صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 48

موضوع: بيانات امام خميني (ره)

مدیر بازنشسته

علم وانسانیت

امام خمینی (ره) :

شما اگر بخواهید خدمت بکنید به اسلام ، خدمت بکنید به کشور خودتان ، استقلال کشور خودتان را حفظ کنید،وابسته به هیچ جا نباشید ،باید هم رشته علم را تقویت کنید وهم تهذیب اخلاق را .

(8/5/1364)

مقام معظم رهبری (مدظله العالی )

ما میخواهیم علم در خدمت انسانیت باشد ، در خدمت عدالت باشد، در خدم صلح وامنیت باشد .ما اینجور علمی میخواهیم .اسلام به ما این علم را توصیه میکند .

(5/6/1387)

مدیر بازنشسته

ما میتوانیم

امام خمینی (ره)

ما باید این را بفهمیم که همه چیز هستیم واز هیچکس کم نداریم .

(23/7/1360)

ما امروز به خودمان می بالیم واحساس می کنیم که میتوانیم در میدان دانش ومعرفت وفناوری واونواع معارف بشری حرکت کنیم ونوآوری کنیم .دیروز این باور در کشور ما وجود نداشت .کما این که امروز هم برای بعضی ها هنوز وجود ندارد.

(14/2/1384)

مدیر بازنشسته

علم وعزت

امام خمینی (ره)

اگر بخواهید عزیز وسر بلند باشید باید از سر مایه های عُمر واستعدادهای جوانی استفاده کنید .با اراده وعزم راسخ خود به طرف علم وعمل وکسب دانش وبینش حرکت نمائید .

(28/6/1367)

حرکت علمی برای کشور ما یک ضرورت مضاعف است.یک نیاز مضاعف وموکد است .چرا؟ چون علم ، عامل عزت وقدرت است .

(12/6/1386)

مدیر بازنشسته

ایران پیشرفته

امام خمینی (ره)

من امیدوارم به یُمن برکات حضرت صاحب سلام الله علیه وروحی فداه ، این کشور ، کشور پیشرفته ای بشود :

از حیث اخلاق ، از حیث دیانت،از حیث معنویات ، واز حیث همه چیزها ،مادیات وهمه چیز .

(30/11/1362)

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی )

هدف انقلاب عبارت بود از ساختن یک ایرانی با این خصوصیاتی که عرض میکنم: مستقل، آزاد،برخوردار از ثروت وامنیت ،متدین وبهره مند از معنویت واخلاق،پیشرو در مسابقۀ جامعه عظیم بشری در علم وبقیه دستاوردها .

(14/2/1387)

مدیر بازنشسته

علم وعمل

امام خمینی (ره)

علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید وهم در عمل وهم در تهذیب اخلاق .

(19/1/1363)

چیزی که ایران اسلامی کارخانۀ منحصر بفرد ان را در درون خود داشته است ، ایمان است .
    شما جوانان مومن روز که دانش وایمان وشجاعت رو ابتکار ونو اندیشی واغتنام فرصت را با هم بیامیزید ودر میدان علم وعمل آن را به کار بگیرید ، برترین فرآورده های این کارخانه اید .

(22/7/1383)

مدیر بازنشسته

تلاش وتقوی

امام خمینی (ره)

در علم وتقوا کوشش کنید که علم به هیچ کس انحصار ندارد .علم مال همه است .تقوا مال همه است .وکوشش برای رسیدن به علم وتقوا وظیفه همه ماست وهمه شماست.

(2/12/1363)

عزیزان من !امروز در کشورمان به پیشرفت علم نیاز داریم .اگر امروز برای علم سرمایه گذاری ومجاهدت وتلاش نکنیم فردای ما فردای تاریکی خواهد بود .

(9/12/1379)

مدیر بازنشسته

سخنان امام خمینی در مراسم معرفی نخست وزیر دولت مو قت

کد خبر: 13757 تاریخ خبر: 16/11/1388
    نسخه چاپی | ارسال به دوستان نام: ایمیل گیرنده: برای ارسال به چندین ایمیل از علامت ',' استفاده کنید

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
    حضرت امام خمینی 16 بهمن سال 1357 درجمع بیش از چهارصد تن از خبرنگاران داخلى و خارجى ضمن بیان سخنانی در خصوص آرمان ملت ایران- مخالفت عمومى با سلطنت و رژیم تحمیلى ،"مهدی بازرگان" را به عنوان نخست وزیر دولت موقت معرفی می کنند .
    متن این سخنرانی و پرسش و خبرنگاران و پاسخ امام خمینی بدین شرح است :
    اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم.
    بسم اللَّه الرحمن الرحیم.
    آقایان آشفتگى چند ساله ملت ما را مى‏دانند. مطلعند که تمام دستگاههاى ملى و دولتى فلج شده است، وضع اقتصادى ما رو به نابودى رفته است، وضع فرهنگ ما خراب است، دانشگاهها تعطیلند، مدارس علمى ما تعطیل است، بازارها تعطیل است. تمام اینها مضافاً به خونریزیهایى که تاکنون شده است و آشفتگیهایى که در مملکت ما هست. از اینها اطلاع دارند. و کسانى که مربوطند به این، دست بردارند از شلوغ کارى، و با تعقل اشیاء را فکر کنند و کنار بروند. (1) ما همه این مسائل را ان شاء اللَّه با پشتیبانى ملت حل خواهیم کرد ..
    شما خبرنگارها در این مدتها ملاحظه کردید که ملت ما از مرکز تا هر جا که چشم انداز باشد، شهرستانهاى بزرگ و کوچک، دهکده‏ها، قرا، قصبات، همه با هم یک فکر و یک نظر و با اراده مصمم از ما مى‏خواهند که رژیم سلطنتى، که یک رژیم پوسیده غیر عُقَلایى است، غیر عقلى است، و رژیم سلطنت محمدرضاخان، همه مردم گفتند که اینها باید سراغ کارشان بروند؛ و همه مردم یکدل و یک جهت جمهورى اسلامى را مى‏خواهند.
    ملت ما مُسْلم است، علاقه مند به اسلام است، عدل اسلامى را دیده است؛ تاریخ ما از حکومتهایى که در صدر اسلام بوده است خبر به ما داده است که وضع حکومتها چه بوده است، وضع حاکم چه بوده است. حضرت امیرالمؤمنین،. على ابن ابیطالب، که حاکم بر یک صحنه بزرگ [بوده است‏]، یک ممالک بزرگ، از عربستان سعودى گرفته تا مصر، ایران، عراق و سوریه و سایر جاها را داشته است، همین قاضى‏اى که خودش قرار داده براى قضا، وقتى که یک نفر یهودى [علیه‏] او دعوى کرده است و ادعا کرده است چیزى را، قاضى [آن حضرت‏] را خواسته و او هم آمده است در محضر قاضى و با یهودى در عرض هم نشسته‏اند، و دادخواهى شده است، و قاضى حکم برخلاف حضرت امیر- سلام اللَّه علیه- یعنى حکومت وقت کرده است، و [آن حضرت‏] تسلیم بوده است. یک همچو وضع حکومتى در بشر معلوم نیست تحقق پیدا کرده باشد. و ما آرزوى یک همچو حکومتى داریم. یک حکومت عادل که نسبت به افراد رعیت علاقه مند باشد؛ عقیده‏اش این باشد که باید من نان خشک بخورم که مبادا یک نفر در مملکت من زندگى‏اش پست باشد، گرسنگى بخورد. ما مى‏خواهیم یک همچو حکومت عدلى ایجاد کنیم ..
    رژیم غیر قانونى پهلوى.
    و چنانکه شما مى‏دانید- یعنى خبرنگارها به واسطه اطلاعاتى که در ممالک خودشان هست، و ما هم به واسطه اطلاعاتى که در این مملکت داریم و مشاهداتى که داشتیم- از اول که رضاخان کودتا کرد و آمد به تهران، (2) تا آن وقتى که مجلس مؤسسان درست کرد و وکلایى خودش درست کرد، تمام اینها با سرنیزه بود و اراده ملت هیچ دخالت در این مسائل نداشت و ملت به هیچ وجه در حساب نمى‏آمد. و یک همچو جمعیتى که او جمع کرده بود و با سرنیزه مسئله مؤسسان را تأسیس کرد و آنها رأى دادند، این رأى رأىِ باطل بوده است؛ این مجلس مجلس ملى نبوده است؛ و چون مجلس ملى نبوده است، رژیم.سلطنتى پهلوى یک رژیم متکى بر سرنیزه بوده است و قانونى نبوده است. وقتى رژیمْ قانونى نشد، مجالسى که بعدها هم تهیه کردند ملى نبوده است، قانونى نبوده است. تمام این مسائل به ما مى‏فهماند که الآن نه دولت قانونى است، نه مجلس قانونى است- نه این مجلس و نه آن مجلس. (3)
    معرفى دولت موقت بر اساس ولایت.
    ولهذا چون ما مجلس را غیرقانونى مى‏دانیم و دولت را هم غیرقانونى مى‏دانیم و اوضاع کشور را آشفته مى‏بینیم، براى اینکه خاتمه بدهیم به وضع [آشفته‏] کشور، ما به واسطه اتکا به این آراى عمومى- که شما الآن مى‏بینید و دیدید تاکنون که آراى عمومى با ماست و ما را به عنوان «وکالت» یا بفرمایید به عنوان «رهبرى»، همه قبول دارند- از این جهت ما یک دولتى را معرفى مى‏کنیم، رئیس دولتى را معرفى مى‏کنیم [تا] موقتاً دولتى تشکیل بدهد که هم به این آشفتگیها خاتمه بدهد، و هم یک مسئله مهمى که مجلس مؤسسان است، انتخابات مجلس مؤسسان را درست کند، و مقدمات آن را درست کند و مجلس مؤسسان تأسیس بشود. و همین طور انتخابات هم درست بشود و آنها دولت دائمى را انتخاب بکنند. و مجلس مؤسسان؛ ... جمهورى اسلامى را [به‏] رفراندم بگذارد ... با اینکه من اعتقادم این است که دیگر احتیاج به رفراندم نیست و مردم مکرر به جمهورى اسلامى رأى داده‏اند؛ لکن براى اینکه بهانه‏ها تمام بشود و شمارش آرا بشود، ما باید آزادانه یک همچو کارى بکنیم تا مردم بدانند، تا همه عالم بدانند که رأى آزاد که مردم مى‏دهند به که مى‏دهند و به چه رژیمى مى‏دهند. لهذا ما دولت موقت را تعیین کردیم. و چون جناب آقاى مهندس مهدى بازرگان را سالهاى طولانى است از نزدیک مى‏شناسم و یک مردى است صالح، متدین، عقیده مند به دیانت و امین و ملى و بدون گرایش به یک شیئى که برخلاف مقررات شرعى است، من ایشان را معرفى مى‏کنم که ایشان رئیس دولت باشند. و ایشان وزراى خودشان را بعد تعیین خواهند کرد، و به ما.
    معرفى مى‏کنند تا اینکه شوراى انقلاب ما، که پیشنهادشان این بوده است که ایشان رئیس دولت باشند، شوراى انقلاب وزراى ایشان را هم بررسى بکنند، و ان شاء اللَّه مسائل به طور سهل و به طور خوبى انجام بگیرد. و من باید یک تنبه دیگرى هم بدهم و آن اینکه من که ایشان را حاکم کردم، یک نفر آدمى هستم که به واسطه ولایتى که از طرف شارع مقدس دارم، ایشان را قرار دادم ..
    وجوب اطاعت از دولت موقت.
    ایشان را که من قرار دادم واجبُ الْاتِّباع است، ملت باید از او اتّباع کند. یک حکومت عادى نیست، یک حکومت شرعى است؛ باید از او اتّباع کنند. مخالفت با این حکومت مخالفت با شرع است، قیام بر علیه شرع است. قیام بر علیه حکومت شرع جزایش در قانون ما هست، در فقه ما هست؛ و جزاى آن بسیار زیاد است. من تنبه مى‏دهم به کسانى که تخیل این معنى را مى‏کنند که کارشکنى بکنند یا اینکه خداى نخواسته یکوقت قیام بر ضد این حکومت بکنند، من اعلام مى‏کنم به آنها که جزاى آنها بسیار سخت است در فقه اسلام. قیام بر ضد حکومت خدایى قیام بر ضد خداست؛ قیام بر ضد خدا کفر است. و من تنبه مى‏دهم به اینها که بر سر عقل بیایند؛ بگذارند مملکت ما از این آشفتگى بیرون برود، بگذارند خونهاى محترم ریخته نشود، بگذارند جوانهاى ما دیگر اینقدر خون ندهند، بگذارند اقتصاد ما صحیح بشود؛ ما بتدریج کارها را اصلاح بکنیم. و از خداى تبارک و تعالى مى‏خواهم که توفیق بدهد به آقاى مهندس بازرگان که این مأموریت را به وجه احسن انجام بدهد ..
    پاسخ به پرسشهاى خبرنگاران.
    [پس از سخنان امام خمینى و معرفى نخست وزیر دولت موقت، خبرنگاران پرسشهاى خود را مطرح کردند. امام به این پرسشها با اختصار پاسخ دادند. متن سؤال و جوابها به شرح زیر است:].
    سؤال: [حضرت آیت اللَّه فرمودید کسانى که این دولت را نپذیرند مجازات خواهند شد؛ اگر ارتش نپذیرفت چه پیش بینى مى‏کنید و چه خواهید کرد؟].
    جواب: ارتش چنان عملى را نخواهد کرد. و اگر بکند اولًا از طرف خدا مجازات خواهد شد و ثانیاً در موقع مقتضى، جزایى را که قانون اسلام تعیین کرده است اجرا مى‏کنیم. و اگر خداى نکرده چنین کردند اعلام مى‏کنیم.
    - [با توجه به تماس نزدیک بازرگان با شما و همچنین با بختیار، تصور مى‏کنید واکنش بختیار و نیز ارتش چه باشد؟ بختیار چه موضعى خواهد داشت یا دارد، و همچنین ارتش چه موضعى خواهد داشت یا دارد؟].
    - اگر هر دو عاقل باشند و به مملکت علاقه داشته باشند عکس العمل آنها باید مثبت باشد. و اگر خائن باشند و بخواهند به مملکت خیانت کنند، این امرش با خداست.
    - [به نظر شما قانون اساسى 1906 (4) آیا مورد قبول است و مى‏تواند چهارچوبى باشد براى دوره انتقالى؟].
    - بجز در مواد بسیارى که به زور وارد قانون اساسى شده است، تا زمانى که ملت رأى بر مخالفت با آن نداده است، به قوه خود باقى است.
    - [سپس آقاى مهندس بازرگان طى سخنانى گفت:.
    بسم اللَّه الرحمن الرحیم.
    خداى بزرگ را شکر مى‏کنم که چنین اعتبار و حُسن شهرتى را، که به هیچ وجه اهلیت و لیاقت آن را نداشتم، به من ارزانى داشته و همین موهبت الهى باعث شده که آیت اللَّه ابراز اعتماد و ارجاع چنین مأموریتى را به بنده عنایت بفرمایند. و همچنین تشکر از ملت ایران مى‏کنم، که آیت اللَّه مکرر تأکید فرموده که «به نام ملت، هم صداى ملت و براى ملت» گامها و صداهاى خود را برداشته و بلند کرده.
    این مأموریت یعنى سیاست دولت موقت و تشکیل حکومت در شرایط بسیار دشوار و خطرناک، عظیمترین شغل و وظیفه و در عین حال بزرگترین افتخارى است که به بنده واگذار شده است. و شاید حق داشته باشم بگویم که دشوارترین وظیفه و کارى است که در طول تاریخ 72 ساله مشروطیت ایران به نامزدها و مأموران نخست وزیریهاى دیگر داده شده باشد. قاعدتاً با توجه به جثه نحیف و نواقص ومعایب خودم نمى‏بایستى قبول این مسئولیت را کرده و زیر بار چنین امرى رفته باشم؛ ولى از یک طرف بنا به ضرورت و وظیفه و مسئولیت طبیعى و انتظارى که داشتند مجبور بودم، ناچار شدم قبول کنم. و مخصوصاً با تأسى به رویه و سنتى که خود آیت اللَّه در سراسر دوران اداره و رهبرى جنبش داشته اید و با عزم راسخ و ایمان کامل به خدا و اعتماد به موفقیت این راه رهبرى فرموده اید، من هم همین راه را مى‏پیمایم. و این اولین درسى است و اولین دستورى است که از آیت اللَّه گرفته‏ام. و فرمایش حضرت على بن ابیطالب (ع) را به کار بسته‏ام و مى‏بندم که فرموده‏اند: «وقتى در برابر امر خطیر و کار مشکلى قرار گرفتید تردید نکنید، وارد شوید به حول و قوه الهى مشکلات و مسائل حل خواهند شد».بنابراین عرض مى‏کنم که با امید به خدا و امتنان از آیت اللَّه و انتظار از ملت ایران و ملت جهان، این مأموریت و خدمت خطیر را قبول و تعهد کردم. براى مخاطرات و زحماتش آماده‏ام و تا آنجا که مربوط به بنده باشد کوشش و منتهاى کوشش و نهایت جهاد را در راه ملت عزیز ایران خواهم کرد. «وَلا حَوْلَ وَلا قوّةَ الّا بِاللَّهِ الْعَلىِّ العَظیم».].
    - [پس از سخنان آقاى بازرگان، امام خمینى فرمود:].
    - من بعد از تشکر از ملت ایران که در این مدت طولانى رنج و زحمت بردند و با دادن خون خودشان براى اسلام خدمت کردند، مطلبى هست که مى‏خواهم به عرض ملت برسانم و آن این است که نظر خودشان را درباره دولت آقاى مهندس بازرگان که دولت شرعى و اسلامى است اعلام کنند؛ هم به وسیله مطبوعات، هم تظاهرات «آرام» در شهرها و در دهات و هر جا که مسلمان هست، نظر خودشان را راجع به دولت اسلامى آقاى مهندس بازرگان اظهار کنند.
    - [درپایان، آقاى هاشمى رفسنجانى متن حکم انتصاب آقاى بازرگان به نخست وزیرى دولت موقت را که از سوى امام خمینى (در تاریخ 15 بهمن) صادر و تحریر شده بود ]قرائت کرد

مدیر بازنشسته

آزادي از نگاه امام خميني (ره) - قسمت سوم
    3. آزادي، توطئه و همسويي با دشمنان و زمينه سازي براي سلطه اجانب
    از ابعاد ديگر توطئه، (همسويي با دشمنان) است. ارائه تحليل هايي كه توسط راديوهاي بيگانه، ترويج مي شود يكي از قرأن و علأم چنين مطبوعاتي است. اين سوال به طور جدي مطرح است كه به كدام دليل، بايد در داخل به مطبوعاتي اجازه انتشار و يارانه داده شود كه همان انديشه ها، تحليل ها و اخبار راديوهاي دشمنان ايران را تبليغ و منعكس مي كند. در انديشه امام خميني (ره) همسويي با بيگانگان، خود نوعي توطئه محسوب مي شود كه با سوء استفاده از فضاي آزاد سياسي و مطبوعاتي انجام مي گيرد: (ما بعد... كه به همه فرصت داديم، توطئه گر را پيدا كرديم، قلم هايي كه توطئه گر بودند و مي خواستند باز سلطه اجانب را بر مملكت ما مسلط كنند. آنها را گفتيم كه نبايد اين كار را بكنند و بايد محكمه ببينند كه آيا اينها چكاره هستند ...؟ اينها از اسرائيل خيلیشان ارتزاق مي كردند و بلندگوي اسرائيل بودند، بلندگوي امريكا بودند، منتها با صورت هاي ديگر. يك ملتي حق دارد كه كسي كه... توطئه كند.. . از آن جلوگيريكند.) (1)
    عجيب آن كه برخي مطبوعات نه تنها ايفاگر نقش بلندگوي آمريكا و اسرائيل مي باشند بلكه گاه با تحليل هايي خواهان ارتباط با دشمنان درجه اول ايران مانند امريكا نيز هستند. همسويي با دشمنان لزوما به معني تأمين مالي اين مطبوعات به وسيله بيگانگان نمي باشد؛ گرچه در صورت اثبات اين ادعا، جرم آنها مضاعف خواهد شد و اگر اثبات نشود، همچنان اتهام
    همسويي با بيگانگان متوجه اين مطبوعات مي باشد و توطئه گر محسوب مي شوند.
    الهام گرفتن برخي مطبوعات از بيگانگان، آن چنان است كه گويي يك تحليل گر راديو اسرائيل درحال ارائه و تجزيه و تحليل وقايع است. اين نوع عملكرد، صريحا توطئه اي است كه هيچ نقش مفيدي نمي تواند براي انقلاب اسلامي ايفا نمايد. امام خميني (ره) در پاسخ به اين سوال كه علي رغم آزادي، چرا فلان روزنامه بسته شد؟ فرمودند: (توطئه بود در كار و با صهيونيست ها روابط داشت. از آن جا الهام مي گرفت و بر ضد منافع مملكت و كشور مي نوشت و در تمام آن روزنامه هايي كه توطئه گر بودند... اين روزنامه ها جلوشان گرفته شد... اين خلاف آزادي نيست، اين جلوگيري از توطئه است كه همه دنيا بوده است.) (2)
    به يقين الهام گرفتن از دستگاه هاي خبري صهيونيست، نوعي رابطه و همسويي با آنان مي باشد.حركت مطبوعات در مسير خبرسازي دشمن نيز از موارد همسويي با بيگانگان است؛ به اين معنا كه جوي ايجاد شود كه مطلوب دستگاه هاي خبر پراكني دشمنان باشد. اين نوع بازگذاشتن مطبوعات به اسم آزادي، قابل قبول نيست. (اگر يك روزنامه اي توطئه بر ضد مسير ملت مي خواهد بكند.... اگر بخواهد توطئه بكنند و راهي برود كه دشمن هاي يك ملت آن راه را مي روند و ترويج بكند، از كارهاي دشمن هاي يك ملتي بنويسد. چيزهايي كه مربوط به دشمن هاي يك ملت است. اگر اين طور باشد، اين طور آزادي را ملت، نمي توانند بپذيرند.) (3)
    بسياري از اين گونه مطبوعات تنها در صدد بيان اخبار و وقايع نيستند بلكه با قلمزني در مسيري كه خوشايند غرب است، مقاصدي ديگر را دنبال مي كنند. (اين قلم ها تا وقتي در اختيار امريكا... باشد... قضيه غرض و عقده اي است كه دارند و مي خواهند اين عقده را صاف كنند.) (4)
    برخي از مطبوعات خصوصا در وقايع، آن چنان در ارائه تحليل ها و اخبار كذب، هماهنگ با رسانه هاي تحت نفوذ صهيونيست و آمريكا عمل مي نمايند كه گويي قبلا تباني كرده اند. آزاد گذاشتن مطبوعاتي كه هماهنگ و همسو با دشمنان مي باشند، مردود است و قابل تحمل نمي باشد و جلوگيري نكردن از اين گونه مطبوعات، سوال برانگيز است.
    ابعاد همسويي با دشمنان
    دشمنان انقلاب اسلامي از بدو انقلاب تاكنون به وسيله رسانه هاي خود در محورهاي زير در صدد تضعيف، براندازي و ايجاد بدبيني بوده اند.طبعا هريك از جريان ها و مطبوعاتي كه در اين محورها گزارش، خبر و تحليل ارائه نمايند، به عنوان (همسو) تلقي مي شوند:
    - تضعيف اشخاص و نهادهايي كه اسلاميت نظام را تقويت مي نمايند، مانند ولايت فقيه و شوراي نگهبان.
    - مطرح نمودن افرادي كه در رژيم طاغوت يا بعد از آن به عنوان عوامل فرهنگي ضد ديني فعاليت مي نموده اند، مانند فرماسونرها، كانون نويسندگان و...
    ـ تضعيف نهاد و ارگان هايي كه امام خميني (ره) موسس و مبتكر آن بوده و يا بر اهميت و نقش آنها تإكيد فرموده اند، مانند دادگاه ويژه روحانيت، سپاه پاسداران، بسيج، دستگاه اطلاعاتي كشور و...
    - ارائه تحليل هايي كه با مصالح كشور، نظام و انقلاب تضاد دارد.
    - ارتباط با آمريكا.
    - و هرگونه سوژه اي كه توسط اين رسانه ها ارائه مي شود.
    اين موارد و ده ها مورد ديگر، خوراك تبليغاتي راديوهاي بيگانه مي باشند كه به طور مستمر از جانب رسانه هاي مداخله گر انجام مي گيرد و متأسفانه در داخل نيز دنبال مي شود.
    4. آزادي، توطئه و افراد نفوذي
    تمام نظام ها با مشكل (نفوذی ها) مواجه مي باشند و تنها نظامي توانايي مقابله با دشمن خود را خواهد داشت كه در شناسايي اين افراد موفق باشد. نفوذ در اركان تأثيرگذار بر قوانين و افكار عمومي، از اهداف عمده افراد نفوذي است. در اين ميان نقش دستگاه هاي امنيت و اطلاعات و نيز دستگاه هاي نظارتي، انكارناپذير و ضروري است.
    امام خميني (ره) نيز با توجه به اهميت فوق العاده اين امر، بارها مسوولين را متوجه اين افراد در تمام دستگاه ها خصوصا در مجموعه رسانه هاي نوشتاري و صدا و سيما نموده اند. (بايد آنهايي كه در رأس مطبوعات هستند توجه داشته باشند كه مبادا در بين آنها اشخاصي خودشان را جا بزنند... و مي خواهند خود را در هرچه و در هرجايي كه پيدا بشود به يك صورتي داخل كنند... ولي بايد شما فكر بكنيد كه اين شخص سابقه اش چه بوده و چكاره است... انتخاب افراد براي مطبوعات امر مهمي است خصوصا براي راديو تلويزيون؛ چون اشخاص زيادي در راديو تلويزيون و مطبوعات هستند كه مي خواهند وارد شوند... و راه را منحرف كنند.) (5)
    گرچه هشدار امام مربوط به سال ها قبل مي باشد اما نه توطئه دشمنان پايان پذير است و نه ملاك هايي كه از سخنان امام به دست مي آيد غير قابل شناخت است. ايشان نفوذي ها را اين گونه معرفي مي نمايند:
    (اينك باز تفاله هاي رژيم سابق درصددند كه با كمك و همكاري گروهك هاي واپس زده و قلمداران غرب و شرق زده و تجديد حيات كنند و با قلم هاي به ظاهر خلقي و زبان هاي فريبنده در داخل و خارج، جمهوري اسلامي را متزلزل كنند.) (6)
    ملاحظه مي شود كه دورويي و عدم موضع گيري شفاف در قبال نظام، شعارهاي عوام پسندانه، همكاري با گروهك ها و غرب و شرق زدگان در داخل و خارج، وابستگي به مجريان فرهنگي رژيم طاغوت، سوء سابقه و... از علائم شاخص (نفوذي ها) است.
    از سوي ديگر سوابق درخشان افراد، به هيچ عنوان نمي تواند مانع از اين باشد كه برخي از انقلابيون جاهلانه يا عامدانه در دام توطئه و همكاري با گروهك ها و خودباختگان غربي داخلي و خارجي نيفتند.
    برخي از خودي ها آن چنان با گذشت زمان دچار تغيير عقايد و افكار نسبت به آرمان ها مي شوند كه شايد حتي از گذشته خود به خاطر نرسيدن به اهداف و توقعات فردي و يا حزبي، پشيمان شده و در آينده نقش يك نفوذي را ايفا نمايند. اين گونه افراد برفرضي كه همچنان خودي محسوب شوند اما نبايد رها از آرمان هاي اسلامي انقلاب باشند و حتي اگر مستوجب مجازات نباشند، جلوگيري از آنها لازم است.
    جيره خواران و مزدوران نيز از فضاي آزاد سياسي، در جهت اهداف ديكته شده بيگانگان قدم برمي دارند. اين گونه افراد و كساني كه در مسير اينان گام برمي دارند نيز توطئه گراني مي باشند كه برخورد با آنان اجتناب ناپذير است: (وقتي كه ديدند آزادند، توطئه ها شروع شد؛ توطئه قلمي كه مي خواستند مسير ملت ما را منحرف كنند و اينها همان اشخاصي بودند كه جيره خوار شاه سابق يا جيره خوار امريكا و امثال امريكا بودند.) (7)
    تغيير در آرمان هاي ملت، ملاك ديگر شناخت (نفوذي ها) است. از نظرگاه امام خميني (ره) بررسي سوابق و احوال كساني كه بر ضد اسلام و روحانيت و بر ضد مسير ملت عمل مي نمايند، لازم است. اين گونه افراد مستقيم يا غير مستقيم، عمال مخالفين نظام مي باشند كه نمي توان با حسن نيت به آنان نظر نمود: (اشخاصي كه قلم دست مي گيرند بر ضد اسلام، بر ضد روحانيت، بر ضد مسير ملت قلمفرسايي مي كنند، بشناسيد آنها را. سوابق اينها را به دست بياورند. مطالعه در احوال و سوابق اينها بكنند.) (8)
    در ادامه امام خميني (ره) تمام زحمات مردم در انقلاب اسلامي را براي اسلام مي دانند و كساني را كه بر خلاف آن حركت مي كنند را عمال اجانب معرفي مي نمايند: (ما احتياج به وحدت كلمه داريم. زحمت ملت ما براي اسلام بود... آنهايي كه عمالشان را وادار كردند بر ضد اسلام، بر ضد روحانيت عمل كنند و قلمفرسايي كنند...) (9)
    در ادامه با خطاب به همه اقشار، بر شناخت اين افراد كه دشمن اسلام مي باشند، تأكيد مي فرمايند: (علماي اعلام! خطباي عظام! دانشگاهي! بازاري! كارگر! دهقان! همه بيدار باشيد و دشمن هاي خودتان را بشناسيد، دشمن هاي اسلام را بشناسيد.) (10)
    ضديت با اسلام و تحريف آن و زير سوال بردن احكام ديني، از نشانه هاي بارز مطبوعاتي است كه نفوذي ها در آن اعمال نظر مي نمايند: (وقتي ما ديديم كه در يك روزنامه اي از يك اشخاصي مطالب نوشته مي شود كه اينها عمال اجانب هستند و مي خواهند مملكت ما را باز به خرابي بكشانند. از آن طرف مقالاتي و مطالبي كه راجع به... مسأله اسلام است يا تحريف مي شود يا نوشته نمي شود، اين طور مطبوعات را ما نمي توانيم احترام قايل بشويم.)
    آنان كه (11) در مسير توهين به مقدسات و ضديت با اسلام مي نويسند با بررسي هاي موشكافانه مي توان به ارتباطشان با خارج و يا تحريك غير مستقيم توسط اجانب پي برد. امام خميني (ره) در تمام اين موارد برخورد قاطع با اينان را لازم مي دانند: (مطبوعات و مجلات و روزنامه ها منتشر شد و هيچ كس جلوگيري نكرد؛ در عين حالي كه به همه مقدسات ما توهين گرديد... تا آن فتنه را ديديم و فهميديم شما فتنه گر هستيد، شما منافقيني هستيد كه مي خواهيد فتنه كنيد... توطئه كرديد بر ضد اسلام، بر ضد كشور اسلام... شما اشخاصي هستيد كه با سرحدات و خارج روابط داريد... ديگر نمي توانيم اجازه بدهيم آزادانه هر كاري مي خواهيد بكنيد، شما را سركوب خواهيم كرد.) (12)
    نقش مخرب (افراد نفوذي در مطبوعات) آن چنان است كه امام خميني (ره) بارها تأكيد بر شناخت و جلوگيري از ورود اين گونه افراد را در مطبوعات مي كنند: (چند نفري را كه يقين داريد آدم هاي مستقيم هستند، در مسير ملت و كشور هستند و وابستگي به هيچ جا ندارند، مطالعه و درست در آن دقت كنند و بعد از دقت، در روزنامه يا مجله نوشته شود.) (13)
    دستگاه هاي فرهنگي كشور در جلوگيري و شناسايي و جلوگيري از ورود افرادي كه انحرافات فكري در گذشته داشته اند، وظيفه اي انكارناپذير دارند. از منظر امام خميني (ره) به كساني كه سوابق سوء داشته اند، نمي توان اعتماد كرد و نمي توان مطبوعات را عرصه تاخت و تاز آنان قرار داد. (اگر كسي افكارش منحرف بود و حالا بيايد ادعا بكند كه من برگشته ام، ما بايد قبول كنيم، اما نبايد او را مجله نويس كنيم... بسياري از اشخاصي هستند كه مي آيند و مي گويند توبه كرديم، البته توبه آنها قبول است لكن نمي شود آنها را سركاري گذاشت كه آن كار اهميت دارد؛ براي اينكه ما نمي دانيم اين شخص به حسب واقع توبه كرده است يا مي خواهد با كلمه توبه، ما را بازي دهد.) (14)
    اصل (برائت افراد) در عرصه مطبوعات وخوش باوري در مسأله سياسي، از نظر امام خميني (ره) مردود است؛ بدين جهت امام خميني (ره) در ادامه مي فرمايند: (نبايد راديو تلويزيون را به دست او بدهيم... و يا مجله اي كه براي تربيت افراد و براي ترويج مسير اسلامي ملت است، به دست او بدهيم و يا نوشته هايش را به دست او بسپاريم. ما نبايد خوش باور باشيم.) (15)
    و باز هم امام خميني (ره) تأكيد بر بررسي سوابق افراد در تمام عرصه ها و خصوصا در مطبوعات مي نمايند: (اشخاصي كه اداره مي كنند يك جايي را بايد از اول ارزيابي شود كه اين اشخاص چكاره بوده اند؛ سوابقشان چيست و تحصيلاتشان در كجا بوده، چه رويه اي در تحصيلات داشته اند.) (16)
    خطر فوق العاده نفوذي در مطبوعات، چنان است كه ممكن است انقلاب را در جهت مخالف اهداف خود سوق دهد و باز اين نقش حساس در انتخاب درست افراد گوشزد مي شود: (اين از مسأله مهم كساني است كه بخواهند خدمتي بكنند، مجله اي بيرون بدهند يا روزنامه اي بنويسند. اولين مسأله آنها... انتخاب افراد است. چون افراد اگر چنانچه اشخاصي منحرف باشند... يك وقت متوجه مي شويد كه انحراف پيدا شده است؛ چون اشخاصیند كه مي توانند انسان را به دامان امريكا... بكشانند. ملتي كه براي اين كه از زير اين سلطه ها خارج شود آن قدر مجاهده كرده است، آن قدر جوان داده است... يك وقت مي بينيد راه مجله، راه مطبوعات، راه راديو تلويزيون... به واسطه ورود اشخاصي... منحرف شده... اين از مسأله مهمي است كه... اغماض از آن جايز نيست.) (17)
    با ملاحظه سخنان امام خميني (ره) در مورد مطبوعات، به اين نكته پي مي بريم كه روش (تساهل و تسامح در عرصه مطبوعات) كاملا از ديدگاه امام خميني (ره) مردود است. انقلاب اسلامي ايران شجره طيبه اي است كه هنوز سال ها بايد از آن مانند گوهري محافظت شود.
    توطئه ها همچنان ادامه دارد. دشمنان اكنون روزنه اي براي ورود و رخنه در پيكره اين نظام مقدس پيدا كرده اند و آن (عنوان آزادي) است. آنان كه سال ها قبل حتي با اسم اسلام مخالف بودند و آنان كه داراي ديدگاه هايي كاملا منحرف از شعارهاي اصيل انقلاب اسلامي داشته اند، اكنون مرموزانه و موذيانه وارد ميدان مطبوعات شده اند. امام خميني (ره) معمار و بنيانگذار انقلاب اسلامي است و كلام او چراغي است فرا راه ما كه او را پيشواي خود مي دانيم. حال جاي اين پرسش است كه به راستي در اين موقعيت خطير، فرزندان امام خميني (ره) در دولت، مجلس و قوه قضائيه چه تدبيري انديشيده اند؟

مدیر بازنشسته

و اکنون قرن خمینی ...
    بیانات مقام معظم رهبری درباره محرم و عزاداری (1)

عاشورا ؛ روح انقلاب اسلامي ايران : در مورد مساله محرم و عاشورا‚ بايد بگويم كه روح نهضت ما و جهتگيري كلي و پشتوانه پيروزي آن‚ همين توجه به حضرت ابي عبدالله(عليه الصلاتوالسلام) و مسايل مربوط به عاشورا بود. 11/5/68
    الهام امام خميني از نهضت عاشورا : در دو فصل‚ امام(ره) مساله نهضت را به مساله عاشورا گره زدند: يكي در فصل اول نهضت -يعني روزهاي محرم سال 42- كه تريبون بيان مسايل نهضت‚ حسينيه ها و مجالس روضه خواني و هيئات سينه زني و روضه روضه خوانها و ذكر مصيبت گويندگان مذهبي شد و ديگري‚ فصل آخر نهضت -يعني محرم سال 57- بود كه امام(ره) اعلام فرمودند: ماه محرم گرامي و بزرگ داشته بشود و مردم مجالس برپا كنند . ايشان‚ عنوان اين ماه را ماه پيروزي خون بر شمشير قرار دادند و مجددا همان طوفان عظيم عمومي و مردمي به وجود آمد‚ يعني ماجراي نهضت كه روح و جهت حسيني داشت‚ با ماجراي ذكر مصيبت حسيني و ياد امام حسين(ع) گره خورد. 11/5/68

ما بيشتر از گذشتگان، قدر نهضت حسيني را مي دانيم: آنچه كه نهضت ما را جهت مي داد و امروز هم بايد بدهد‚ دقيقا همان چيزي است كه حسين بن علي(عليه السلام) در راه آن قيام كرد. ما امروز‚ براي شهداي خود كه در جبهه هاي گوناگون و در راه اين نظام و حفظ آن‚ به شهادت مي رسند‚ با معرفت عزاداري مي كنيم. آن شهيد و جواني كه يا در جنگ تحميلي و يا در برخورد با انواع و اقسام دشمنان و منافقان و كفار به شهادت رسيده‚ هيچ شبهه يي براي مردم ما وجود ندارد كه اين شهيد‚ شهيد راه همين نظام است و براي نگهداشتن و محكم كردن ستونهاي همين نظام و انقلاب‚ به شهادت رسيده است‚.
    اگر عاشورا نبود..: اگر در جامعه ما‚ عشق به امام حسين(ع) و ياد او و ذكر مصايب و حوادث عاشورا معمول و رايج نبود‚ معلوم نبود كه نهضت با اين فاصله زماني و با اين كيفيتي كه پيروز شد‚ به پيروزي مي رسيد.

قوي كردن نگاه عاطفي لازمه عزاداري: امام(ره) با ظرافت‚ آن تصور غلط روشنفكرمآبانه قبل از پيروزي انقلاب را كه در برهه يي از زمان رايج بود‚ از بين بردند. ايشان‚ جهتگيري سياسي مترقي انقلابي را با جهتگيري عاطفي در قضيه عاشورا پيوند و گره زدند و روضه خواني و ذكر مصيبت را احيا كردند و فهماندند كه اين‚ يك كار زايد و تجملاتي و قديمي و منسوخ در جامعه ما نيست‚ بلكه لازم است و ياد امام حسين و ذكر مصيبت و بيان فضايل آن بزرگوار -چه به صورت روضه خواني و چه به شكل مراسم عزاداري گوناگون- بايد به شكل رايج و معمول و گريه آور و عاطفه برانگيز و تكان دهنده دلها‚ در بين مردم ما باشد و از آنچه كه هست‚ قويتر هم بشود. ايشان‚ بارها بر اين مطلب تاكيد مي كردند و عملا هم خودشان وارد مي شدند.

اثر محسوس محرم در زندگي ما:محرم دوران انقلاب‚ بامحرمهاي قبل از انقلاب و دوران عمر ما و قبل از ما‚ متفاوت است. اين محرمها‚محرمهايي است كه در آن‚ معنا و روح و جهتگيري‚ واضح و محسوس است. ما نتايج محرم را در زندگي خود مي بينيم. حكومت و حاكميت واعلاي كلمه اسلام و ايجاد اميد به بركت اسلام در دل مستضعفان عالم‚ آثار محرم است.

عزاداري ميداني براي پيشرفت روحي: پروردگارا ! اين ماه محرم و ايام عزاداري را‚ براي ما ميدان پيشرفتي در معارف و عمل اسلامي قرار بده. 20/4/70
    درس از محرم فقط به معني كشته شدن نيست.:در ايام محرم و صفر‚ ملت عزيز ما‚ بايد روح حماسه را‚ روح عاشورايي را‚ روح نترسيدن از دشمن را‚ روح توكل به خدا را‚ روح مجاهدت فداكارانه در راه خدا را‚ در خودشان تقويت كنند‚ و از امام حسين‚ عليه السلام‚ مدد بگيرند. مجالس عزاداري براي اين است كه دلهاي مارا با حسين بن علي‚ عليه السلام‚ و اهداف آن بزرگوار نزديك و آشنا كند. يك عده ي كج فهم نگويند كه امام حسين‚ عليه السلام‚ شكست خورد. يك عده ي كج فهم نگويند كه راه امام حسين‚ عليه السلام‚ معنايش اين است كه همه ي ملت ايران كشته شوند. كدام انسان ناداني‚ چنين حرفي را ممكن است بزند.‚ يك ملت از حسين بن علي‚ عليه السلام‚ بايد درس بگيرد. يعني از دشمن نترسد‚ به خود متكي باشد‚ به خداي خود توكل كند‚ 10/4/71

نوحه خواني و عروج معنوي مردم.:نوحه ي سينه زني خواندن هم شرايط دارد. بايد آن كساني كه اينها را تهيه مي كنند‚ مي سرايند‚ مي خوانند‚ مواظب باشند كه درست برطبق معارف اسلامي حرف بزنند‚ تا اين سينه زني‚ اين روضه خواني‚ اين نوحه خواني‚ قدمي باشد در راه عروج مردم به اوج قله ي افكار اسلامي.26/3/72

بهانه اي براي نوشيدن از چشمه عاشورا.:از همان روزي كه موضوع ذكر مصيبت حسين بن علي‚ عليه السلام‚ مطرح شد‚ چشمه ي جوشاني از فيض و معنويت‚ در اذهان معتقدين و محبين اهل بيت‚ عليهم السلام‚ جاري گشت. اين چشمه ي جوشان‚ تا امروزهمچنان ادامه و جريان داشته است‚ بعد از اين هم خواهد داشت‚ و بهانه ي آن هم‚ يادآوري خاطره ي عاشوراست.17/3/73

وسيله اي براي ارتباط روحي و قلبي با اهل بيت: مسلما شركت در مجالس مذكور‚ ثواب اخروي دارد‚ اما ثواب اخروي مجالس عزا‚ از چه ناحيه و به چه جهت است‚ مسلما مربوط به جهتي است كه اگر آن جهت نباشد‚ ثواب هم نيست. بعضي از مردم متوجه اين نكته نيستند. همه بايد در اين مجالس شركت كنند‚ قدر مجالس عزاداري را بدانند‚ از اين مجالس استفاده كنند‚ و روحا و قلبا‚ اين مجالس را وسيله اي براي ايجاد ارتباط و اتصال هرچه محكم تر ميان خودشان و حسين بن علي‚ عليه السلام‚ خاندان پيغمبر‚ و روح اسلام و قرآن قرار دهند. اين‚ از وظايفي كه در اين خصوص مربوط به مردم است.

سه ويژگي عزاداري حسين بن علي (ع): مجالس عزاداري ماه محرم‚ اين سه ويژگي‚ بايد وجود داشته باشد: 1. عاطفه را نسبت به حسين بن علي و خاندان پيغمبر‚ عليهم صلواه الله‚ بيشتر كند. (علقه و رابطه و پيوند عاطفي را بايد مستحكم تر سازد.) چون رابطه ي عاطفي‚ يك رابطه ي بسيار ذي قيمت است.2. نسبت به حادثه ي عاشورا‚ بايد ديد روشن و واضحي به مستمع بدهد. 3. نسبت به معارف دين‚ هم ايجاد معرفت و هم ايجاد ايمان - ولو به نحو كمي – كند.

مدیر بازنشسته

دانشگاهيان با آرمان هاي امام خميني (ره) تجديد ميثاق کردند
    ايسنا: وزير علوم، رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، رييس دانشگاه آزاد اسلامي، رييس جهاد دانشگاهي، معاون رييس سازمان بسيج دانشجويي، روساي دانشگاه هاي تهران، مسوولان دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي تهران و جمعي از کارکنان و استادان دانشگاه ها با حضور در حسينيه ي جماران و ديدار با حجت اسلام والمسلمين سيدحسن خميني، با آرمان هاي امام(ره) تجديدميثاق کردند.
    حجت الاسلام والمسلمين محمديان، رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها در اين مراسم با بيان اينکه حسينيه جماران خاطرات فراواني از شخصيت بزرگي که تحولي را در جهان ايجاد کرد و چشمه ي جوشان معنويت را در جهان بشريت به جوشش درآورد، دارد گفت: « هر کسي که وارد اين حسينيه مي شود تحت تاثير جاذبه معنوي آن قرار مي گيرد و بسياري از حاضران در اين جمع تنها توصيفي از آن را شنيدند.»
    وي با بيان اينکه امام(ره) شخصيت منحصر به فرد عصر ماست که قرآن در تمام وجودش تجلي پيدا کرده بود و همه ي وجودش آيات قران بود، افزود: « امام(ره) کسي بودند که تحت ولايت خدا ايمان مستحکمي داشت که اين ايمان انسان را به قدرت عالي و برتر مي رساند.»
    محمديان تصريح کرد: « ايمان به خدا در امام (ره) زياد بود; و امام شخصيتي شکست ناپذير، شجاع و قوي داشتند و به اصل نور رسيده بودند و توانستند با چنين شخصيتي جرياني را ايجاد کنند که هرچه جلوتر مي رويم آثار و نتايج آن را بيشتر مي بينيم.»
    رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها با قرائت فرازهايي از وصيت نامه امام (ره) اظهار داشت: « سخنان امام(ره) در تمام دنيا دل هاي آزادگان را به وجد آورد و هويت اسلامي مسلمانان را به خودشان برگرداند و به اين دليل امروز راه امام در تمام دنيا همچون سيلي که راه را باز مي کند و ملت هاي جهان اسلام را فتح کرده است.»
    وي ادامه داد: « اماما اگر تو امروز در ميان ما نيستي فرزندان تو و جانشينان شايسته ات راهت را ادامه مي دهند و آن خاشاکي که مدتي احساس پشيماني در رفتن اين راه را کرده بود، امروز در کنار اين سيل به کنار رفته است.»
    محمديان با بيان اينکه امسال در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي مردم با اتحاد اين مسير را تا ظهور حضرت حجت مي پيمايند، گفت: « دانشگاهيان خود را مرهون خط فکري امام(ره) و هدايت او مي دانند و امام را لطف الهي براي احياي هويت خود مي دانند از اين رو ما خود را موظف مي داريم از تمام امکانات علمي آموزشي و پژوهشي براي سربلندي اين ملت و پيمودن راه نوراني امام (ره) استفاده کنيم و آروزهاي امام را جامع عمل بپوشانيم.»
    وزير علوم، رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، رييس دانشگاه آزاد اسلامي، رييس جهاد دانشگاهي، معاون رييس سازمان بسيج دانشجويي، روساي دانشگاه هاي تهران، مسوولان دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي تهران و جمعي از کارکنان و استادان دانشگاه ها صبح ديروز با حضور در مرقد مطهر امام (ره) با نثار گل با آرمان هاي بنيانگذار انقلاب اسلامي تجديدميثاق کردند.
    در اين مراسم قبل از تجديد ميثاق، ميثاق نامه دانشگاهيان با حضرت امام خميني(ره) قرائت شد.
    در اين ميثاق نامه آمده است: «حمد و سپاس معبودي را که هدايت کننده است و لطفش بر ما خاکيان بي کرانه و سلام و درود بي پايان بر بهانه خلقت افلاک ختم رسل پيامبر اعظم و خاندان پاکش از حضرت ولي الله تا حضرت بقيه الله و از آن گل سرسبد خلقت تا حضرت روح الله. سلام بر تو اي عبد صالح خدا، تويي که روح خدا و طليعه قيام قائمي، تويي که صفوت آدم در جمالت و دم مسيح در کمالت، تويي که موسي گونه فرعونيان زمان را در هم کوبيدي و نوح وار کشتي نجات امت را در درياي متلاطم قرن به پيش راندي و پيامبرگونه پيام آور رحمت بودي و علم هدايت امت بر دوش کشيدي.»
    در ادامه ي اين ميثاق نامه عنوان شده است: «اماما اينک در آستانه ي غم انگيزترين روزهاي اروج الهيت ما جامعه دانشگاهي پرورش يافته در دامان انقلابت با ياد شهيدان و ايثارگران خاصه شهيدان قيام خونين 15 خرداد و شهداي دانشگاهي آمده ايم تا در سالي که با تدبير حکيمانه مقام معظم رهبري سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي نام گرفته با تو بيعتي دوباره ببنديم و با استعانت از درگاه الهي در راه تحقق اتحاد ملي و انسجام اسلامي گامي محکم و استوار برداريم.»
    در اين ميثاق نامه تاکيد شده است: «ما دانشگاهيان آمده ايم تا در فراغ جانسوزت بيان کنيم اگرچه اينکه دستان پرمهرت بر سر ما نيست ليکن مفتخريم سايه ي دلنشين فرزند خلفت رهبر فرهيخته و معظم انقلاب را بر سر داريم. آمده ايم تا عهد ببنديم تا در راستاي رسالت سنگيني که برعهده ي ما نهادي در راه دانش و فضيلت همه ي تلاشمان به کار ببنديم و پله هاي ترقي را به سرعت بپيمايم و جايگاه علمي ميهن اسلاميان را به جهانيان بشناسانيم.»
    در ادامه ي اين ميثاق نامه خاطرنشان شده است: « ما دانشگاهيان آمده ايم تا به رشد و پيشرفت چشمگير فرزندان برخواسته از دامان انقلابت در تمامي زمينه هاي علمي به ويژه در دستيابي به فناوري و تکميل چرخه ي سوخت هسته يي، نانو تکنولوژي و ... که در سايه نهضت توليد علم و جنبش نرم افزاري به وقوع پيوسته است ارج نهاده و در اين مسير دست از تلاش برنداريم.»
    در پايان اين ميثاق نامه عنوان شده است: «اماما آمديم تا با اعلام آمادگي خود جهت حضور سرنوشت ساز در تمامي عرصه هاي حساس انقلاب اسلامي با تکيه بر اصول و ارزش هاي مقدس اسلامي و انقلابي با خداي خود پيمان ببنديم که آنچنان که به ما آموختي در برابر دشمنان اسلام و ايران اسلامي محکم و استوار بايستيم و در کنار مظلومان و بي پناهان با مستکبران جنايت پيشه به مبارزه برخيزيم و زمينه ساز انقلاب جهاني مصلح کل حضرت ولي عصر باشيم. راهت راه ما آرمانت آرمان ما و مهرت همواره در دل و جان ماست.»

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع