چگونه ویروس سلیتی Sality را از سیستم پاکسازی کنیم
قبل از مطالعه این مقاله توصیه می کنم مقالات ویروس خطرناک سالیتی win32.Sality و عملکرد ویروس سالیتی - بخش دوم را بدقت مطالعه کنید . نکته ابتدایی : توجه کنید که فعلا ابزاری برای بازگرداندن فایلهای exe و Scr که آلوده به ویروس سالیتی شده اند وجود ندارد ( حداقل من ندیده ام ) و در واقع اگر فایل اجرایی ای آلوده به این ویروس شده باشد شما بایستی آن را حذف کنید و

چگونه ویروس سلیتی Sality را از سیستم پاکسازی کنیم
قبل از مطالعه این مقاله توصیه می کنم مقالات ویروس خطرناک سالیتی win32.Sality و عملکرد ویروس سالیتی - بخش دوم را بدقت مطالعه کنید . نکته ابتدایی : توجه کنید که فعلا ابزاری برای بازگرداندن فایلهای exe و Scr که آلوده به ویروس سالیتی شده اند وجود ندارد ( حداقل من ندیده ام ) و در واقع اگر فایل اجرایی ای آلوده به این ویروس شده باشد شما بایستی آن را حذف کنید و بکلی از خیر آن بگذرید ! . حتی دستور Disinfect در آنتی ویروس kaspersky قادر به بازگرداندن فایل اصلی شما نیست . البته یکی از دوستان ادعا میکرد که Panda Internet Security 2008 فایلهای آلوده را سالمسازی یا همان Disinfect میکند ولی بنده خودم این موضوع را تست نکرده ام .

روش دستی و بدون ابزار ویژه برای ازبین بردن ويروس Sality :

روش دستی و قدم به قدم از بین بردن این ویروس بسیار پیچیده و مشکل است و اگر حرفه ای باشید و زیاد با ویروسها آشنایی داشته باشید میتوانید از طریق برنامه های کوچکی که در بخش دانلود گذاشته ام این ویروس را از بین ببرید .

برای برگرداندن رجیستری ادیتور و تسک منیجر فایلهای زیر را دانلود کرده و اجرا نمایید :

پس از آنکه TaskManager را فعال کردید بایستی بلافاصله Alt+Ctrl+Del را زده و تسک منیجر را اجرا کنید و سپس پراسسهای SCVhost.exe و همچنین Explorer.exe را از بخش Processes ببندید ( روی پراسس مورد نظر کلیک راست کرده و End Process Tree را کلیک کنید )

سپس مقادیری از رجیستری که موجب اجرای مجدد ویروس می شوند را بایستی پاک کنید :
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
Shell = "Explorer.exe SCVHSOT.exe"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Run]
Yahoo Messengger = "%System%\SCVHSOT.exe"

برای سهولت این عمل و مدیریت برنامه هایی به صورت StartUp اجرا می شوند ( یعنی همراه با بالا آمدن ویندوز اجرا میگردند) از برنامه زیر استفاده کنید :

ExtraMile Software StartUp برنامه مدیریت برنامه های استارت آپ

حجم فایل : 102 کیلوبایت

کاربرد : مدیریت و تنضیمات استارت آپ و حذف یا اضافه کردن برنامه در استارت آپ
با این برنامه می توانید فایل اصلی ویروس را که در استارت آپ قرار گرفته غیرفعال نمایید .( فایل اصلی ویروس نام دقیقی ندارد ولی در بعضی از سیستمها من آن را به نام SCVHSOT.exe دیده ام )

برای رفع مشکلات رجیستری فایل زیر را دانلود کرده و اجرا کنید :

Registry Repair For Sality & Saldost Visrus

روش دیگر از بین بردن ویروس Sality با استفاده از ابزار SalityOff :

سایت Kaspersky روش مقابله با این ویروس را با استفاده از ابزاری به نام Sality_Off ارائه کرده است که ترجمه آن را در ذیل آورده ام :
نکته : روش زیر به کلی این ویروس را پاکسازی نمی کند بلکه با غیر فعال کردن موقت عملکرد ویروس ، به شما اجازه می دهد یک آنتی ویروس مناسب بر روی سیستم نصب کنید و فایلهای آلوده به این ویروس را یافته و حذف کنید .
این روش برای حذف و مقابله با نسخه های زیر از ویروس Sality بکار میرود :
o Virus.Win32.Sality.y
o Virus.Win32.Sality.z
o Virus.Win32.Sality.aa

ابتدا فایل Sality_off.exe را دانلود نمایید .

حال این برنامه را یکبار اجرا کنید . این برنامه کل عملیات سیستم را مانیتور می کند و در صورت مشاهده عملکرد ویروس سالیتی آن را شناسایی و ازبین میبرد .
توجه کنید که این برنامه بصورت یک پنجره داس اجرا می شود و در صفحه باقی میماند . در هنگام باز بودن این برنامه بهتر است کمی درایوها را مرور کنید .
سپس به
Start > All programs > Startup

رفته و روی گزینه Startup کلیک راست کرده و Open را انتخاب نمایید .

حال در پنجره فوق کلیک راست کرده و از منوی کلیک راست گزینه New و سپس Shortcut را انتخاب نمایید .
در پنجره Create Shortcut روی گزینه Browse کلیک کنید .
حال به مسیری که فایل Sality_off.exe ذخیره شده است بروید و فایل Sality_off.exe را انتخاب کنید . حال OK را بزنید .
در کادر Type a name for this shortcut عبارت –m را اضافه نمایید . ( در نهایت مثلا اگر فایل Sality_off.exe را در درایو C ذخیره کرده باشید به صورت C:\Sality_off.exe -m خواهد بود )

حال Next و سپس OK را بزنید .

این عمل باعث می شود تا فایل Sality_off.exe در استارت آپ قرار گیرد .
حال ویندوز را ری استارت نمایید .
پس از بالا آمدن ویندوز Sality_off.exe مجددا خودبخود اجرا شده و حال می توانید براحتی یک آنتی ویروس مناسب روی سیستم نصب و اجرا کنید و کل سیستم را اسکن نمایید .
من با آنتی ویروسهای Avira AntiVir و Kaspersky Internet Security
براحتی توانستم این ویروس را پاکسازی نمایم .