- چون حجاب خود واجب شرعي و عبادت است و رعايت آن موجب اجر و پاداش بزرگي است و اين عبادت و اجر با پوشيدن آن شروع و با کنار گذاشتن آن پايان مي ‌يابد. 2- قطعاً بدان که در حال عبادت دائمي هستيد در صورتي که: 1- در خانه خود ماندگار و مگر براي رفع نياز از خانه خارج نشويد. 2 يا اگر از خانه خارج شدي از رفتن به اماکن مردان پرهيز نمائيد. 3 و اگر از کنار مردان گذشتيد حجاب را رعايت نمائيد. آنگاه به فرمان خدا پاسخ داده‌ ايد که مي ‌فرمايد:
﴿وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى﴾. [احزاب 33].
3- با پوشيدن حجاب در حال عبادت هستيد: چون همانا پوشيدن حجاب نوعي جهاد در راه خداست بخصوص که هماکنون دشمنان اسلام تمام تلاش خود را براي کنار گذاشتن حجاب زن مسلمان و عملي نمودن اين پديده شوم بکار گرفته‌ اند.
4- رعايت حجاب زنها را شرارتهاي زيادي مانند نگاههاي بد، ملاقات، تماس، تسلط شياطين جن و انس محفوظ مي‌دارد و منحرفين چشم طمع بتو نمي‌دوزند. خداوند مي ‌فرمايد:
﴿ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ﴾. (الأحزاب: 59).
به عفت و شرف، دوري از شک و شبهه شناخته مي ‌شوند و آنکه در قلب وي مرض است به او متعرض نمي ‌شود.
5- ‌پوشش حجاب دليل عفت و پاکي زن و قوت دين و عقل او و دوري از شُبهات است و اين موارد براي مرد مهمترين صفات انتخاب شريک زندگي است.
6- در ثواب زناني که نسبت به حجاب بي ‌اهميت و يا بد حجاب هستند و براي پوشش حجاب از تو پيروي مي‌ کنند نيز شريک هستيد. پيامبر (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: «من دل على خير فهو کفاعله». (مسلم). کسي که ديگران را بسوي نيکي راهنمايي کند اجرِ او به اندازه کسي است که آن نيکي را انجام دهد. و نيز مي ‌فرمايد: «من دعا إلى هدي کان له من الأجر مثل أجور من تبعه لا ينقص من أجورهم شيئاً». (مسلم). کسي که ديگران را به هدايت دعوت کند اجري همانند کساني که از او پيروي مي ‌کنند دارد بدون اينکه از اجر آنها ذره‌ اي کاسته شود.
7- پوشيدن حجاب راه سلامتي تو از بديهاي زيادي است که در انتظار توست مانند خودنمائي و هتک حرمت و پيروي ديگران از شما و شيفته به شما و غيره.
8- پوشيدن حجاب، غير مسلمانان را به اسلام فرا مي ‌خواند و آنان را به کاوش در حقيقت دين و شناخت آن دعوت مي ‌نمايد بنابراين زن محجبه دعوتگر بسوي دين است.
9- پوشيدن حجاب اسلامي سبب پاکي قلب است ﴿ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾. (الأحزاب: 53). اين کار براي پاي دلهاي شما و آنان بهتر است.
10- ثواب شکيبائي و صبر بر انجام دستورات خدا و رنج و محبت و گرفتاريهاي ان خداوند مي ‌فرمايد :
﴿وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى * فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَى﴾. [النازعات: 40- 41]. «اما آنکه بترسد از ايستادن پيش خداي خويش و تن را از آرزوها باز دارد. حقا که بهشت جايگاه اوست».
آيا صفات و ويژگيهاي حجاب شرعي را مي‌ دانيد؟
1- بايد بدون استثناء تمام بدن را بپوشاند. بهمراه قرار دادن چادر بر سر.
2- حجاب نبايد تزيين شده باشد يا در آن تصوير و نقش و نگار و نوشته ‌هايي باشد.
3- بايد کلفت و ضخيم و غير شفاف باشد بطوريکه زير آن ديده نشود.
(يعني نبايد آنقدر نازک و شفاف باشد که بدن را نمايان سازد).
4- بايد گشاد و فراخ باشد و چنان تنگ نباشد که بر جستگيها و جزئيات بدن «نقاط فتنه انگيز» را نمايان سازد.
5- نبايد مشابه لباس مردان يا لباس زنان کافر باشد.
6- نبايد معطر و بخوردار باشد بخصوص هنگاميکه از کنار مردان مي ‌گذرد.
14- «بخاطر اينکه از زنان خودنما و متبرج نباشيد شما را راهنمايي مي‌ کنم» آيا شما از زناني هستيد که مو و زينت خود را به نامحرمان نشان مي ‌دهيد و خودنمايي مي ‌کنيد.
صالح بن عبدالله الصياح
ترجمه: نساء في النار