مواد لازم:

* یک عدد ران یا دست بره. من دست بره را ترجیح می دهم
* یک چهارم سیر (دو تا سه بچه سیر)
* نصف لیمو
* دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون
* مقداری جعفری و ریحان
* نمک و ادویه، ادویه را می توانید بنا به سلیقه خود انتخاب کنید من از چند نوع مختلف استفاده می کنم ادویه مرغ ادویه کباب و ...

ظروف و وسایل لازم:
فر، سینی فر یک عدد پاکت مخصوص قرار دادن در فر (یک نوع پاکت از جنس فیلم است که حرارت تا 200 درجه سانتی گراد را تحمل می کند) اگر پاکت مخصوص فر ندارید می توانید از ورقه های آلومینیم فر استفاده کنید.

طرز تهیه:
پس از شستن ریحان و جعفری آنها را همراه سیرها و ادویه جات و نمک در یک ماشین آشپزخانه خورد کنید. سعی کنید مواد نامبرده را بصورت خمیر در آورید (خوب خورد کنید)، اگر ماشین آشپزخانه ندارید مواد را با کارد خوب خورد کنید. روغن و آب لیمو را به مخلوط اضافه کنید.
ران یا دست گوسفند را تمیز کنید و معجون بالا را بر روی آن بمالید (با عشق و علاقه گوشت را ماساژ بدهید تا خمیر نامبرده خوب وارد گوشت شود).
ران را در پاکت فر قرار دهید و در آنرا ببندید سوراخی در یک گوشه پاکت باز کنید(برای اینکه بخار از آن خارج شود و باعث انفجار در فر نشود) اگر از آلومینیوم استفاده می کنید گوشت را در وسط آلومینیم قرار بدهید و آنرا بصورت یک پاکت خوب بسته بندی کنید تا رطوبت در داخل آن بماند و باعث خشک شدن ران بره نشود. ورقه آلومینیوم را به گونه ای بسته بندی کنید که آب گوشت از آن خارج نشود.
فر را بر روی 175 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و ران را در وسط فر قرار دهید. مدت زمان طبخ را باید نسبت به وزن ران در نظر بگیرید. معمولآ برای یک ران 2 کیلویی باید سه ساعت در نظر بگیرید. گر ران مصرفی بزرگتر است برای هر کیلو نیم ساعت به زمام طبخ اضافه کنید. درضمن باید در آخر طبخ با کنترل دریابید که گوشت آماده است یانه. رنگ گوشت باید قهوی ای تیره باشد. می توانید گوشت را برای امتحان از فر خارج کنید و با فرو کردن یک کارد میوه خوری گوشت را امتحان کنید. بهتر است که گوشت نیم ساعت بیشتر بپزد تا نیم ساعت کمتر مخصوصآ با سلیقه ایرانی بیشتر سازگار است.

نوش جان کنید