از یک نمونه خوب استفاده کنید و سراغ دستگاههای اسپرسو ساز چینی نروید!

قهوه اسپرسو را با خامه قهوه رویه کاراملی رنگ میل نمایید. برای تزئین اسپرسو می توانید از خامه رقیق شده با شیر پرچرب استفاده نمایید.به صورتی بعد از ریختن آن بر روی اسپرسو با خلال دندان به آن شکل بدهید.