تقسیم سوره حمد بین خدا و بنده

خداوند باعزت وجلال فرماید :

سوره فاتحه الکتاب را میان خود و بنده ام تقسیم کرده ام ؛ آن چنان که نیمی از آن سوره ازآن من است و نیمی از آن بنده من. و هر آنچه بنده ام می خواهد از آن اوست .
هنگامی که می گوید "بسم الله الرحمن الرحیم " میگویم :
بنده ام به نامم آغاز کرد و بر من لازم است که کارهای او را به سامان برسانم و برکات خود را در کارهای او نازل سازم .
وچون بگوید : " الحمدلله رب العالمین " می گویم :
بنده ام ستایشم کرد و دانست که هرنعمتی که دارد از من است و گرفتاری هایی که از او برطرف شده , توسط من صورت گرفته است . اینک شما گواه باشید که نعمتهای دنیا و آخرت رابرای او افزون کردم و گرفتاری های آخرت را از او برطرف نمودم,چنان که گرفتاری های دنیوی او را بر طرف ساختم .
و چون گوید : "الرحمن الرحیم " می گویم :
بنده ام گواهی داد که همانا بخشنده و مهربانم . شما را گواه میگیرم که نصیب او را از رحمت خود فراوان و سهم او را از عطا هایم بی نهایت گردانم .
و چون گوید : " مالک یوم الدین " می گویم :
گواه باشید که چون اعتراف کرد که من مالک روز جزایم , حسابش را آسان کنم و حسناتش را بپذیرم واز بد کرداری اش در گذرم .
و چون گوید : " ایاک نعبد " می گویم :
بنده ام راست گفت وتنها مرا پرستید . گواه باشید که ثواب عبادتش را بدهم ؛ ثوابی که هرکس عباد تش متفاوت با او باشد ؛ بر او رشک برد .
وچون گوید :" ایاک نستعین "می گویم
از من کمک خواست وبه من پناه آورد .گواه باشید که او را در کارش کمک کنم و در سختی ها به فریادش رسم و در گرفتاری روز قیامت دستش را بگیرم .
چون گوید : " اهدنا الصراط المستقیم " تا آخر سوره می گویم :
این از بنده من است وبرای بنده ام اجابت کردم که هر چه خواهد از آن او باشد . آرزو داشت به او دادم و از آنچه ترسید ؛ آسوده اش ساختم …… ( حدیث قدسی )

براستی خوشا به حال ما که همچون پروردگاری داریم . پادشاهی با سلطنت کبریایی خویش با بنده بی وفایش عاشقانه گفتکو میکند وناز اورا می کشد و برای برقرار کردن هرچه عمیق تر ارتباط راهکار نشان میدهد و دست او را میگیرد واز میان توده های آتش عبور می دهدو برای او آسمان وزمین را چون خدمتکارانی در اختیارش قرار میدهد. بهترین مقربانش را برای راهنمایی او می فرستد و هنگام غصه وغم یار و مونس او می گردد و در عوض تمام محبت ها تنها بخاطر بنده اش که مبادا قانون وفاداری را زیر پا گذارد و یا گول نفس شیطانی را بخورد او را به عبادتش دعوت کرده و برای آسان بودن ستایش اش میلیون ها راه پیش رویش قرار داده با این حال بنده او؛ مخلوق او؛ محتاج او چنین پروردگاری را با هوسی معامله میکند ...
استغفرالله ربی و اتوب الیه