از دسامبر ۱۹۹۹ ، تا حدود یک سال نورا جونز بطور پراکنده با گروه های Funk Fusion و Wax Poetic همکاری میکرد، ولی بزودی همراه با جسی هریس (Jesse Harris) ، لی الکساندر (Lee Alexander) و دن ریزر (Dan Rieser) گروه خودش را تشکیل داد.

گروه ، در اکتبرهمان سال تعدادی ترانه بعنوان نمونه کار به کمپانی "Blue Note" ارائه دادند و با توجه به کیفیت عالی هنری این نمونه ها همراه با اجرای زنده گروه ، در ژانویه ۲۰۰۱ نورا جونز موفق به امضای قرارداد با این کمپانی شد. او دو ترانه با همراهی کیبردهای قدیمی آنالوگ در آلبوم چارلی هانتر (Charlie Hanter) اجرا کرد و در برنامه های زنده گروه او نیز حضور مستمر داشت.

آلبوم "come away with me" که برای نورا شهرت جهانی به ارمغان آورد، در ماه مه ۲۰۰۱ شروع به شکل گیری کرد. ضبط این آلبوم بر عهده Craig Street در استودیو بیرزویل (Bearsvill) و ودستاک نیویورک بود و عریف مردین (Arif Mardin) تهیه کننده افسانه ای، در استودیوی sorcerer منهتن، تهیه کنندگی آنرا بر عهده داشت.

شهرت این آلبوم همراه با زیبایی چشمگیر و زمینه خانوادگی نورا، او را برای مدتی در موقعیت دشواری قرار داد. او می بایست از هنرش در مقابل کسانی که او را تنها یک چهره زیبای تازه میدانستند دفاع میکرد. او در این باره اینگونه می گوید :

"من در ابتدا بسیار عصبی بودم، نمی خواستم یک تهیه کننده فوق العاده با کارنامه ای پر از آلبوم های مشهور به سراغم بیاید و من از گفتن آنچه میخواهم وحشت داشته باشم. اما عریف بهترین آدم دنیا از آب درآمد، بسیار راحت و خودمانی. او آنجا بود تا چفت و بست کار مرا محکم کند و مطمئن شود که ما کار خوبی را ضبط میکنیم. عریف پر از ایده های فوق العاده بود."

آلبوم come away with me نوعی موسیقی جدید از ترکیب موفق و آگاهانه قواعد زیبایی شناسی جاز و پاپ بوجود آمده است و با فروش 18 میلیونی و 8 جایزه گرمی (Grammy) هرگونه شک و تردید در باره تواناییهای نورا جونز را از میان برده است.

"هرگز تصور نمیکردم که کار این طور تمام شود. تصور من این بود که حداقل ۵ سال طول خواهد کشید تا به این مرحله برسم. ضبط این آلبوم چیزی بود که واقعا میخواستم انجام دهم."

در سال 2004 آلبوم دوم نورا جونز " Feels like home" با حفظ ترکیب گروه و تهیه کنندگی عریف مردین روانه بازار شد و توانست به خوبی انتظار هواداران این خواننده جوان را براورده سازد.

منبع: گفتگوی هارمونیک