در ابتدای کار خدمتتون عرض کنم (البته تکرار مکررات است)
دوستان همگی بهتر از من میدانند که در اکوا پلنتها
1- نحوه غذادهی به ماهیان
2-نوردهی به تانک
3-فیلتر کردن
4-سیفون نمودن تعویض آب
5-استفاده از داروها و مثلا ضد عفونی کننده ها( نمک - متیل بلو-) انتی بیوتیکها(تترا سایکلین و . . . ) و....
6--نوع ماهیان
7-نحوه ایجاد جریان اب( چه کفی و چه سطحی)،نحوه غنی کردن اب از اکسیژن و یا دی اکسید کربن-
8-دمای مجاز و دامنه در اختیار آن- نوع بستر این نوع تانکها-نحوه چیدمان دکور-پشت زمینه-و...
9- گونه های گیاهان(که رو این مورد زیاد بحث نمیکنیم زیرا تاپیکی خاص خود در فروم دارد)
10- جلبکها و مبازه به آنها(که خود این مبحث نیازمنده یک تالاره واسه خودش)

و چندین مورد دیگر که من اکنون حضور ذهن ندارم تغییر میکند.چه بسا شما به سان اساتیدی گرام در زمینه نگهداری ماهیان اکواریومی و مثلا ابزیان اب شور یا تراریوم ها باشید ولی به هیچ عنوان نتوانید یه اکوا پلنت ایده ال خود و در خور تحسین راه اندازی کنید میدانید علت چیست؟علت همین تفاوت اکوسیستم هاست.و به هیچ وجهی نمیتوان نسخه هایی مشابه برای تمامی اکواریوم ها پیچید ممکن اکوسیستم شما امازونی باشد،یا استوایی، و یا مردابی و . .. .که باز نحوه عملکرد ماهی باز در تمامی موارد بالایی که گفتم تغییر میکند.

البته چون میخواهیم کمی تخصصی تر در مورد این نوع سیستم ها بحث کنیم از روشهای راه اندازی پیش پا افتاده نحوه انتخاب زمینه ها-حالت چیدمانهای این نوع و...(به صورت ریز به ریز و جزئیاتی) صرفنظر میکنیم.

البته در حد اطلاعات من و در حد جزئی خدمتتون عرض میکنم که اساس که در این نوع سیستم ها نزدیک بودن و طبیعی بودن سیستم است لذا به هیچ عنوان از اشیای مصنوعی در تانک خود استفاده نکنید.زشتترین سنگهای بستر رودخانه ها بسی زیباتر از اسیاب و چرخ چاه و کوزه گنج و از این زمبل زیمبوها است که به کرات در تانکهای دوستان دیده ام.

نوع بستر این تانکها میتواند از شن سیلس-کودهای اماده شرکتهای سرا-تترا و یا خاک برگ وحتی تفاله چایی و ... باشد.که باز هر مورد جای بحث و بررسی زیادی میطلبد.

دمای مناسب برای این گونه تانکها جدای دمای ایده ال برای ماهی نیازمند بررسی و تعیین دامنه استاگر چه در وب حداکثر دامنه دمایی تا 32 درجه برای این نوع سیستم ها عنوان شده است.من خودم در دمای 28 درجه سیستم را ثابت نگه داشته ام و در مورد بیماریهای نیازمند به افزایش دما تا 2 درجه این افزایش را اعمال میکنم.

البته عددی نیستم که نظراتم جامع باشد ولی مستر تاکاشی امانو نیز (که از وی به عنوان پدر این سیستم ها نام میبرند)در اغاز مانند ما از صفر شروع کرده بود.ولی اعتقاد داشت که از شکستها بایستی درس گرفت ونامید نشد و کار ما هم باید همین باشد.

در مورد نحوه انبوه سازی گیاهان نحوه ایجاد جریان کفی نحوه کود دهی میزان نور میزان تزریق گازهای محلول و ... که به مقدار کم و غیر تخصصی در وب برخورد داشتم و اعتقادم این است که آگاهان این نوع سیستم ها دوستان را یاری نمایند تا بتوانیم یه محیط زیبا و به قولی قسمتی از دریاچه مالاوی را به خونه ها مون بیاوریم.

سخن به درازا نمیکشم ولی از دوستانی که سیتم های مبتی بر پلنت ها رو نگهداری میکنند خواهش میکنم که ما رو از اطلاعاتشون بی نصیب نگذارند.و حتی اگر سیستم گیاهی خوبی دارند برای الهام گرفتن از اون عکسش رو بذارند.البته بهتر میبینم از عکسهای سیستم های اروپایی در این تاپیک خودداری کنیمزیرا از لحاظ ایجاد این نوع تانکها به دلیل عدم وجود گونه های مختلف پرورشی گیاهان در ایران عزیزمان ایجاد و شبیه سازی آن گونه تانکها به نظر غیر ممکن می آید.

در خاتمه عرض کنم اینجانب در حال ساختن دستگهای برای تزریق دی اکسید کربن به ریشه ها هستم که وقتی کار تحقیق و انجام اون رو به اتمام رسوندم دوستان رو آگاه خواهم کرد.

امروزه تزریق دی اکسید کربن در یک محیط گیاهی امری اجتناب ناپذیره و اگر با شدت نور مناسب امیخته بشه شما جنگلی انبوه ایجاد خواهید کرد که کار هفتگی شما تنها هرس سرشاخه هایی است که جایی برای رشد ندارد.

امید است مطالب دوستان در مورد این اکولوژیکهای بیس پلنت ما رو در درک و نحوه ساماندهی تانکها مون یاری بده .

به امید روزی که همگی از داشته هامون خوشحال باشیم.

یا حق(دوستدار همتون دالتون رئیس)

منبع:خودم __________________
**من یک مسافرم.**