مصاحبه با زهره حدادی، خالق برند زی زی
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ | اتاق کار

زهره حدادی یک دختر جوان هنرمند هست که چند سالی میشه که بیزنس شخصی خودش رو با کارهای بافتنی که اوایل برای خودش و دوستهاش انجام میداده راه اندازی کرده. زهره دانشجوی مدیریت جهانگردی هست، و با وجود درس و دانشگاه داره سعی میکنه برند خودش رو گسترش و فعالیت های هنری اش رو ادامه بده.
در اوامه صحبت های زهره حدادی رو درباره ی برندش، زی زی، می خونید:
اول از همه چه مدتیه که این کارو انجام میدی؟
اگه بخوام فقط راجع به کارهای بافتم صحبت کنم از ۴ سال پیش که برای خودمو دوستام شال گردن میبافتم و خداروشکر ۲ ساله که کارهام گسترش پیدا کرده و به اکثر شهرها پست شده.

این هنر رو از کجا یاد گرفتی؟ درسش رو خوندی؟ و فکر میکنی درس خوندن تو این رشته کمکی بهت میکرد؟(میکنه؟)
من یادگیری این هنر رو مدیون مادرم هستم که اساس و پایه قلاب بافی و بافتنی رو بهم یاد دادن و بعد من با خلاقیت و مطالعه بیشتر تونستم پیشرفت خوبی داشته باشم حداقل در حدی که مادرم قبول دارن که از ایشون حرفه ای تر و سریعتر میبافم و این خیلی برای من خوشحال کننده است. درس قطعا کمک میکنه و مطالعه حتما باعث پیشرفت میشه. رشته دبیرستانی من ریاضی بود و الان هم ترم ۵ مدیریت جهانگردی هستم. همون ریاضی و این مدیریت هم تاثیر زیادی رو کار من داشتن.

اولین چیزی که درست کردی یادته؟ چی شد که به سرت زد به این هنر به عنوان حرفه و شغل نگاه کنی؟
اولین چیزی که بافتم یه شال گردن بود . اولین عروسکی هم که بافتم عروسک خودم بود که خیلی ابتدایی و ساده هست. ۲ نشونه بارز من رو داره: اینکه موهاش رو فرق کج زده و یک خال هم داره ((._^
در واقع تشویق دوستان و سفارش هاشون باعث شد که بافتن رو به عنوان حرفه در نظر بگیرم.

اولین کاری که فروختی رو یادته به کی و چند فروختی؟
۲ سال پیش که کارم جدی تر شد و فروش اینترنتی داشتم اولین کارم رو فروختم. ۲ تا عروسک بود که به آقای جهان پناه از تهران فروختم. از همینجا ازشون یک دنیا ممنونم چون خرید و رفتاربعد از خریدشون باعث شد که انگیزه من بیشتر شه. اینجوری شروع شد که من واسه خودم چیز میبافتم و دوستام درخواست میکردن که واسه اونا هم ببافم. در حال حاضر هم فقط از طریق فیس بوک و نمایشگاه ها کارهام رو به نمایش میگذارم.

روزانه چقدر از وقتت رو صرف درست کردن کارهات میکنی؟
خیلی بستگی به حس و حالم داره بعضی وقتا ۷-۸ ساعت نامتوالی و بعضی وقتها هم ۲ ساعت. تابستونا به دلیل اینکه دانشگاه نیست بیشتر وقت صرف میکنم و خودمو آماده میکنم واسه پاییز دوست داشتنی.

تنها کاری که میکنی همین سبکه یا سبک های دیگه هم کار میکنی؟
کارهای دیگه هم مثل نقاشی رو چوب و زیورالات انجام میدم اما به اندازه بافت روش تمرکز ندارم.

همه ی طرح های کارهات مال خودته یا از جایی هم الگو برداری میکنی؟ اگه یه روزی یکی از کارها و طرح های شما تقلید کنه تشویقش میکنید یا جلوشو میگیرید؟
بعضی وقتها برای بافتن یک چیز الگوی ثابتی هست که من خیلی وقتها از این الگوها استفاده میکنم ولی ایده ها و حتی بعضی وقتها کم و زیاد کردن دونه های بافتنی رو با خلاقیت و تکرار و تجربه به دست میارم البته بوده که مشتری کاری از هنرمندای خارجی نشون من داده و خواسته که براش ببافم.
“زی زی یک خیال باف است” این شعار منه کافیه خیالهاشونو به من بگن تا واسشون ببافم مثل خانمی که برای دوستشون کیفی شبیه روباه سفارش دادن چون دوستشون روباه رو خیلی دوست داشت یا آقایی که درخواست کردن برای دوستشون شال و دستکش شبیه کوالا ببافم و خانمی که برای خواهر زادشون عروسک شخصیت “مانسترز” رو سفارش دادن و…

یکی از بزرگترین لذتها برای من اینه که چیزهایی که مردم دوست دارن و پیدا نمیکنن رو واسشون درست کنم. این خیلی حس خوبیه. تقلید توی کار من به راحتی کارهای دیگه نیس خداروشکر
جلوشو نمیگیرم چون شاید یه روزی همین تقلید ها باعث بشه مهارتش زیاد شه و بتونه خودش ایده هاشو عملی کنه ولی راجع به تشویق کردنش هم مطمئن نیستم !

متریال مورد استفاده کارت رو راحت پیدا میکنی؟
راحته راحت. فقط بعضی وقتا رنگایی که میخوان رو سخت پیدا میکنم.

کدوم کارت رو از همه بیشتر دوست داری؟
این رو:)

از درآمدت راضی هستی؟
درآمدم خیلی نوسانیه به خصوص اینکه کار من فصلی هم هست. از میزان فروشم هم کاملا راضی ام. شاید اگه دانشجو نبودم انتظار فروش بیشتری داشتم اما الان با وجود اینکه تبلیغ نمیکنم و فقط از طریق فیسبوک کارامو میفروشم به نظرم خیلی خوبه.

فکر میکنی تهِ تهِ مسیرت کجاست؟ یعنی به کجا که برسی احساس موفقیت میکنی؟
وقتی که تو کشورمون زی زی رو به عنوان یه برند خوب بشناسن و همه دوسش داشته باشن.

-برندت رو توی سه کلمه برامون تعریف کن.
خیال باف، باکیفیت و رنگی رنگی!

و اما چند تا سوال رنگی-شخصی:
طبق تعریف آدم رنگی چقدر خودتو آدم رنگی ای میدونی؟
حس میکنم خیلی رنگی رنگی ام همش واسه من صدق میکرد و واسم جالبه. فقط به مدت چند ماه هست که ورزشو گذاشتم کنار اما بعد از امتحانا دوباره شروع میکنم.
رنگ مورد علاقه و تفریحت رو هم واسه خواننده هامون بگو.
همه رنگارو دوست دارم ولی بیشتر رنگای گرم رو. تفریحمم زیاده یعنی کارایی که حکم تفریح رو واسم داره و بهم انرژی میده خیلیه، ولی نقاشی کشیدن و بیرون رفتن با دوستها و خونواده و عکسهای یادگاری بیشتر از همه اوقات فراغتم رو پر میکنن.
حرف آخر؟
خطاب به شما خوانندهای عزیز : اگر در جاده رویاهایتان سفر میکنید به آن متعهد باشید. مسیر خود را بپیمایید. امکانات خود را در لحظه اکنون بپذیرید بی تردید در آینده پیشرفت خواهید کرد. خداوند یار شجاعان است (مکتوب)
باید تشکر کنم از خونوادم به خصوص برادرم، از دوستهای عزیزم مریم شعرباف بابت کمکهای بی دریغش ،حامد بابت کارهای لوگو و کارت ویزیتم ، مرتضی محسنی بابت سایتی که داره زحمتشو میکشه ، هاتف سبحانی بابت تمام حمایتهاش و تمام دوستهایی که با کمکهاشون به پیشرفت من کمک کردن و میکنن. و از شما هم بابت بودنتون ممنونم امیدوارم همیشه مسیرتون رو رنگی رنگی ادامه بدین

نام و نام خانوادگی: زهره حدادی
برند: زی زی
زمینه فعالیت: بافتنی، عروسک سازی
خلاصه: زهره یک دختر خوش ذوقه که بافتنی و قلاب بافی رو اول از همه پیش مادرش یاد گرفته و کم کم با عملی کردن فکرهای جدید و خلاقانه تونسته سبک کاری خودش رو ارائه بده. ۲ سالی میشه که برند زی زی از طریق فیسبوک کارهای خودش رو به فروش گذاشته و قرار هست کارش رو از طریق راه اندازی سایت گسترش بده. “زی زی یک خیالباف” شعار زهره هست و تلاش میکنه هر سفارشی که در حد یک رویا هست رو به واقیست برسونه.
ایمیل زهره حدادی
از زی زی اینها رو یاد بگیرید :
۱- از یک قدم کوچیک و ساده برای رسیدن به ارزوهای بزرگ باید شروع کنید.
۲- به آینده کارتون امیدوار باشید و زود خسته نشین.
۳- به خلاقیت خودتون اعتماد کنید. سبک خاص خودتون رو داشته باشید.

برای دیدن صفحه کارهای زی زی اینجا رو کلیک کنید.

FacebookPinterestGoogle+Twitter
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ | اتاق کار
خانه > zi zi > مصاحبه با زهره حدادی، خالق برند زی زی
منبع