خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز

رضا ساکی

از کاخ جشنواره فیلم فجر خبر می‌رسد که چهار نفر از مهمانان سرشناس خارجی جشنواره همچون «دبورا یانگ» منتقد معروف هالیوود ریپورتر و «ویرا لانگرووا» از مقامات جشنواره کارلووی واری، هر چه دم در منتظر مانده‌اند بنزی، بی‌ام دبلیویی، پورشه‌ای از راه برسد و آنها را در شهر بگرداند و بعد به هتل ببرد خبری از وسیله نقلیه نشده است. عاقبت بعد از نیم ساعت بیچاره‌های سرشناس، در حالی که در سرمای هوا یخ زده بودند، خودشان آژانس می‌گیرند و آژانس برج میلاد هم آن‌ها را با یک پراید فکسنی به سمت هتل محل اقامت‌شان روانه می‌کند.
حالا دوستان خبرنگار ناراحت شده‌اند که چرا با مهمانان سرشناس این‌طوری رفتار می‌شود، در حالی که در همه جشنواره‌های دنیا مهمانان ویژه را با خودوری لوکس این‌ور و آن‌ور می‌برند. عرض می‌کنم که اینجا جشنواره فیلم فجر است و همه جشنواره‌های دنیا نیست و قرار نیست که ما مثل آن‌ها باشیم. ما مروج ساده‌زیستی در جهان هستیم و جهانیان وقتی به ایران می‌آیند، باید ساده‌زیستی ما را درک کنند. این‌را هم درگوشی به دوستان خبرنگار بگویم که اصلا بهتر که با پراید قراضه رفتند. شما فکر نمی‌کنید اگر یک بنز آن‌ها را می‌برد، فردا چه چیزی تیتر یک برخی روزنامه‌ها می‌شد؟ یعنی کافی بود یک ماشین آن‌چنانی آن‌ها را سوار کند و در شهر بگرداند، بعد دوستان تیتر می‌زدند:
اجنبی‌پرستی در جشنواره فیلم‌ فجر!
فسق‌وفجور مهمانان خارجی در دوردور کردن با خودرو لوکس!
مهمان خارجی جشنواره در روز برفی مست بود!
بنز را جلو پای بچه‌های خودمان بگذارید نه جاسوسان صهیونیست!

باور نمی‌کنید؟ اصلا همین آقای منتظری رییس دیوان عدالت اداری برای نام بردن از «ف» و «ب.و» در افتتاحیه جشنواره گفته‌اند: «مسؤولان به جای کف زدن، برخورد کنند!» حالا فکر کنید اگر زیاد به مهمانان جشنواره پرداخته بشود، ایشان چه می‌گویند. مهم‌تر این که اگر مهمانان خارجی به گردش می‌رفتند در حین گردش متوجه می‌شدند که دیوان عدالت اداری بسیاری از خانه‌های تاریخی تهران را فک ثبت ملی کرده است. یعنی اگر می‌فهمیدند خانه‌های «زند نوابی»، «صداقت»، «اتحادیه»، «پروین اعتصامی»، «علیزاده»، «توماس توماسیان»، «کلانتری» و «سرای دلگشا» و خانه‌ی «مینایی» از فهرست آثار ملی اخراج شده‌اند، با خود چه فکری می‌کردند؟ اصلا اگر می‌رفتند و همین صف سبد کالا را می‌دیدند. ها؟ پس همان پراید خوب است. من بودم فردا با نیسان این اجنبی‌ها را جابه‌جا می‌کردم.