- ناسپاسي شوهر و لعن گفتن زياد: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم): «تصدقن فإني رأيتُكنَّ أکثرَ أهل النارِ. فقلن: وَلِمَ يا رسولَ الله؟ قال: تکثرن اللَّعن وتکفرن العشير. (رواه البخاري). پيامبر (صلى الله عليه وسلم) خطاب به زنان فرمودند: صدقه دهيد همانا اکثر اهل جهنم شماها هستيد. گفتند: چرا اي رسول خدا؟ فرمود: لعن زياد مي فرستيد و نسبت به شوهرانتان ناسپاس هستيد. 4-3- خلوت و سفر بدون همراهي محرم: چه با راننده يا غير آن، پيامبر (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: «لا تسافر المرأة إلاَّ مع ذي محرم ولا يدخل عليها رجل إلاِّ ومنها محرم». (البخاري). زن نبايد با هيچ مردي خلوت يا به مسافرت برود مگر آنکه محرمي همراه او باشد.
5- افشاء اسرار همبستري: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: «إن من شر الناس عندالله منـزلة يوم القيامة الرجل يفضي إلى امرأته وتفضي إليه ثم ينشر سرها». (مسلم). همانا بدترين انسان از لحاظ ارزش و منزلت نزد خداوند در روز قيامت مرد و زني هستند که اسرار مربوط به همبستري خود را فاش مي ‌نمايند.
6- اختلاط و در هم آميختن با مردان و لو برادر همسر باشد: خداوند مي‌ فرمايد:
﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ﴾. (الأحزاب: 53).
«هنگامي که چيزي از وسائل خواستيد از پسِ پرده از آنها بخواهيد».
«إياکم والدخول علي النساء. فقال رجل من الانصار: يا رسول الله أرأيت الحمو؟ قال: ألْحَمْوُ ألْمَوْتُ». (البخاري و مسلم). پيامبر (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: از رفتن و داخل شدن بر زنان خودداري کنيد. مردي از انصار گفت: اي رسول خدا نزديکان نامحرم شوهر (مانند: برادر، برادر زاده، عموزاده) چطور هستند؟ پيغمبر (صلى الله عليه وسلم) فرمود: خلوت با نزديکان شوهر «اگر گناه از آن بوجود آيد» خطرناک و موجب هلاک است.
امام نووي مي‌ فرمايد: «حمو نزديکان شوهر غير از پدر و پسران يعني برادر و برادرزاده و عمو و عموزاده؟ و خواهر زاده ‌ها را شامل مي ‌شود». (مترجم).
1- نرم و نازک نمودن صدا و آرام نمودن آن براي مردان: ﴿إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً﴾ (احزاب: 32). صدا را نرم و نازک نکنيد که بيمار دلان چشم طمع به شما بدوزند بلکه بصورت شايسته و برازندة سخن بگوئيد.
2- مخالفت با حد شرعي بهنگام فوت شوهر در رابطه با مدت عده و زينتهاي آن: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) فرمود: «لا تحل لامرأة تُؤمِنُ بالله واليوم الآخرأن تحد فوق ثلاثٍ إلاَّ عَلي زوج أربعة أشْهُرٍ وعشراً». (البخاري و مسلم). براي زني که به خدا و روز قيامت ايمان دارد روانيست براي هيچ مُرده‌ اي بيش سه روز عزا داري کند مگر شوهرش که بايد تا 4 ماه و ده روز عزدارا باشد. استعمال زيور آلات، حنا، سرمه، عطر، خروج از منزل مگر (براي ضرورت) براي زن شوهر مرده حرام است.
3- توصيف کردن زنان ديگر براي مردان: رسول اکرم فرمود : «لانباشر المرأهُ المرأهَ لتَنْعَتها لزوجها کانما ينظر اليها (البخاري) زني با زن ديگر در نياميزد تا آن را طوري براي شوهرش توصيف نمايد انگار به آن زن نگاه مي‌کند.
4- نگاه کردن به شهوات به مردان:
﴿وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ﴾. [نور : 31]. (معني): به زنان با ايمان بگو : چشمان خود را از هر نامحرمي فرو بندند و پاک دامن باشند.
وقال (صلى الله عليه وسلم): «العينان تزنيان وزناهما النظر». (مسلم)
معني حديث: چشمها نيز زنا مي ‌کنند و زناي آنها نگاه آنهاست «نظر است» (به نامحرم به قصد شهوت).
11- مصافحه و دست دادن به مردان: خداوند مي ‌فرمايد:
﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ﴾.
پيامبر (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: «إني لا أُصافِحُ النساءَ». (الترمذي والنسائي وأبوداود وأحمد). من با زنان مصافحه نمي ‌کنم «به آنان دست نمي‌ دهم».
12- بيرون رفتن بحالت معطَّر: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) فرمود: «إذا شهدت إحداکن المسجد فلا تمس طيباً». (مسلم). هرگاه يکي از شما «زنان» به مسجد رفتيد خود را معطر نکنيد.
13- درخواست طلاق: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) فرمود: «أيما امرأة سألت زوجها الطلاق من غير بأس فحرام عليها رائحة الجنة». (أبوداود والترمذي وابن ماجه واحمد وابن حبان). هر زني که بدون بد رفتاري شوهرش از او درخواست طلاق کند بهشت و بوي آن بر وي حرام است.
14- روزه گرفتن مستحب بدون اجازه شوهر: رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) فرمود: «لا يحل لامرأة أن تصوم وزوجها شاهد إلاَّ بإذنه، ولا تأذن في بيته إلا بإذنه». (البخاري ومسلم، وزاد أحمد: «إلاَّ رمضان». براي زن روا نيست هنگامي که شوهرش در خانه است بدون اجازه او روزه «مستحب» بگيرد يا چيزي را اعلام کند. (احمد در کتاب حديث جمله مگر در ماه رمضان را به حديث فوق اضافه نموده است).
15- سهل انگاري و بي ‌اهميت بودن نسبت به حق شوهر: پيامبر (صلى الله عليه وسلم) فرمود: «لو کنت آمراً أحداً أن يسجد لِأحَدٍ لأمرتُ المرأة أن تسجد لزوجها لما عظم الله عليها من حقه». (الترمذي وابن حبان). اگر به کسي دستور مي ‌دادم که براي احدي سجده برد قطعاً به زن دستور مي‌ دادم که براي شوهرش سجده ببرد چون حق مرد بر زن بسيار با اهميت و عظيم است.
16- قرابت با زن در حال قاعدگي: ﴿وَيَسْأَلونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذىً فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ﴾. (البقرة: 222). و از تو درباره آميزش با زنان در حال قاعدگي مي ‌پرسند. بگو: زيان و ضرر است، پس در حال قاعدگي از همبستري با زنان کناره ‌گيري نمائيد و با ايشان نزديکي نکنيد.