همه چيز در خصوص دزدگير خودرو ها

به گزارش بازار خبر ، در اینکه نصب دزدگیر خودرو می‌تواند عامل بسیار موثری در اجتناب دزدها از نزدیک شدن به یک خودرو باشد شکی نیست. با این حال بعضی‌ها دزدگیر را یک وسیله لوکس می‌دانند و عده‌ای هم نصب آن را اصلا ضروری و موثر نمی‌دانند. به گزارش دنیای اقتصاد، مجتبی میروکیل، مسوول قسمت فروش شرکت «نیک آلارم» یکی از نمایندگی‌های رسمی دزدگیر ایزیکار کره‌ای در ایران، از تاثیر واقعی دزدگیر روی خودرو می‌گوید و درباره تخصص و تحصیلات نصاب‌ها صحبت می‌کند. او همچنین توضیح می‌دهد که واردات دزدگیر بیشتر از کدام کشورها است و اینکه برای هر مدل ماشین، چه دزدگیری مناسب تر است.

نصب دزدگیر روی خودرو، واقعا می‌تواند مانع دزدیده شدن خودرو شود؟
خیر. من به عنوان کسی که سال‌هاست در یک شرکت واردات و پخش دزدگیر کار می‌کنم معتقدم نصب دزدگیر فقط می‌تواند در فرآیند دزدیده شدن خودرو تاخیر ایجاد کند. یا مثلا وقتی در خیابان سه ماشین کنار هم پارک شده باشند و فقط یکی از آنها دزدگیر نداشته باشد، کسی که بخواهد دزدی کند طبیعتا سراغ همان خودرویی می‌رود که دزدگیر ندارد، چون هم دردسر کمتری دارد و هم وقتش کمتر تلف می‌شود.

نصب دزدگیر روی خودروها استاندارد خاصی دارد؟

بله. نحوه نصب استانداردی که کارخانه‌های سازنده سیستم‌های دزدگیر خودرو در بروشورها توضیح داده اند، به شکلی است که دزدگیر نباید جلوی چشم و در دسترس قرار بگیرد تا پیدا کردن و از کار انداختن آن، حداقل 10 دقیقه زمان احتیاج داشته باشد. اما متاسفانه در مدل نصبی که متداول است، سیستم مرکزی دزدگیر کاملا در معرض دید و دسترس قرار می‌گیرد. جای دزدگیر در خودرو کاملا مشخص است و دزد به محض اینکه به داخل خودرو دسترسی پیدا کرد، اولین کارش این است که دزدگیر را پیدا کند و سیستم دزدگیر را به طور کامل از مدار خارج می‌کند.

تخصص یا مدرک تحصیلی خاصی برای نصب بهتر دزدگیر روی خودرو وجود دارد؟

ببینید، دزدگیر برای خودرو جزو آپشن‌های اسپرت یا لوکس به حساب نمی آید، بلکه در طبقه بندی لوازم جانبی جای می‌گیرد. به نظر من نصب دزدگیر کاری است که یک متخصص و به اصطلاح یک فرد کار بلد می‌تواند درست و مطمئن انجامش دهد.

کسی که می‌خواهد کاری را درست انجام دهد اگر تحصیلاتش دیپلم باشد تا حدی می‌تواند کار را خوب انجام دهد، فردی که لیسانس مرتبط داشته باشد کارش را بهتر انجام می‌دهد و کلا داشتن مطالعه و مدرک تحصیلی بالاتر همیشه به موفق تر بودن در کار کمک بیشتری می‌کنند. اما در این کار اینطور نیست که اگر کسی مثلا تا سوم راهنمایی خوانده باشد، نتواند کار را انجام دهد. برای آموزش افراد متخصص و حرفه‌ای تر در نصب صحیح و استاندارد دزدگیر خودرو یک سری کلاس آزاد آموزشی برگزار می‌شود، اما متاسفانه افراد زیادی در چنین کلاس‌هایی شرکت نمی کنند.

البته من معتقدم به اضافه آموزش‌های تئوری، تجربه‌های عملی هم در پرورش افراد متخصص نصب دزدگیر نقش بسیار مهمی دارد. برای مثال سیم کشی و ادوات خودروی هیوندا سوناتای سال 2012 با مدل 2009 خیلی متفاوت است. خب اینجا نصاب دزدگیر یا باید یک دوره کامل دیده باشد، یا آنقدر با تجربه و حرفه‌ای باشد که بتواند کل سیم کشی را باز و تست کند و بعد بتواند دزدگیر را نصب کند.

شما به مشتری‌ها مشاوره‌ای هم می‌دهید در خصوص اینکه برای کدام ماشین، با چه مدلی، چه نوع دزدگیری مناسب‌تر است؟

بله، اما باید بدانید که بیشتر از 90درصد مواقع می‌شود هر دزدگیری را روی هر ماشینی نصب کرد و کمتر از 10درصد موارد ممکن است مثلا یک نوع دزدگیر روی یک مدل ماشین سوار نشود. البته این اتفاق خیلی کم می‌افتد؛ چون شرکت‌های وارد کننده، آپشن‌هایی را که ماشین‌های داخلی احتیاج دارند، به صورت کامل سفارش می‌دهند که روی دزدگیرها باشد، که وقتی من به عنوان فروشنده در یک نمایندگی می‌خواهم جواب مشتری را بدهم، بتوانم مثبت و با دست پر رضایت و موافقت مشتری را برای خرید جلب کنم.

همه وارد کننده‌ها و سفارش‌دهنده‌ها تقریبا به یک اتفاق نظری رسیده‌اند که هر دزدگیری سفارش می‌دهند، یکسری آپشن‌ها را به صورت ثابت داشته باشند. اگر دزدگیر یکی از آپشن‌های مورد نیاز مشتری را نداشته باشد، در واقع این فروشنده است که با مشکل مواجه می‌شود. مثلا وقتی دزدگیری صندوق پران نداشته باشد، نصاب باید یک رله سر راهش ببندد که خود این کار زحمت مضاعف ایجاد می‌کند.

واردات دزدگیر معمولا از کدام کشورها است؟

دزدگیرهای موجود در بازار اکثرا چینی هستند. به جز انواع چینی، وارد کننده‌ها گاهی از کره، چین، تایوان و سنگاپور هم دزدگیر وارد می‌کنند.