معمولا بررسی یک توزیع با نصب آن روی یک ماشین مجازی یا نهایتا به عنوان سیستم عاملی در کنار سیستم عامل کنونی آن هم به مدت چند روز یا چند هفته انجام میشود اما خب این بررسی کمی متفاوت است. بیشتر از یک سال است که توزیع elementary OS Luna را روی کامپیوتر و نت بوک شخصیم دارم و از طرفی نسخه بعدی این توزیع به صورت آزمایشی در هفته‌های جاری منتشر خواهد شد پس فکر میکنم هم اکنون وقت خوبی است که با این توزیع بیشتر آشنا شویم.

طراحی

طراحی elementary جذاب ترین چیزی‌ست که در روزهای اول استفاده به آن برخورد خواهید کرد. elementary به طرز عجیبی جذاب و روان است. طراحی میزکار این توزیع شامل یک Panel تقریبا مات در بالا و یک سکو ناوبری (Dock) در پایین میشود که احتمالا مشابه آن را در توزیع‌های دیگر مانند Xubuntu دیده‌اید. اما چیزی که elementary را خاص میکند طراحی یکپارچه، تجربه کاربری قوی، طراحی تخت منطقی (نه چیزی شبیه به ویندوز ۸) و استفاده صحیح از رنگ سفید در روزگاری که اندروید و Windows Phone شما را غرق در رنگ مشکی کرده‌اند است. باید اعتراف کنم elementary تا حد زیادی از سیستم عامل OS X اپل الهام گرفته؛ آنقدر زیاد که حتی از آن جلو هم زده تا حدی که فکر میکنم در نسخه‌های آتی OS X این شباهت بیشتر هم خواهد شد!

همچنین elementary پر از انیمیشن‌های ساده برای جابجایی‌ها و تغییر اندازه پنجره‌ها است که با دیدن‌ آن‌ها نه وقتتان تلف میشود، نه سرتان گیج می‌رود، نه از دیدن شان خسته می‌شوید و نه منابع سیستمی را به هدر میدهد که منجر به لنگی (lag) شود.
اما تمام این تعریف‌ها به این معنی نیست که elementary یک طراحی بی نقص را به شما هدیه میدهد؛ به شخصه فکر نمی‌کنم بعد از تغییر استاندارد صفحات نمایش به ۱۶:۹ استفاده از سکو ناوبری در پایین صفحه کار درستی باشد و ترجیح میدهم که همانند Unity اجراگر در سمت چپ تصویر باشد تا امکان استفاده بهینه‌تر از فضا را به کاربر بدهد.
نرم افزارهای کاربردی

elementary توزیعی بر پایه اوبونتو است و به لطف مرکز نرم افزاری اوبونتو میتوانید به راحتی نرم‌افزار‌های دلخواهتان را نصب کنید با این حال در این بررسی تنها نرم افزارهای پیش فرض را ملاک قرار خواهم داد.

نرم افزارهای پیش‌فرض یکی از مهمترین ویژگی‌های توزیع elementary هستند به این دلیل که بر خلاف روند رایج در بسیاری از توزیع‌ها، تیم elementary تقریبا تمامی نرم افزار‌های اصلی را از صفر طراحی کرده اند تا با فلسفه طراحی هماهنگی بیشتری داشته باشند. نرم افزارهای elementary همگی با زبان Vala که یک زبان مشتق شده از C هست نوشته شده اند تا بتوانند علاوه بر کاربرد پذیر بودن میزان کمتری از منابع سیستمی را اشغال کنند.
Midori مرورگر پیش فرض elementary است که شاید قابل رقابت با فایرفاکس یا کرومیوم نباشد اما به مراتب از آن‌ها سبک‌تر بوده و جواب گوی وب گردی‌های ساده شما خواهد بود. همچنین مدیریت فایل‌ها در المنتری با برنامه ‌Files انجام میشود که با اینکه بسیاری از ویژگی‌های اصلی مانند جست جوی فایل را دارا نیست اما دست کم بسیار سریع است. همچنین المنتری از ابزار Switchboard برای تنظیمات سیستم استفاده میکند که با برنامه‌های مشابه در گنوم و اوبونتو تفاوت چندانی ندارد. مدیریت رایانامه‌ها نیز با برنامه Geary از تیم yorba انجام میشود که علاوه بر سرعت بالا، رابط کاربری فوق العاده‌ای دارد و در آخر برنامه‌های موزیک، تقویم و ویرایشگر متن که هر سه با ظاهری یکپارچه با محیط elementary و ویژگی‌های کاربردی در این توزیع به صورت پیش فرض قرار دارند.

جمع بندی

در یک کلام elementary توزیع نوپا اما فوق العاده ایست که توانسته در مدت کم به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. لازم به ذکر است که دانلود‌های نسخه Luna به نزدیکی یک میلیون دانلود در سایت SourceForge رسیده است. با این حال به شخصه به دلیل وجود Dash در Unity آن را کاربردی‌تر از هر محیط دیگری میدانم (حداقل برای خودم) و در روز‌های آینده به اوبونتو ۱۴/۰۴ مهاجرت خواهم کرد.
با این حال بدون شک نسخه بعدی المنتری بر پایه ۱۴/۰۴ با نام Iris که نسخه‌ای سریع‌تر، با بهبود‌های فراوان و صد البته زیباتر است یکی از اولین پیشنهادهای من به کاربران گنو/لینوکس خواهد بود. منتظر Iris در ماه‌های آینده باشید .