پويانمايی- «وال-‌ اي»، انيميشن كامپيوتري مشترك «والت ديزني» و «پيكسار»، اسكار بهترين انيميشن سال را گرفت. قصه فيلم در باره يك ربات است كه در آينده‌اي نزديك در كره زمين زندگي مي‌كند. آلودگي محيط‌زيست، باعث شده تا مردم كره زمين، براي ادامه زندگي راهي فضا شوند. اين ربات با كارهاي خود باعث مي‌شود تا مردم دوباره براي زندگي به زمين برگردند. «اندرو استاتن» كارگردان فيلم در باره فيلمش صحبت مي‌كند.در باره اين كه قصه وال-‌ اي چگونه تبديل به فيلمي سينمايي شد، توضيح مي‌دهيد؟سال 4991، تازه كار روي «قصه اسباب‌بازي» را تمام كرده بوديم كه متوجه شدم قرار است يك انيميشن كامپيوتري جديد بسازيم. آن زمان در باره «زندگي يك مورچه» صحبت كرديم. همان زمان بود كه طرح زندگي يك آدم آهني تنها و بي‌كس روي زمين را مطرح كردم. اين آدم‌آهني هر روز كارهاي روز گذشته‌اش را تكرار مي‌كرد. او غمگين‌ترين شخصيتي بود كه تا آن روز خلق كرده بودم، اما خيلي دوستش داشتم. آن روزها نتوانستم بحث ساخت وال-‌ اي را پيش بكشم، چون هنوز نتوانسته بودم خودم را به عنوان يك فيلم‌ساز لايق و توانا به مسئولان والت‌ديزني ثابت كنم. ولي در تمام اين سال‌ها در فكر كارگرداني آن بودم.اين آدم‌آهني هر روز كارهاي روز گذشته‌اش را تكرار مي‌كرد. او غمگين‌ترين شخصيتي بود كه تا آن روز خلق كرده بودم، اما خيلي دوستش داشتم. آن روزها نتوانستم بحث ساخت وال-‌ اي را پيش بكشم، چون هنوز نتوانسته بودم خودم را به عنوان يك فيلم‌ساز لايق و توانا به مسئولان والت‌ديزني ثابت كنم. آن زمان هنوزقصه اسباب‌بازي به نمايش در نيامده بود تا آن موفقيت بزرگ را كسب كند.بله. ما اول بايد منتظر مي‌مانديم تا موفقيت اين فيلم و بقيه انيميشن‌هاي كامپيوتري را (كه تازه داشت پا مي‌گرفت و جايگزين انيميشن سنتي مي‌شد) مي‌ديديم. موفقيت «پيدا كردن نيمو» به من جرأت داد تا درباره توليد واي- اي صحبت كنم. هشت سال از آن زمان كه فكر اوليه وال- اي را داشتم، گذشته بود. اين شخصيت آن‌قدر برايم جذابيت داشت كه نمي‌توانستم فراموشش كنم.و آن را به عنوان فيلم بعدي پيشنهاد كرديد؟ايده اصلي آن را دوست داشتند، ولي مي‌خواستند بدانند چگونه مي‌توان آن را توليد كرد كه جذابيت كافي را براي بيننده داشته باشد. اول، قصه آن را باز‌نويسي كردم. البته نسخه دوباره نويسي شده، فرق چنداني با اصل قصه نداشت. بعد از نمايش عمومي موفقيت‌آميز پيدا كردن نيمو، باور خودم اين بود كه حالا وال-‌اي را بسازم.واكنش والت‌ديزني و پيكسار به قصه شما چه بود؟ايده اصلي آن را دوست داشتند، ولي مي‌خواستند بدانند چگونه مي‌توان آن را توليد كرد كه جذابيت كافي را براي بيننده داشته باشد. برخلاف انيميشن‌هاي قبلي، اين يكي هم صحبت خيلي كمي داشت و هم تعداد شخصيت‌هاي آن محدود بودند. نكته اصلي بر سر نوع ساخت آن بود. كار توليد فيلم را دور از چشم ديگران شروع كردم تا فشاري متوجه من نباشد و بتوانم در كمال آزادي آن را به انجام برسانم.