در هفته اول ماه اکتبر سومین آلبوم موسیقی محسن نامجو خواننده ایرانی با عنوان "آخ" در شهر میلان منتشر خواهد شد. محسن نامجو از چهره های خبرساز موسیقی ایران است.
آقای نامجو بیش از یک سال و نیم است که خارج از ایران زندگی می کند و آلبوم "آخ" اولین اثر اوست که خارج از کشور منتشر می شود.
همزمان با انتشار سی دی "آخ" کنسرتی در هشتم ماه اکتبر در کنسرواتوآر وردی شهر میلان از محسن نامجو برگزار خواهد شد.
این سی دی توسط موسسه هنری فابریکا که وابسته به تشکیلات بنتون است منتشر می شود.

محسن نامجو انتشار این سی دی و اجرای کنسرت موسیقی که قرار است در میلان برگزار شود را مدیون آشنایی با بابک پیامی می داند.
بابک پیامی کارگردان ایرانی مقیم کاناداست که چند سالی است در ایتالیا اقامت دارد. آقای پیامی مدیر هنری بخش سمعی بصری موسسه فابریکاست.
بابک پیامی سالهاست که همکاری هایی با مراکز فرهنگی اروپایی داشته و چند سالی هم در دانشگاه های آلمان به تدریس سینما مشغول بوده است.
او درباره آشنایی با محسن نامجو به فعالیت های فرهنگی اش در سالهای گذشته اشاره می کند و می گوید: "در این میان افتخار آشنایی با محسن نامجو را داشتم. هنرمندی ویژه از همه لحاظ. به نظر من محسن نامجو نه تنها در دنیای موسیقی نوآوری داشته بلکه در دنیای ادبیات موسیقی و شعر موسیقی هم نوآوری های ویژه و قابل توجهی داشته است. "
او در ادامه می افزاید: "از طریق این آشنایی به نوعی با هم برای تولید آلبوم جدید همکاری کردیم."

محسن نامجو نیز درباره آلبوم "آخ" و کنسرت جدیدش می گوید: "حال و هوای قطعاتم به غیر از یک قطعه دلا دیدی که اجرای تکنوازی اش را قبلا مردم شنیده اند و قطعه شمس که مصادف شد با حکمی که برایم صادر کردند. بنابراین همانطور که قول داده بودم قطعه شمس و الضحا در این سی دی هست."
او در ادامه گفت: "این سی دی مجموعه هشت قطعه دارد که صدادهی این آلبوم سنتی تر نسبت به کارهای قبلی ام است. فقط در سه یا چهار قطعه صدای درام و بیس را می شنویم. در بقیه قطعات آن چیزی که بیشتر شنیده می شود صدای سازهای ایرانی است."
نامجو را به تلفیق موسیقی سنتی و غربی و استفاده از اشعار شاعران ایرانی همراه با عبارت های خیابانی که گاهی متن های او را اعتراضی می کند می شناسند. سنت شکنی های محسن نامجو در موسیقی برایش دردسر ساز شد.
عباس سليمى، قاری قرآن، به طور شخصى از محسن نامجو به‌خاطر يكى از ترانه‌هاى او كه از طريق اينترنت در اختيار عموم قرار گرفته بود، به دادستان تهران شكايت كرد. دادگاه عمومى شهر تهران راى خود را در غياب محسن نامجو صادر و او را به پنج سال حبس تعزيرى محكوم کرد.
محسن نامجو در این رابطه می گوید: "جالب است مدارکی که آقای سلیمی به دادگاه تسلیم کرده منجر به صدور حکمی با عنوان شیطنت آمیز خواندن آیات قرآن شده است. حالا این جرم را دفتر حقوقی کجای دنیا می شود پیدا کرد؟ در حالیکه اعلام جرم ایشان به سرعت و به طور قانونی پی گیری می شود ولی همان قاضی سوال نمی کند این سی دی که در دادگاه به عنوان مدرک جرم ارائه شده از کجا آمده است؟"
آقای نامجو در ادامه گفت: "این سی دی کپی شده و کپی مصداق کار دزدی است. به همین راحتی. ولی هیچ کس قرار نیست چنین شکایتی را پی گیری کند. صادقانه بگویم من هم کاری به جز خندیدن به این ندارم. بگذریم که در پس این خنده چه می گذرد. در نهایت سعی می کنم آرامش خودم را حفظ کنم تا بتوانم بیشتر کاری را که دوست دارم (موسیقی) را انجام دهم."
اما تنها حکم پنج سال حبس تعزیری نیست که محسن نامجو را آزرده کرده است.
او می گوید: "من قبل از اینکه بخواهم راجع به این حکم اعتراضی بکنم از چند سال پیش می توانستم راجع به پخش غیر قانونی آثارم به مراجع قضایی اعتراض کنم. اگر اعتراض می کردم این جرم در دنیا جرمی شناخته شده است."
اگر زمانی برسد که دلم واقعا برای تمام آن چیزهایی که در ایران هست تنگ شود این اتفاقات و تبعاتی که برای من خواهد داشت برایم مهم نیست و برمی گردم
محسن نامجو

او در ادامه گفت: "قانونی به نام کپی رایت و حق مولف در ایران نه تنها درباره من که برای هیچ کس وجود ندارد."
مدت زیادی از خروج محسن نامجو در خارج از ایران نمی گذرد و او این تجربه یکسال و نیمه را تجربه خوبی می داند. اما آیا این خواننده سنت شکن قصد بازگشت به ایران را دارد؟
آقای نامجو می گوید: "من قطعا قصد بازگشت به ایران را دارم. زمانش را نمی دانم شاید چند سال دیگر. اما اگر زمانی برسد که دلم واقعا برای تمام آن چیزهایی که در ایران هست تنگ شود این اتفاقات و تبعاتی که برای من خواهد داشت برایم مهم نیست و برمی گردم."
اما بعد از اجرای کنسرت در شهر میلان ایتالیا محسن نامجو چه خواهد کرد.
محسن نامجو در این باره می گوید: "از اول پاییز آمریکا خواهم بود. علت رفتن به آمریکا هم دعوتی است که دانشگاه استنفورد از من داشته برای ارائه سه یا چهار تحقیق نظری درباره موسیقی ایران."
آلبوم "آخ" به زودی وارد بازار خواهد شد و در اختیار علاقه مندان به موسیقی محسن نامجو قرار خواهد گرفت.