بدانیم …. تا به ایرانی بودن خود ببالیم

استاد من افتخارمی کنم که شاگرد شما هستم آخرین شاگردی که در قید حیات است.
نه اشتباه می کنى.من باید به توافتخارکنم و می کنم.
چرا؟
زمانی که تو در کشورت ، بوعلی سینا را داشتی ، مردم من یک زندگی بدوی داشتند

« گفتگوی آلبرت انیشتین و پروفسور حسابی »
ایرانی ها و افتخاراتشان به امروز و دیروز برنمی کردد تاریخ را ورق بزنید با صبرآن چه درمی یابید ساده است و بسیط ایرانیان آن زمان که بوذرجمهر « بزرگمهر» تنها با بدانیم …. تا به ایرانی بودن خود ببالیمشنیدن نحوه حرکت کردن مهره هاى شطرنج توانست یکی از سران ارشد سپاه روم را شکست دهد و مانع از تسخیر ایران شود معناى افتخار را بیشتردرک کردند شاید افتخارآفرینی هاى ایرانیان به قبل تر ازآن هم برسد که دست ما کوتاه است و خرما برنخیل .
ایرانی¬هاى افتخارآفرین اکر چه¬ به هدفى بزرگ نایل شده اند اما هرگز خود را غیرایرانى نمی¬دانند و¬حس ناسیونالیستى خود را حفظ
کرده اند .دوازده دسامبر ۱۹۲۰ روزى است که دنیا یکی ازبزرگترین مخترعین قرن را شناخت مخترعی که برنده جایزه معتبر جهانی انیشتین شد.آن هم به خاطر اختراع گاز لیزر اختراعی که تمام اخبار روز دنیارابه خود اختصاص داد.یک ایرانی که سال ۱۹۱۹میلادى به قصد تحصیل راهی سرزمین « یانکی ها » شد وتحصیلاتش را دردانشگاه بزرک MIT در زمینه فیزیک دنبال کرد. وى یازده سال بعد بزرگترین کاشف دنیا شد و در مراسم اهدا جوایز حاضر نشد ملیتی غیر از ایران را براى خودش برگزیند بزرگترین دلیل موفقیت او پشتکار است.او در پاسخ به خبرنگارى که پرسید ¬چرا یک ایرانى به این جایزه مهم دست یافته است می گوید: هیچ قومى جز ایرانی¬نمی¬توانست این حس پشتکارى را درمن تقویت کند اوحالا یکی از تجارموفق امریکاست و بار علمی خود را به رخ تمام غیر ایرانیان جهان می کشد. او کسی نیست جز پروفسور على جوان .

ازفیزیک ودرس وکتاب وهندسه فاصله بگیرید و به دنیاى« نت ها» بیایید .قدیمى ترین و تجریدی ترین هنر دنیا یعنى موسیقى درباره اش مى گویند بزرگترین و کارآمدترین رهبریا «کانداکتور» ارکستر دنیاست .گرچه نام هنریش « الکساندرا » است اما دوستدارانش همیشه او را على صدا مى زنند « علی رهبرى ». استاد « مهتا» بزرگ ترین « تِنُر» دنیا درباره اش کفت : او تنها کسى است که مى توانید روى توانایى هایش بدون شناخت حساب کنید ارکستر خود را به او بدهید تا شما را به سر منزل مقصود هدایت کند. او و آثارش براى ایرانى ها غریبه نیستند. یک باردیکر تیتراژ پایانى سریال« دلیران تنگستان» را به یاد آورید : موسیقى : احمد پژمان – على رهبرىبدانیم …. تا به ایرانی بودن خود ببالیم
على رهبرى بلافاصله پس ازاین کار راهى دیار فرنگ شد. او پس از تحصیل در دانشگاه هاى معتبر موسیقى حالا ساکن بلژیک است و رهبر ارکستر ملى این کشور ضمن آن که رادیوى بلژیک نیز سایه مدیریت او را بر سردارد هنرنمای اهالى موسیقى به این جا ختم نمى شود دو ، ر ، مى ، فا نام فامیلش با « ف » شروع مى شود. پسرعمویش درایران است . یکى از سه نفرى است که در ایران دکتراى موسیقى دارد.استاد دانشگاه موسیقى تهران هم هست .این بار صحبت ازدکترشاهین فرهت نیست که اگر باشد راهى به خطا نرفته ایم .
پروفسور هرمز فرهت استاد دانشگاه موسیقى در امریکا و رهبر ارکستر سمفونیک دوبلین پایتخت ایرلند جنوبى« هرمزفرهت» نه به واسطه سفارش هاى دیگران به جاى رسید و نه به خاطر عدم درایت وکفایت که اتفاقا عاملى است براى رشد در کشورهای جهان سوم دکتر شاهین فرهت درباره پسرعموى خود مى گوید : « من ۶ ماهه دوم سال را در دانشگاه موسیقى سوئد تدریس مى کنم .هرمز بعضی مواقع هنگام تعطیلات کریسمس به دیدنم مى آید . باورکنید اودر عالم موسیقی یکانه اى است بى نظیر»

از عالم صدا خارج شوید.به دنیایى بیایید که به واسطه اش جهان امروزى را دهکده جهانى مى نامند «دنیاى اینترنت »
وقتى با دوستانش یکی از قدرتمندترین موتورهاى جست و جو دردنیا را راه اندازى کرد کمترکسی باورش شد که او یک ایرانی است اما این واقعیت داشت آن قدر قدرتمند و معتبر است که با سفر چند روزه اش به ایران Google فارسی هم مى شود امید کردستانی این نام براى اینترنت بازهاى حرفه اى شناخته شده است .

کردستانى که تحصیل کرده ی امریکاست معاون ارشد این موتور جست و جوى قوى است و حالا مدیر بخش بازاریابى Google. کردستانى در مصاحبه اى که با بخش فارس زبان بى بى سی داشت عنوان کرد که دوست دارد تمام دنیا بدانند که اویک ایرانى سرافراز است او با دوستان خود به فکر راه اندازى این موتور جست و جو افتادند و حالا ضمن آن که یک جوان متمول ایرانى است ، شهرت Google را مرهون زحمات و تلاش هاى شبانه روزى او مى دانند.
اسم این سایت را بارها دیده وشنیده اید. اگر اهل کتاب و مطالعه باشید که قطعاً با آن آشنا هستید.یکى از گران ترین ومعتبرترین سایت هاى فروش کتاب که در سایربخش ها هم اعتبارى دو چندان کسب کرده است« eBay » آن را Search کنید و نگاهى به محتویات درون آن بیندازید کتاب ، پوستر ، سی دی ، فیلم و … آن هم با قیمتى گزاف، این ها هیچ کدام مهم نیست .کسی که راس هرم این سایت ایستاده کسى نیست جز«پیر امیدیار» یکى ایرانى خوش ذوق که گفته مى شود نامش درفهرمت پنجاه ثروتمند اول دنیا قرار دارد.
همان فهرستى که رومن آبراموویچ بیلیونر معروف روس وصاحب باشکاه چلسى انکلستان در آن رتبه چهل و نهم را دارد ، پیر امیدیار در آخرین گفت و گوى خود با شبکه سى ان ان گفت اگرچه یک ایرانى هستم ولى بدانید روزى ثروتمند ترین مرد روى کره زمین مى شوم.

فوتبال،این وررش پرطرفدار اما نه اشتباه نکنید. ما فوتبالیستى نداریم که مرد سال فوتبال جهان شده باشد یا جزو گران ترین هاى دنیا باشد. سال گذشته تیم فوتبال پیکان تهران به سر مربى گرى بیژن ذوالفقارنسب راهى اردوى منچستر انکلستان شد. این تیم در دو بازى دوستانه با منچسترسیتى شرکت کرد. وقتى از کوین کیگان پرسیدند از فوتبال ایران چه شناختى دارد گفت : فوتبال ایران را نمى شناسم . فقط اسم سرمربى آن مرا یاد ادوکلن ها و لباس هاى مورد علاقه ام
مى اندازد، یعنى بیژن، صحبت از بیژن پاکزاد است .اوکه درسال ۱۹۷۸ بزرگترین موسسه تولید عطر جهان را در بورلى هیلز امریکا که یکى ازگران ترین نقاط دنیاست ، بر پا کرد و ازآن روز به بعد او را خاص ترین ایرانىِ عرصه¬ی تجارت لباس و عطر در جهان مى دانند. همین قدر درباره اش بدانید که لباس هاى تونى بلر فقط ازفروشگاه هاى او تهیه مى شود.

تعجبى هم ندارد، اکر مى گویند بیش از ۵۰درصد سازمان فضاى امریکا NASA از آن ایرانى هاست باور کنید.
اگر رییس بزرگترین تیم جراحى مغز و اعصاب دنیا بیمارستان کرانکل نیویورک دکتر شهرام قاجاریه است باورکنید.
Yahoo با خواندن این اسم به یاد چت کردن و ای میل فرستادن مى افتیم اما منظور ما نه چت کردن است ونه میل زدن این سایت قوىکه موتور جست وجوى قدرتمندى هم هست یک مدیر فنی ایرانی ، جوان و پر انرژی دارد ، ،فرزاد ناظم حقوق ماهیانه این مدیر جوان ؟ او ماهانه یکصد هزار دلار دستمزد مى گیرد تا حمایت هاى خود را از Yahoo دریغ نکند. جالب است بدانید شرکت بزرگ لیندوز حاضر است اورا با مبلغى دوبرابر استخدام کند.. نامش را به خاطر مى سپاریم
می گویند در امریکا یا هر جاى دنیا اگر کسی دچار سانحه یا سوختگی شود که به جراحى پلاستیک نیازداشته باشد یکی از گزینه هاى خوب ، قطعاً اوست پروفسور « حمید مسیحا» این پزشک حاذق براى مشتریان ایرانى خود تخفیف ویژه اى قایل است و جالب آن که یکی ازتفریح هاى این دکتر ایرانى مشهور، مجسمه سازی است مسیحا عادت دارد قبل ازهر عمل جراحى صورت مریض خود را با دقت نقاشی کند تا اگر در آینده تمایلى داشت ، مجسمه ی آن را بسازد .
منابع :
مجله موفقیت
www.schoolnet.i