نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

مدیر انجمن آشپزی

سپاس ها
    11
    سپاس شده 106 در 90 پست

Thumbs up گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگگفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

تربیت سگ و استفاده از این حیوان در حوادث زلزله ، فروریختن آوار ، کشف موادمخدر و ... امروزه در تمام دنیا مورد توجه ویژه‌ای قرار دارد . زیرا استفاده از این حیوان باعث می‌شود که با سرعت بیشتر امکان نجات دادن فردی که زیر آوار مانده فراهم شود . یا این‌که موادمخدر جاسازی شده به سرعت و به سهولت کشف شود . افرادی که به تربیت این حیوان در شاخه‌های نگهبانی ، تجسس ، امداد و ... می‌پردازند از هوش و ذکاوت فوق‌العاده‌ این حیوان به عنوان مهمترین نکته برای انتخاب آن در این آموزش‌ها یاد می‌کنند . هاله امیر ابراهیمی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع با توجه به این آشنایی‌ها بود که به عنوان تنها و نخستین زن ، برای تربیت این سگ‌ها گام برداشته است .
    تربیت سگ نگهبان و سگ‌های نجات یا سگ‌هایی که امکان تشخیص موادمخدر را دارند ، چه تفاوتی با هم دارد ؟
    بسته به کاری که از سگ ، می‌خواهیم تربیت آنها باید آغاز شود .
    مهمترین نکته در این انتخاب چیست ؟
    براساس نژاد و سن سگ‌ها این انتخاب امکان‌پذیر می‌شود . ولی به طور کلی از شش ماه تا یک سالگی سگ را باید تربیت کرد . یعنی تا زمانی که سگ ، دست‌آموز ، لوس و ترسو نشده باشد ، می‌توان سگ را برای نگهبانی ، نجات و امداد یا موادمخدر تربیت کرد .
    نر و ماده بودن سگ در تربیت‌شان موثر نیست ؟
    سگ‌های ماده جسورتر از سگ‌های نر هستند ، ولی به طور کلی برای تربیت کردن آنها و قرار دادن آنها در شاخه‌هایی که گفتید با هم تفاوتی ندارند . با این حال سگ‌های ماده وفاداری و جسارت‌شان بیشتر است .
    با تربیت سگ‌ها از چند سالگی آشنا شدید ؟
    پدرم قبل از انقلاب پرورش سگ‌های نگهبان را آغاز کرده بودند . در آن زمان هنوز متولد نشده بودم . به همین دلیل از کودکی با چگونگی تربیت سگ‌ها آشنا شده بودم .
    برای آموزش و تربیت هر سگ چه اقداماتی انجام می‌دهید ؟
    بعضی سگ‌ها هستند که باید به حرف صاحب خود گوش کنند ، بنابراین در حد برو ، بیا ، بنشین و ... به آنها آموزش داده می‌شود . گروهی دیگر مخصوص کشف و تجسس هستند و برای کارهای پلیسی از آنها استفاده می‌شود . سگ‌های تجسس‌کننده موادمخدر به بو های خاص مواد آشنا شده و حساس هستند . سگ‌های نجات یاد می‌گیرند از طریق حس بویایی ، انسان را در محلی که آوار ریخته جست‌وجو کنند و گروهی دیگر از سگ‌ها برای گرفتن دزد و نگهبانی آموزش می‌بینند .
    بهترین نژادی که برای تجسس تربیت می‌شود ؟
    برای کارهای پلیسی بهترین نژاد سگ ژرمن شپرد ، دابرمن و باکسر است .
    چقدر زمان می‌برد تا سگ‌ها را در شاخه‌های مختلف تربیت کنید ؟
    بسته به گیرایی سگ و محیطی که در آن تربیت می‌شود ، دارد . تا سه ماه آموزش‌های کلی و لازم به سگ داده می‌شود و پس از آن سگ در ضمن کار ، ریزه‌کاری‌ها و نکات مهم را یاد می‌گیرد .
    همین تمرین‌هاست که باعث می‌شود ، نکته‌ها در حافظه سگ بماند و هنگام عملیات از آن استفاده کند .
    چند مربی زن در این زمینه فعالیت دارند ؟
    مربی زن ، تنها من هستم .
    چه عاملی شما را ترغیب کرد که به تربیت سگ بپردازید ؟
    از کودکی از سگ ترس نداشتم . هر جا که پدر برای کار تربیت سگ می‌رفت ، همراهش می‌شدم . به همین علت به این کار علاقه‌مند شدم و همین علاقه بود که باعث شد به این فعالیت بپردازم و این کار را ادامه دهم .
    ویرایش توسط samane67 : 2013/07/07 در ساعت 22:44 دلیل: فونت

کلمات کلیدی این موضوع