نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: آيا خيراتي كه براي اموات ارسال مي‌شود به آن‌ها مي‌رسد؟

مدیر بازنشسته

New 1 آيا خيراتي كه براي اموات ارسال مي‌شود به آن‌ها مي‌رسد؟

آيا خيراتي كه براي اموات ارسال مي‌شود به آن‌ها مي‌رسد؟
    پاسخ :

يكي از مسايلي كه در مسأله برزخ مطرح است جريان تكامل برزخي است، يعني انسان در عالم برزخ از بركات و خيراتي كه بعد از مرگ نصيب او مي‌شود بهره‌ مند مي‌گردد و چه بسا از نسل انسان فرد مؤمني به دنيا بيايد و براي انسان طلب آمرزش كند كه در اين صورت اگر فرد صالح بوده درجات بيشتري نصيب او مي‌شود و اگر انسان معصيت كار بوده سبب تخفيف يا‌ آمرزش گناهان او خواهد شد. لذا در روايات اسلامي اصرار شده كه براي اموات بايد طلب آمرزش نمود و يا به ياد آنها كارهاي نيك انجام داد. حكيم و عارف بزرگواري از استادش نقل مي‌كرد كه استادم مي‌گفت: من براي فلان حكيم الهي (كه حدود سه هزار سال قبل از دنيا رفته بود) شب‌هاي جمعه سوره فاتحه مي‌خواندم. اين حكيم خوش شانس را ببينيد كه بعد از حدود سه هزار سال در ميان امت اسلامي يك عالم ديني برايش طلب آمرزش مي‌كند.
    و هم چنين بر اساس روايات اسلامي فرزند صالح همانند صدقات جاري براي والدين در عالم برزخ موجب اجر است، گاهي فرزند صالحي براي پدر و مادر خويش استغفار مي‌كند و خداوند در برزخ آنان را مشمول عفو و رحمت خود قرار مي‌دهد و گاهي فرزند بدون آن كه در ياد پدر و مادر باشد عمل نيكي انجام مي‌دهد و چون انجام آن كار خوب، محصول تربيت صحيح والدين او بوده، خداوند در برزخ آنان را از عمل خير فرزندش برخوردار مي‌سازد و به عذاب او خاتمه مي‌دهد، لذا نقل شده كه رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: حضرت مسيح ـ عليه السّلام ـ روزي بر سر قبري گذر كرد، كه صاحب آن قبر در حال عذاب بود. سال بعد از كنار همان قبر گذشت و صاحب قبر را در حال عذاب نيافت، از پيشگاه الهي درخواست نمود كه او را از علّت تغيير وضع آگاه سازد، خداوند به حضرت مسيح وحي فرستاد كه صاحب قبر فرزند صالحي از خود به جاي گذارده بود او در اين فاصله بالغ شد و كارهاي خير انجام داد، من عذاب اين پدر را به احترام عمل فرزند نيكوكارش از ميان برداشتم

مدیر بازنشسته

بسم الله الرحمن الرحیم
    امام صادق(ع)فرمود:پس از آنکه آدمی از دنیا می رود اجری عایدش نمی گردد الا از سه راه.اول صدقه ای که آن را در ایام حیات خود به جریان انداخته و پس از مرگ تا قیامت جریان داشته باشدمانند موقوفاتی که ارث برده نمی شوند.یاسنت خوبی که پایه گذاری نموده و بعد از او مورد عمل دیگران است.یا فرزند صالحی که وی را به شایستگی تربیت نموده و برای او استغفار می نماید.1
    صدقه جاریه معنی وسیعی دارد که حدیث ذیل یکی از آن موارد است.ابن عباس می گوید: رسول اکرم (ص)فرمود :هفت عامل است که اگرشخصی یکی از آنها را به جای گذاشته باشد،پس از مرگ ثوابش در پرونده عملش ثبت می گردد.کسی که درخت مثمری غرس کند،چاهی حفر کند،قناتی را جاری سازد،مسجدی را بنا کند،قرآنی بنویسد،علمی از خود به جای گذارد و فرزند صالحی تربیت کندکه برایش استغفار نماید.2
    خلاصه کسی که از خود سنت حسنه ای یا صدقه جاریه یا فرزند صالحی به جای گذاشته تا زمانی که آثار آن خیر باقی و در جریان است نتایج و فوایدش در برزخ عاید وی می گردد،یا ان اجر باعث تخفیف عذاب ویا اتمام ان می شود،یا نعمتش افزون ویا مقامش بالا می رود.
    1-خصال صدوق ،ص 151.
    2-مجموعه ورام،ج2،ص 110.
    و بحارالانوار،ج 3،ص 153.

مدیر بازنشسته

شخصی به همراه فرزندش در بیابانی تاریک در حال طی طریق بود فرزند چراغی در دست داشت وبه همراه پدر قدم زنان میرفتند پسر به پدر گفت پدر جان مقداری از داراییت را به من بده تا اگر خدای نکرده این دنیا را ترک کردی برایت خیرات کنم پدر گفت پسر جان اگر من بخواهم به این طریق برای خودم خیرات جمع کنم مانند این است که در این شب تاریک این چراغ کم نور را که در دست داری پشت سر من قرار دهی وراه بروی.
    یقینا این خیرات به مردگان میرسد اما ثوابی که شخص به دست خودش جمع کرده کجا واین خیرات کجا

مدیر بازنشسته

هدیه و خیــرات برای امــوات
    از پیامبر اکرم (ص) روایت شده که فرمودند :
    « هر جمعه ارواح مومنین مقابل خانه هایشان می آیند و هر یک با آواز حزین و گریه ٬ فریاد می زند ٬ ای اهل و اولاد من ! ای پدر و مادر من ! ای خویشان من به ما مهربانی کنید و با آنچه ما برای شما گذاشتیم که اکنون حساب و کتاب و عذابش برای ماست و نفعش برای شما برای ما نیز درهمی یا قرص نانی یا جامه و لباسی هدیه و خیرات کنید تا خداوند از لباسهای بهشتی به شما بپوشاند . آن گاه رسول خدا (ص) گریه کرد تا حدی که دیگر قدرت بر سخن گفتن نداشت.
    سپس فرمود : این برادران مرده شما می گویند : وای بر ما اگر از آنچه که در دست ما بود در راه خدا انفاق می کردیم الآن به شما محتاج نبودیم . آن گاه با حسرت و پشیمانی برمی گردند.
    در خاتمه فرمودند : زود برای مردگانتان صدقه بفرستید . ۱ »
    ۱) مفاتیح ٬ ص

کلمات کلیدی این موضوع