بدان كه هر كس ما را در گفتار و عمل دوست بدارد، روز قیامت با ما اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‎السلام) محشور خواهد شد، چه این كه در روز قیامت، خداوند هر كسى را با دوست مورد علاقه‎اش محشور مى‎نماید. نوف بكائى كه یكى از اصحاب و علاقه‎مندان حضرت امیرالمؤمنین على(صلوات الله علیه) است، حكایت كند:

در آن هنگامى كه حضرت على(علیه‎السلام) در حوالى كوفه در محلى به نام رَحبه اقامت داشت، به دیدارش رفتم و پس از احوالپرسى؛ به ایشان گفتم: مرا پندى ده .

مولاى متّقیان، على(علیه‎السلام) فرمود:
اى نوف! به همنوعان و دوستان خود محبّت و مهرورزى كن، تا آنان نیز به تو مهر ورزند.

به حضرتش گفتم: اى سرورم! بر نصایح خود بیفزاى .

فرمود: به همگان نیكى و احسان كن، تا احسان ببینى .

گفتم: باز هم پندى دیگر بیفزاى تا بیشتر بهره‎مند گردم؟

حضرت فرمود: از مذمّت و بدگویى نسبت به دیگران دورى كن وگرنه طُعمه سگ‎هاى دوزخ خواهى گشت .

سپس اظهار داشت: اى نوف! هر كس دشمن من و دشمن امام بعد از من باشد، اگر بگوید: حلال‎زاده‎ام دروغ گفته است .

نیز هر كس زنا و فحشاء را دوست دارد و بگوید: حلال زاده‎ام، باز دروغ گفته است .

همچنین كسى كه نسبت به گناه بى باك و بى اهمیت باشد، اگر ادعاى ایمان و خداشناسى كند، بدان كه او هم دروغ گفته است .

اى نوف! رفت و آمد و دیدار با خویشان خود را قطع مكن تا خداوند بر عمرت بیفزاید.

خوش اخلاق و نیك خوى باش، تا خداوند محاسبه‎ات را ساده و سبك گرداند.

اى نوف! چنانچه بخواهى كه در روز قیامت همراه و همنشین من باشى، هیچگاه یار و پشتیبان ستمگران مباش .

و بدان كه هر كس ما را در گفتار و عمل دوست بدارد، روز قیامت با ما اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‎السلام) محشور خواهد شد، چه این كه در روز قیامت، خداوند هر كسى را با دوست مورد علاقه‎اش محشور مى‎نماید.

اى نوف! مبادا خود را براى مردم بیارایى؛ و با معصیت و گناه، با خداوند مبارزه كنى، چون روز قیامت شرمسار و رسوا خواهى شد.

سپس در پایان فرمود: اى نوف! به آنچه برایت گفتم اهمیت ده و عمل نما، كه سبب سعادت و خیر تو در دنیا و آخرت خواهد بود.(1)

پی‎نوشت‎:

1- الكنى و الالقاب، ج 2، ص 89 .

برگرفته از کتاب چهل داستان و چهل حدیث، از امیرالمؤمنین على علیه‎السلام، عبدالله صالحى .