دو دختر جوان مسلمان توانسته‌اند با طراحی لباس‌های زنانه مطابق با ارزش‌های اسلامی، جایی برای خود در دنیای فشن آمریکا باز کنند. به گزارش خبرنگار دوخت، سایت رسمی وزارت خارجه دولت آمریکا (America - Engaging the World - America.gov ) در گزارشی به زندگی و آثار این دو دختر مسلمان یعنی نایلا هاشمیِ 23 ساله، و فاطمه مونكاشِ 25 ساله پرداخته است. این دو دختر جوان به عنوان بهترین دوستان یک دیگر، در شهر هارتفورد ایالت كنتیكات بزرگ شده‌اند. پدران هر دوی آنها مسلمان و اهل جنوب آسیا و مادرانشان، آمریكاییانی تازه مسلمان شده هستند
.
گزارشگر این سایت درباره‌ی فاطمه و نایلا می‌نویسد :هر دوی آنها، خود را وقف طراحی پوشاك شیكی نموده اند كه راهی برای به تن نمودن لباس هایی پیش پای زنان مسلمان گذاشته است كه علاوه بر مطابق بودن با مد روز، پوشیده و بیانگر نجابت نیز هستند.

آنها امیدوارند كه محصول پوشاكی جدید خود را، با نام "ایوا خورشید" ، در ماه فوریه 2009 به بازار معرفی نمایند. گرچه این دو طراح، بازار خاصی را در نظر دارند، اما همچنین امیدوارند كه بتوانند نظر مجموعۀ گسترده ای از مشتریان بالقوه را به محصولات خود جلب نمایند.

هاشمی گفته است: «این نام، به عنوان یك نام اسلامی، قابل تشخیص است اما هر زنی در پوشاك ما زیبا به نظر خواهد رسید: پوشاكی آمریكایی برای زنان شاغل 25 تا 34 ساله با روش زندگی پر تحرک.»

معماهای پوشاک
هاشمی و مونكاش در ابتدا در سنین نوجوانی، به طراحی علاقمند شدند. خانوادۀ هاشمی در سال 1995، زمانی كه او 10 سال داشت، به پاكستان نقل مكان نمود، هرچند او همچنان تابستان ها را در كنتیكات سپری می كرد.

هاشمی گفته است: «وقتی كه ما در آن تابستان بازگشتیم، من 13 ساله بودم و شوك فرهنگی شدیدی به من وارد شد. متوجه شدم كه فرهنگ های بزرگسالان پاكستانی و آمریكایی تا چه حد با یک دیگر متفاوت هستند. والدینم دوست داشتند كه من پوشیدن لباس های عفیفانه تری را شروع كنم زیرا داشتم بزرگ می شدم. اما من دوست داشتم كه مثل همۀ بچه های دیگر، لباس های شاد بپوشم در حالی كه هیچ چیزی در فروشگاه ها وجود نداشت.»

مونكاش نیز وضعیت مشابهی را تجربه نموده بود. او گفت: «یافتن هر گونه لباس آماده ای كه بتوانم بر تن كنم واقعا دشوار بود.» مونكاش با خنده گفت كه دختران غالبا به "بهترین دوست دختر مسلمان"، یعنی چند لایه لباس پوشیدن، متوسل می شدند.

هاشمی و مونكاش، خیاطی كردن را از مادرانشان آموخته اند. مونكاش می‌گوید: «مادرم به من یاد داد كه از الگو پیروی كنم و همچنین آن را تغییر بدهم و چیز كاملا متفاوتی به وجود آورم، یعنی دقیقاً همان چیزی كه مورد نظر من بود. 16 ساله بودم كه دوختن همۀ لباس های خودم را شروع كردم. در همان تابستان بود كه من و نایلا مسیرمان را مشخص كردیم.»

راحتی و پوشاك
هاشمی و مونکاش، تعاریف مخصوص به خودشان را از پوشاك مناسب به وجود آورده اند. هاشمی می‌گوید: «من در خانوادۀ بسیار محافظه كاری بزرگ شدم، و والدینم در مورد بر تن كردن لباس های نجیبانه، تعصب داشتند. من بالاخره آنچه که به من آسایش خاطر دهد را پیدا كردم. آستین كوتاه خواهم پوشید اما لباس كوتاه یا بدن نما خیر. هركسی، سطح راحتی مخصوص خودش را دارد.»

هاشمی می‌گوید: «در روش مونكاش مقررات مهم نیستند، آنچه مهم است این است كه چه چیزی احساس درستی به شما می دهد. در مورد خود من، با لباس های گشاد یا كوتاه، این طرف و آن طرف نخواهم رفت، مسئله فقط این است كه احساس راحتی نمی كنم. من موهایم را می پوشانم و این كاری است كه از 14 سالگی كرده ام.»

بزرگ شدن در یك خانوادۀ مختلط
مادر هاشمی، بر اساس مذهب كاتولیك بزرگ شد. پدر پاكستانیش در دهۀ 1970 به ایالات متحده آمد و اکنون تابعیت ایالات متحده را دارد. هاشمی می گوید: «مادرم وقتی كه با پدرم، كه یك جراح قلب است، آشنا شد در رشتۀ پرستاری تحصیل می كرد. مادرم تا جایی تحت تأثیر پدرم، كه بسیار مهربان و سخاوتمند است، قرار گرفت كه به دین او علاقمند شد و دینش را تغییر داد.»

هاشمی در روزهای یكشنبه با سه برادر و خواهرش به مدرسۀ اسلامی هارتفورد می رفت.

پدر مونكاش اهل بنگلادش است. او در سال 1971 به ایالات متحده آمد تا با پسرعمویش در وست ویرجینیا زندگی كند. مادر مونكاش هنگام دیدار از یكی از دوستانش، با پدرش آشنا شد و پیش از ازدواج، به دین اسلام گروید.

حركت به سوی دنیای مد
مونكاش پس از فراغت از تحصیل در دبیرستان دولتی، به دانشگاه كنتیكات و دانشگاه ایالتی كنتیكات مركزی رفت و در رشتۀ هنر به تحصیل پرداخت. او پس از فراغت از تحصیل به شهر نیویورك نقل مكان نمود و در اولین تابستان، در یك آپارتمان مشترك با هاشمی زندگی كرد. هاشمی در انستیتو تكنولوژی مد تحصیل می كرد.

هاشمی كه مدرك کارشناسی از انستیتو تكنولوژی را دریافت نمود، نزد یك طراح یهودی به نام الی تهاری ، به حرفۀ طراحی بلوزهای زنانه مشغول شد. مونكاش نیز در رشتۀ مد شاغل است. او نخست با "كوگی" كار می كرد كه پوشاك مردانۀ شهری هیپ-هاپ تولید می نمود، سپس در "مرید تو د ماب" ، كه یك مارك پوشاك خیابانی امروزی زنانه است، مشغول به كار شد كه اكنون هم در همانجا كار می كند.

هاشمی و مونكاش در شب ها و تعطیلات پایان هفته كار كرده اند تا مجموعۀ نوپایشان را آماده سازند. این كار دشواری است زیرا هاشمی در منطقۀ كویینز، و مونكاش با شوهرش در منطقۀ بروكلین، زندگی می كنند، اما هر دوی آنها به رؤیای خود پایبند هستند.
ایدۀ آنها در مورد لباس، به انتخاب نام آنها نیز سرایت نمود. هاشمی توضیح می‌دهد: «ایوا نام مادربزرگ مادری فاطمه است و خورشید، نام مادر پدر من است.» این نام نیز مانند طرح هایشان، هر دو فرهنگ را با یک دیگر جمع كرده است.

مد لباس "ایوا خورشید" در بهار امسال در كوتری ، كه یك نمایشگاه تجاری عمدۀ مد لباس در شهر نیویورك است، به روی صحنه خواهد رفت.

هاشمی و مونكاش هنوز نمی خواهند کار روزانۀ خود را رها كنند، اما امیدوارند كه مجموعۀ آنها نیازی را در این صنعت برآورده سازد. هاشمی گفت: «ما می خواهیم در كاری كه می كنیم بزرگ ترین و بهترین باشیم. مارك لباس ما به هیچیك از مارك های دیگر شباهت ندارد.»