جواد معروفی

جواد معروفی (
۱۲۹۱خ - ۱۳۷۲خ) از آهنگسازان و نوازندگان برجسته پیانو در ایران و فرزند استاد موسی معروفی نوازنده تار بود

وی در سال۱۲۹۱در تهران چشم بر جهان گشود. مادرش عـذرا و پدرش موسی معروفی ، از شاگردان برگزیده درویش خان و از موسیقی دانان بزرگ دوره خود بود . پنج سال داشت که خواهـرش -نرگس- به دنیا آمد. چند سال بعـد در هـمان دوره کودکی مادرش را از دست داد و در خانواده پدری بزرگ شد .
در ۱۸ سالگی با شـمس الزمان ازدواج کـرد. حاصل این ازدواج چهـار فــرزند بود : منوچهر ، شکوه الزمان (گـیتی) ، ژیلا و فـرهاد .
استاد جواد معروفی مردی فروتن، خوش مشرب و صمیمی بود. او درطول عمر پربار هنری خود سعی وافری در آشتی دادن موسیقی سنتی و غربی داشت.
وی در بامداد روز سه شنبه، شانزدهـم آذر ماه۱۳۷۲درتهران چشم از جهان فروبست.

فعالیت هنری:
آموزش موسیقی را نزد پدر آغاز کرد؛
تار مینواخت و با نواختن ویولن نیز آشنا شد . بعـد از دوره ابتدایی ، در ۱۴ سالگی و در دورهای که کلنل وزیری مدیر هنرستان ملی موسیقیبود، به تحصیل در آن جا مشغول شد. به پیانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراطیان به یادگـیری تکـنیک نوازندگی پیانو کلاسیک مشغول شد. اتودها و پرلودهای شوپن ،سوناتهایموتسارت ، بتهوون ، شوبرت و فـوگهای باخ را با مهارت مینواخت. در کنار موسیقی کلاسیک ، موسیقی ایرانی را هـم ادامه داد و تحصیلات موسیقی را نزد علینقی وزیری کامل کرد.
در ۲۱ سالگی ، در
۱۳۱۲ ، به دلیل استعداد شگـرفـش در موسیقی به استخـدام وزارت فرهنگ وقـت در آمد و معـلم موسیقی مدارس تهران شد و به آموزش سلفـژ و دیکته موسیقی در هـنرستان پرداخت .
از
۱۳۱۹، هـمزمان با افـتتاح رادیو به این موسسه پیوست و سالها تک نواز پیانو بود. از ۱۳۳۲ به سرپرستی موسیقی رادیو منصوب شد و هـمزمان با آن به عـضویت شورا عـالی موسیقی در آمد. معـروفی هـمچنین رهـبر ارکستر شماره یک و رهـبر ارکستر گـل ها بود.
او تنظیم كننده آهنگ های علی اکبر شیدا ، عارف قزويني ، ركن الدين مختاري و درویش خان و بسیاری دیگـر از آهـنگسازان معـروف ایرانی بوده است .

خودش میگوید:
«از بدو تأسیس رادیو در سال
۱۳۱۹ در آنجا هـم مشغول شدم. در آن موقع سنی نداشتم ولی هـم نوازنده پیانو بودم و هـم رهـبر ارکستر شماره یک. سال اولی که رادیو تأسیس شد، در اولین ارکستر رادیو این نوازندهها بودند: ابوالحسن صبا ، حبیب سماعی ، حسین تهرانی ، مرتضی نیداوود و خود من . بعدها که برنامه گل ها تأسیس شد من رهـبر ارکسترآن شدم و نوازنده پیانو و سولیست هـم بودم. برای ارکستر گـل ها هـم قطعاتی تنظیم میکردم.»
او در نواختن پیانو برای موسیقی ایرانی، از روش مشیر هـمایون شهردار بیشتر از مرتضی محجوبی اقـتباس میکرد؛ اما شیوهای ویژه و یکتا داشت که تکـنیک در آن آشکار بود. معـروفی بیش از چهل سال در زمینه آهـنگسازی فعالیت کرد.
معـروفی و پدرش، از نخستین کسانی محسوب میشوند که قـطعاتی در دامنه موسیقی ایرانی برای پیانو ساخته و تنظیم کردهاند. اولین قـطعه جواد مـعروفی ، ترانه های خیام، بر اساس رباعيات خيام بود که در
۱۳۱۵ اجرا شد.