نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ریلکسیشن...Relaxation

مدیر بازنشسته
    سپاس ها
    750
    سپاس شده 1,111 در 840 پست

Thumb ریلکسیشن...Relaxation

تعلق و وابستگی به جسمانیت و عادت کردن به آن، دلیل بسیاری از مشکلات روحی یا حتی از دست دادن لذتهای بینهایتی است که خداوند امکان تجربه آن را به بشر داده است.
    اولین مرحله و گام در رسیدن به عالم آرامش و در واقع رسیدن به او، رها شدن از جسم و قطع تعلقات است.
    مقاله زیر آموزش ساده ترین نوع خود هیپنوتیزم به عنوان ریلکسیشن، مقدمه ای برای کنترل ذهن، راز اصلی تمرکز قوا و حذف تنشهای غیر ضروری و زیان بار بدن است.
    مراحل یازده گانه:
    شروع خواب مصنوعی: مکانی ساکت و دنج پیدا کنید، آرامی روی صندلی راحتی بنشینید و یا در جایی نرم دراز بکشید. (گذاشتن موسیقی آرام یا صدای طبیعت میتواند کیفیت کار را بهتر کند.) س÷س چشمها را بسته و از 10 تا 1 بصورت معکوس بشمارید، بطوریکه شماره ها یک در میان با دم و بازدم تنظیم شوند، مثلا با شماره 10 نفسی عمیق بکشید و 15 ثانیه نگهدارید و سپس با شماره 9 بیرون دهید و همینطور الی آخر...
    در ضمن تصور کنید لحظه به لحظه و با هر شماره بدن شما سنگینتر میشود.
    رهاسازی پاها: ابتدا پای راست خود را از انگشتان تا کمر (یا تا زانو) در ذهن مجسم کنید. آنها را احساس کنید و در ذهن خود تصور کنید که تمام اجزای آن مثل خمیر، شل ، گرم و سنگین شود. سنگینِ سنگین... این کلمه را 5 بار تکرار کنید؛ وارد جزئیات شوید و سعی کنید به ترتیب عمل کنید یعنی به خود القا کنید که پای راستتان تا کمر از نوک انگشتان، پاشنه پا، کف پا، ساق پا، ران و... همه و همه شل، سنگین و گرم شده اند. بعد همینطور پای چپ (برای اینکار میتوانید در ذهن خود 5 بار به پاهایتان دستور بدهید که سنگین و گرم شو و بگویید لحظه به لحظه پاهایم گرمتر و سنگینتر و شلتر میشوند. احساس سه کلمه گرم، سنگین و شل را مدام در ذهن تکرار کنید.)
    رهاسازی تنه: یک نفس نیمه عمیق و آرام بکشید و همه بدنتان را رها کنید. حالا عضلات شکم، سینه، سرسینه و پهلوها را رها کنید؛ تصور کنید تمام قسمتهای بدنتان شل شده اند. لذا این قسمتها را راحت، آسوده، شل، سنگین و گرم شده باور کنید، میتوانید 5 بار ذهنی بگویید از کمر تا کتفم شل و سنگین شده و لحظه به لحظه گرمتر، شل تر و روانتر میشود. (به تصویر کشیدن اجزا بدن در ذهن بصورت ماده ای مثل خمیر یا هر ماده ای که در حال وارفتن و روان شدن باشد بسیار کمکتان میکند.)
    رهاسازی دستها: منظور قسمت مچ دست تا انگشتان میباشد؛ پس ابتدا دست راست و سپس دست چپ خود را رها و شل کنید، دقیقا مانند مراحل قبل؛ یعنی تصور کنیدتمام اجزای دست مورد نظر شل و سنگین شده است. بهتر است از نوک انگشتان شروع کنید و 5 بار به خود بگویید دست چپم شل و سنگین شده است، آرام و رها.
    رهاسازی کتفها و بازوها: کتفها و بازوهایتان را شل و سنگین و بدون هیچ انقباضی قرار دهید (همانطور که با اعضای قبلی رفتار کردید)، میتوانید تصور کنید همانطور که بازوهایتان سنگین؛ شل و گرم میشود به تدریج مثل خمیری نرم و روان بسوی پاهایتان در جریان است.
    رهاسازی سر: حال نوبت عضلات گردن، فک، چانه، صورت، لبها، گونه ها، پیشانی، گوشها، ماهیچه های زیر چشم و موها رسیده است. تصور کنید اختیار این قسمتها دست شما نیست و همه شان شل، گرم، سنگین و مایع شده اند. رهایشان کنید و در ذهن ببینید صورتتان آرام، آسوده و شل شده است.
    چسباندن پلکها: اکنون تصور کنید پلکهایتان شدیدا به هم چسیبده اند، یعنی تصور کنید آنها را با قوی ترین چسب دنیا به هم چسبانده اند و شما در ذهن خود مجسم کنید که نمیتوانید چشمهایتان را باز کنید. آرام آرام عضلات صورت را شل کرده و رهایشان کنید.
    پاکسازی آلودگی ها: در این مرحله در ذهن و خیال خود تصور کنید هوایی زلال و شفاف (ترجیحا قابل رویت) را به درون ریه هایتان می فرستید بطوریکه این هوا علاوه بر ریه ها به تمام سلولها و اتمهای اجزای دیگر بدن نیز وارد شده و همه عضلات داخلی و ماهیچه ها و مغزتان را پاک پاک ، صاف و زلال و شفاف میکند و به همین دلیل هوای وارد شده سیاه رنگ میشود؛ پس در بازدم آن رنگ سیاه که در واقع بیماریها، نقطه ضعفها، ناراحتی ها و مشکلاتتان است بیرون میرود. این تنفس شامل دم پاک و بازدم سیاه رنگ را مرتبا تکرار کنید و تصور کنید که با بیرون رفتن تنشها و بیماریها بصورت دود سیاه، لحظه به لحظه شادابتر و سرحالتر میشوید و رفته رفته رنگ سیاه بازدمها نیز کمتر میشود تا آنجا که هم دم و هم بازدمتان زلال و شفاف و پاک میشود و در واقع تمتم سلولهای بدنتان را پاک و تمیز و جوانتر شده میبینید.
    افزایش کیفیت آرامش: تصور کنید کنار دریا در ساحلی بسیار زیبا یا کنار رودخانه ای جنگلی یا در باغی سرسبز و آرام یا روی تشکی نرم و لطیف یا قایقی راحت در وسط اقیانوسی آرام زیر گرمای مطلوب خورشید و نسیم خنک پرطراوتی (و خلاصه هر مکان و فضای آرامش بخشی که بودن در آنجا را دوست دارید) دراز کشیده اید؛ احساس کنید که نسیم دریا با صدای آب شما را آرام و آرامتر میکند، خورشید بصورت حرارتی مطبوع بر شما میتابد و بدنتان را نوازش و گرم میکند.
    حالا در ذهن بگویید لحظه به لحظه آرامتر میشوم. دستهایم، پاهایم، کمرم، سینه ام، شکمم، عضلات صورتم همه سنگین و سنگینتر میشوند. دست چپم سنگین شده... سنگینِ سنگین. دست راستم شل و آرام شده، سنگینِ سنگین... گرمِ گرم. هر نفسی که میکشم مشکلات، تنشها، بیماریها و انقباضها از بدنم حذف میشود و من آرام و راحتم. پاهایم، سینه ام و سرم سنگین و گرمند. من راحتم، من آرامم. در اوج نشاط و آرامش، آسوده و راحت، رها و آزاد و شاد و امیدوار. (دقت کنید که تکرار این کلمات و تصور کردن دوباره اجزای بدن به صورتی آرام در افزایش کیفیت آرامش شما بسیار مهم است.)
    تلقین خواسته ها: این مرحله، مرحله تلقین دقیقتر آمال است، هر چه میخواهید و هر آرزوئی که دارید بصورت جمله ای کوتاه در ذهن خود بیان کنید. مثلا بگویید من لحظه به لحظه و روز به روز از هر لحاظ بهتر میشوم یا من در درسها و کارم موفق هستم. من ثروتمندم یا من سالمم. حتما این جملات را به زبان حال (نه اینکه از این به بعد میخواهم باشم) و با ساختاری مثبت بیان کنید (از کلمات منفی و کلمه نه خودداری کنید.)
    جملات را چندین بار تکرار کنید و تصور کنید که به هدف خود رسیده اید، دوستانتان را ببینید که برایتان شادمانی میکنند. صداها را بشنوید که به شما تبریک میگویند، افراد و دوستان شما را بغل کرده و میبوسند و موفقیتتان را تبریک میگویند، احساس بسیار بسیار خوبی دارید... خوش به حالتان.
    بیدار شدن از خواب مصنوعی: آرام آرام از 1 تا 10 بشمارید، با هر شماره تنفس را تندتر کنید، کوتاه و سریع. و به خود بگویید وقتی به 10 رسیدم چشمهایم را باز میکنم، شاداب و سرحالم، کاملا با نشاط و سرحال، خوشحال و پر انرژی.
    انگشتان پای راست را تکان بدهید، آنگاه انگشتان پای چپ، ساق پای راست و ساق پای چپ، رانها را به حرکت درآورید، پاها را بالا بیاورید، دستهایتان را تکان دهید، گردنتان و عضلات صورتتان را منقبض کنید، تکان بخورید. شاد و سرحال چشمهایتان را باز کنید و بعد از 30 ثانیه بنشینید. با این عمل شما امواج آلفا مغز خود را فعال میکنید.
    تذکر:
    در مرحله 11 حتما با تلقین معکوس حالت سنگینی و کرختی بدنتان را حذف کنید. مثلا بگویید پای چپم سبک شده، دمایش عالیست و راحتم. همچنین حتما تلقین کنید من بعد از بیداری شاد و سرحال و پر انرژی میشوم، تمام اعضای بدنم در حالت عادی، راحت تر و پر انرژی اند.

2. کاربر روبرو از پست مفید azadeh سپاس کرده است .

کاربر سایت
    سپاس ها
    0
    سپاس شده 42 در 32 پست

اي جان ازاده جونمممممممممممممممم مطلبات حرف نداره جيگرمممممممممممممممم

4. کاربر روبرو از پست مفید MoOHaB@T سپاس کرده است .

کلمات کلیدی این موضوع