انجمن بین‌المللی سینمای مستند (IDA) به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود فهرست 25 فیلم مستند برتر را منتشر کرد.
به گزارش ورايتي ، فیلم‌های منتخب این فهرست را 3000 عضو این انجمن از میان 700 فیلم انتخاب کرده‌اند و بر اساس نظر آنها فیلم رویاهای هوپ به کارگردانی استیو جیمز ، پیتر گیلبرت و فردریک مارکس در صدر این فهرست نشسته است.
این مستند که در سال 1994 نامزد دریافت جایزه اسکار شد ، داستان 2 دانش‌آموز دبیرستان در شیکاگو است که می‌کوشند با موفقیت در بازی بسکتبال از فقر فرار کنند.
اعضای IDA که در میان آنها سینماگر، مدرس و دانشجوی سینمای مستند از سراسر جهان دیده می‌شود، خط آبی باریک به کارگردانی ارول موریس را به عنوان دومین مستند برتر انتخاب کرده‌اند.
بولینگ برای کلمباین ساخته مایکل مور در جایگاه سوم این فهرست دیده می‌شود، در حالی که دو مستند دیگر مور -راجر و من و فارنهایت 11/9- به ترتیب در رده‌های دهم و بیست و یکم نشسته‌اند.
علاوه بر مور ، سه فیلم از بردران مایسلز در این فهرست دیده می‌شود ، ضمن آن که فیلمسازان معتبری مانند آلن رنه، ویم وندرس و گادفری رجیو با مستندهای‌شان در این فهرست حضور دارند.
حسابی چاقم کن مستند جنجالی مورگان اسپرلاک درباره اثرات مخرب محصولات مک‌دونالد در رده یازدهم و مرد گریزلی به کارگردانی ورنر هرتزوگ در رده بیست و سوم قرار گرفته‌اند.
فهرست فیلم‌های منتخب در شماره آینده مجله Documentary همراه با مقاله‌هایی درباره فیلم‌ها منتشر خواهد شد و بنا به اعلام مسئولان انجمن بین‌المللی مستند این فهرست از میان مستندهای 55 سال اخیر تکمیل شده است.
فهرست کامل منتشر شده به این شرح است:

1- رویاهای هوپ (استیو جیمز ، پیتر گیلبرت و فردریک مارکس)
2- خط آبی باریک (ارول موریس)
3- بولینگ برای کلمباین (مایکل مور)
4- افسون شده (جفری بلیتز)
5- Harlan County USA (باربارا کاپل)
6- یک حقیقت ناخوشایند (دیویس گوگنهایم)
7- Crumb (تری زویگوف)
8- به من پناه بده (آلبرت و دیوید مایسلز و شارلوت زوئرن)
9- مه جنگ (ارول موریس)
10- راجر و من (مایکل مور)
11- حسابی چاقم کن (مورگان اسپرلاک)
12- به پشت سر نگاه نکن (دی‌ای پنبیکر)
13- فروشنده (آلبرت و دیوید مایسلز)
14- زندگی بدون تعادل (گادفری رجیو)
15- راه‌پیمایی شرمن (راس مک‌الوی)
16- باغ‌های خاکستری (آلبرت و دیوید مایسلز ، الن هاو و مافی میر)
17- دستگیر کردن فریدمنز (اندرو ژارکی)
18- متولد فاحشه خانه‌ها (راس کافمن و زانا بریسکی)
19- Titticut Follies (فردریک وایزمن)
20- باشگاه اجتماعی بوئنا ویستا (ویم وندرس)
21- فارنهایت 11/9 (مایکل مور)
22- مهاجرت با پرواز (ژاک پرین)
23- مرد گریزلی (ورنز هرتسوگ)
24- شب و مه (آلن رنه)
25- ووداستاک (مایکل وادلی)