از کجا شروع کنیم ؟
خوب این سوال رو خیلی ها پرسیدن ازمن که برای برنامه نویسی از کجا شروع کنیم . باید بگم جواب این سوال خیلی سخته چون هر فرد بسته به توانایی و نیازش باید برنامه نویسی بلد باشه ولی
دانشجوهای رشته کامپوتر و محصل های رشته فنی و حرفه ای کامپیوتر ، IT :
اول از همه اگه تا العان تجزیه و تحلیل سیستمها رو نخونید که کاملا در اشتباه هستید . اول از همه برید و تجزیه تحلیل سیستمها نشر آموزش و پروش برای فنی و حرفه ای و کاردانش ها رو حتما تهیه کنید و بخونید . در قدم اول شما رو با تحلیل سیستم و نحوه برنامه نویسی آشنا می کنه . درسته در آینده کاریتون هیچ تاثیری نداره ولی مهمترین چیزی که داره شما رو با نحوه صحیح برنامه نویسی و ذهنتون رو با مسائل ممکنه در برنامه نویسی آشنا می کنه .
در قدم بعدی باید انتخاب کنید که می خواید از پایه برنامه نویسی رو یاد بگیرید یا همینجوری فله ای کد نویسی کنید (آبشاری نویسی یا همون کد ماکارونی*)! . اگه از گروه اول هستید که باید بگم شروع کنید به خوندن زبان ساده ای مثل وژوال بیسیک - VB - و ترجیحا دات نت - و همزمان با اون کتاب تجزیه و تحلیل دانشگاهی رو شروع به خوندن کنید (UML 1). این اصلا مهم نیست که وژوال بیسیک رو یاد بگیرید بلکه مهمتر از اون باید با ساختار های برنامه نویسی آشنا بشید . برای مثال شما باید بفهمید که چه زمانی باید از حلقه ها استفاده کنید و چطور ؛ نه اینکه یاد بگیرید توی وی بی یه حلقه ممکنه با For شروع بشه و با next خاتمه پیدا می کنه .
زمانی که کاملا با ساختار برنامه نویسی آشنا شدید تازه شروع کنید به یه زبان پیشرفته تر رو کار کردن و یادتون باشه که باید انتخاب کنید که از چه زبانی استفاده کنید چون ممکنه تا مدتها - برای من حدود 6 سال - با یه زبان برنامه نویسی کار کنید و باز هم داخلش نکته داشته باشید . هیچ وقت روی یه زبا خواص مطلق نشید چون ممکنه مثل دلفی 7 بلا سرتون بیاره . یعنی حدودا 10 سال از عمرش میگزره و در زمان خودش قویترین و مطلوبترین زبان برنامه نویسی بود ولی دیگه نتونست اونتور که باید به بازار رقابت برگرده . برای انتخاب زبان برنامه نویسی هم به این مطلب مراجعه کنید : مزایای دلفی و مزایای دات نت
خوب این سیکل که گفتم حدود 2-3 سالی شما رو سرکار میزاره و حالا میشه گفت که شما یه برنامه نویس بازاری هستید . برای حرفه ای شدن باید یه کلی تو باز کار سرو کله بزنید .
علاقه مندان به برنامه نویسی در رشته های غیر از کامپیوتر و IT و گرافیک کامپیوتری :
خوب این بازم بسته به رشته تحصیلی و میزان علاقتون به برنامه نویسی داره . اگه واقعا به برنامه نویسی و کامپیوتر علاقه دارید ولی نتونستید تو این رشته قبول بشید پیشنهاد می کنم همون متد بچه های رشته کامپیوتر رو رعایت کنید و نگران بازار کارش هم نباشید و هم رشته نبودن مدرک تحصیلیتون با رشته کامپیوتر . حداقل توی شرکتهای خصوصی که مدرک شما رو نمی خوان و کارتون مهمه و تو شرکتهای دولتی هم که باید بند پ استخدامی رعایت بشه و بقیش مهم نیست . اما اگه رشته خودتون رو بیشتر علاقه مندید و برنامه نویسی رو برای مواقع لزوم احتیاج دارید پیشنهاد می کنم که نصبت به رشته مورد تحصیلیتون اقدام به مطالعه کنید اما قبل از اون بهتره که کتاب اوصل تجزیه و تحلیل سیستمها رو بخونید:
رشته الکترونیک و الکتروتکنیک و مخابرات : از اونجایی که این رشته ها خیلی با مدارهای منطقی و سخت افزار درگیرند باید اول از همه با زبانهای میانه و یا سطح بالا - نزدیک به زبان انسان - آشنا بشید . مثل دلفی - delphi - و وژوال بیسیک -VB - ؛ اینکه چرا این زبانها رو می گم چون راحت ترند و ارتباطشون با سخت افزار هم ممکنه . در مرحله بعد باید نصبت به گرایشتون به یکی از بانهای سطح پایین - نزدیک به زبان ماشین - مثل C++ و JAVA مراجعه کنید چون کاربردش تو IC پروگرم کردن زیاده هرچند زبانهای مخصوص آی سی نویسی هم وجود داره که حتما تو دانشگاه با اونها آشنا میشید . اما این دو زبان مخصوص ارتباط با سخت افزار و نرم افزار به شکل حرفه ای هستش .
رشته های صنایع و حسابداری و آموزشی و پزشکی :
از اونجایی که این رشته ها سر و کارشون با اطلاعات زیادتر از رشته های دیگه هست باید حتما با یکی از محیطهای ذخیره اطلاعات یا همون بانکهای اطلاعاتی رو آشنا بشید . بهترین زبان برنامه نویسی برای این رشته ها زبان VB و بهترین محیط ذخیره اطلاعات Microsoft Access هستش . هم ساده هستند و هم کاربردی . و حتی می تونید با خود Access به تنهایی کار کنید و داخل خود اکسز از وی بی استفاده کنید . اصلا پیشنهاد نمی کنم به سمت و سوی برنامه نویسی پیشرفته برید . مگر اینکه همون متد بچهای رشته کامپیوتر رو رعایت کنید . چون در این صورت نه تنها کمکی بهتون نمی کنه بلکه باعث میشه بیشتر سر در گمتون بکنه و باعث پیچیده تر شدن نگهداری اطلاعات و محاسباتتون بشه . محیطی مثل Access و Excel صرفا برای اینگونه رشته ها و کارها تهیه شده .
سایر رشته ها :
بسته به نیاز خودتون بسنجید که اگه رشته شما با اطلاعات و محاسبات پیشرفته درگیره . می تونید از یکی از زبانهای سطح بالا مثل VB استفاده کنید در غیر اینصورت پیشنهاد می کنم در حد محیط های عملیاتی مثل Excel و VB تحت اکسل که جواب گوی نیاز شماست جلوتر پا نزارید که در گرداب بدی گرفتار خواهید شد .