نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

Thumbs up گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

گفتگو با مهندس هاله امیرابراهیمی مربی تربیت سگ

تربیت سگ و استفاده از این حیوان در حوادث زلزله ، فروریختن آوار ، کشف موادمخدر و ... امروزه در تمام دنیا مورد توجه ویژه‌ای قرار دارد . زیرا استفاده از این حیوان باعث می‌شود که با سرعت بیشتر امکان نجات دادن فردی که زیر آوار مانده فراهم شود . یا این‌که موادمخدر جاسازی شده به سرعت و به سهولت کشف شود . افرادی که به تربیت این حیوان در شاخه‌های نگهبانی ، تجسس ، امداد و ... می‌پردازند از هوش و ذکاوت فوق‌العاده‌ این حیوان به عنوان مهمترین نکته برای انتخاب آن در این آموزش‌ها یاد می‌کنند . هاله امیر ابراهیمی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع با توجه به این آشنایی‌ها بود که به عنوان تنها و نخستین زن ، برای تربیت این سگ‌ها گام برداشته است .
    تربیت سگ نگهبان و سگ‌های نجات یا سگ‌هایی که امکان تشخیص موادمخدر را دارند ، چه تفاوتی با هم دارد ؟
    بسته به کاری که از سگ ، می‌خواهیم تربیت آنها باید آغاز شود .
    مهمترین نکته در این انتخاب چیست ؟
    براساس نژاد و سن سگ‌ها این انتخاب امکان‌پذیر می‌شود . ولی به طور کلی از شش ماه تا یک سالگی سگ را باید تربیت کرد . یعنی تا زمانی که سگ ، دست‌آموز ، لوس و ترسو نشده باشد ، می‌توان سگ را برای نگهبانی ، نجات و امداد یا موادمخدر تربیت کرد .
    نر و ماده بودن سگ در تربیت‌شان موثر نیست ؟
    سگ‌های ماده جسورتر از سگ‌های نر هستند ، ولی به طور کلی برای تربیت کردن آنها و قرار دادن آنها در شاخه‌هایی که گفتید با هم تفاوتی ندارند . با این حال سگ‌های ماده وفاداری و جسارت‌شان بیشتر است .
    با تربیت سگ‌ها از چند سالگی آشنا شدید ؟
    پدرم قبل از انقلاب پرورش سگ‌های نگهبان را آغاز کرده بودند . در آن زمان هنوز متولد نشده بودم . به همین دلیل از کودکی با چگونگی تربیت سگ‌ها آشنا شده بودم .
    برای آموزش و تربیت هر سگ چه اقداماتی انجام می‌دهید ؟
    بعضی سگ‌ها هستند که باید به حرف صاحب خود گوش کنند ، بنابراین در حد برو ، بیا ، بنشین و ... به آنها آموزش داده می‌شود . گروهی دیگر مخصوص کشف و تجسس هستند و برای کارهای پلیسی از آنها استفاده می‌شود . سگ‌های تجسس‌کننده موادمخدر به بو های خاص مواد آشنا شده و حساس هستند . سگ‌های نجات یاد می‌گیرند از طریق حس بویایی ، انسان را در محلی که آوار ریخته جست‌وجو کنند و گروهی دیگر از سگ‌ها برای گرفتن دزد و نگهبانی آموزش می‌بینند .
    بهترین نژادی که برای تجسس تربیت می‌شود ؟
    برای کارهای پلیسی بهترین نژاد سگ ژرمن شپرد ، دابرمن و باکسر است .
    چقدر زمان می‌برد تا سگ‌ها را در شاخه‌های مختلف تربیت کنید ؟
    بسته به گیرایی سگ و محیطی که در آن تربیت می‌شود ، دارد . تا سه ماه آموزش‌های کلی و لازم به سگ داده می‌شود و پس از آن سگ در ضمن کار ، ریزه‌کاری‌ها و نکات مهم را یاد می‌گیرد .
    همین تمرین‌هاست که باعث می‌شود ، نکته‌ها در حافظه سگ بماند و هنگام عملیات از آن استفاده کند .
    چند مربی زن در این زمینه فعالیت دارند ؟
    مربی زن ، تنها من هستم .
    چه عاملی شما را ترغیب کرد که به تربیت سگ بپردازید ؟
    از کودکی از سگ ترس نداشتم . هر جا که پدر برای کار تربیت سگ می‌رفت ، همراهش می‌شدم . به همین علت به این کار علاقه‌مند شدم و همین علاقه بود که باعث شد به این فعالیت بپردازم و این کار را ادامه دهم .
    ویرایش توسط samane67 : 2013/07/07 در ساعت 22:44 دلیل: فونت

کلمات کلیدی این موضوع