نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: عدا ميخونم!!!

مدیر بازنشسته

New 1 عدا ميخونم!!!

بسم الله الرحمن الرحیم

بعداً می خونم !

دو دام شیطان

نیكى كردن به برادران دینى، خصوصاً شیعیان، از جمله مواردى است كه ائمه اطهار(علیهم السلام) روى آن تأكید فراوان كرده‌اند و روایات متعددى در این زمنیه وجود دارد.

امام صادق(علیه السلام) نیز در روایت شریفی مى‌فرمایند:

«یا بْنَ جُنْدَب اِنَّ لِلشَّیطانِ مَصائدَ یَصْطادُ بها فَتَحامُوا شِباكَهُ و مَصائِدَهُ .اما مَصائِدُهُ فَصَدٌّ عَنْ بِرِّ الاِخوانِ، و اَمّا شِباكُهُ فَنَوْمٌ عَنْ قَضاءِ الصّلَواتِ الّتى فَرَضَهَا اللّهُ،

شیطان دام‌هایى دارد كه به وسیله آنها انسان‌ها را صید مى‌كند. از بزرگ ترین، عمومى‌ترین و مؤثرترین دام‌هایى كه شیطان براى آدمیزاد مى‌گستراند، اول این است كه انسان را از خدمت كردن به دیگران، به ویژه برادران دینى خود باز مى‌دارد، دوم آن كه كارى مى‌كند تا انسان نمازهایش را به موقع نخواند.»

انسان ممكن است با انجام دادن واجبات و فرایض دینى خود فكر كند كه به طور كامل به وظیفه اش عمل كرده است، در حالى كه رفع نیازهاى مادى و معنوى برادران ایمانى نیز در حد توان از جمله وظایف دینى مسلمانان مى‌باشد. خصوصاً افرادى كه فعالیت خاصى مثل تحصیل، تدریس، نویسندگى و... را انجام مى‌دهند، باید بدانند كه وظایفى هم نسبت به دیگران، از جمله اقوام، همسایه ها، هم حجره اى‌ها و دوستان دارند، اما متأسفانه این گونه افراد به دلیل تمركز روى یك فعالیت خاص، كم تر به این نكته توجه دارند و از انجام این وظیفه مهم غافل اند. این غفلتى است كه

اولا، مقدمات آن را شیطان فراهم مى‌كند؛

ثانیاً، به ما القا مى‌كند كه اصلا چیزى ندارى كه بخواهى به دیگران كمك كنى؛

ثالثاً، ما را نسبت به نیازهاى دیگران بى تفاوت مى‌كند؛

یعنى حالتى را در ما ایجاد مى‌كند كه با خود بگوییم به من ربطى ندارد كه دیگران نیاز دارند یا ندارند، یا مى‌گوییم من زحمت كشیده‌ام و به اندازه رفع نیاز خودم چیزى را به دست آورده ام، آنها هم بروند زحمت بكشند تا محتاج دیگران نباشند.

حضرت در ادامه مى‌فرماید:

«هیچ عبادتى بالاتر از این نیست كه انسان در راه كمك كردن به برادران دینى خود قدمى بردارد، حتى اگر هم در این راه موفق به رفع نیاز آنها نگردد. نه تنها احسان و خدمت به برادران دینى بالاترین عبادت است، بلكه دیدار دوستان، البته اگر براى خدا باشد، نیز بالاترین عبادت است.»

از دیگر دام‌هاى شیطانى، بازداشتن انسان از خواندن نماز اول وقت است. آنچه انسان را مستقیماً در مسیر تقرب الى الله به پیش مى‌برد، نماز است. نماز رابطه مستقیم بنده با خالق است. از جمله مسایلى كه باعث مى‌شود انسان نتواند به درستى از نمازش استفاده كند، زیاد خوابیدن، دیر خوابیدن و بد خوابیدن است. وقتى انسان دیگر اهتمامى به خواندن نماز اول وقت نداشته باشد، نسبت به مسایل دین نیز بى اعتنا مى‌شود و كم كم كارش به جایى مى‌رسد كه با دیده تمسخر به مناسك دینى مى‌نگرد:

«ثُمَّ كانَ عاقِبَةَ الَّذِینَ أَساؤُا السُّواى أَنْ كَذَّبُوا بِآیاتِ اللّهِ وَ كانُوا بِها یَسْتَهْزِؤُنَ؛ سرانجام كار آنان كه به اعمال زشت و كردار بد پرداختند این شد كه كافر شده و آیات خدا را تكذیب و تمسخر كردند.» (1)

اگر خداى ناكرده انسان در این مسیر خطرناك قرار گرفت و نسبت به نماز بى اهمیت شد، در واقع با این كار مقدمات كافر شدن خود را فراهم ساخته است.

از جمله دلایل بى اعتنایى به دین و تمسخر آن، قرار گرفتن انسان در محیطى است كه در آن جا عوامل انحراف و دنیاگرایى زیاد است به گونه‌اى كه آیات الهى كم تر به گوش مى‌رسد، موعظه كم تر است و دست رسى به استاد و مربى مشكل است. قرآن كریم در مورد كسانى كه عهد خدا و سوگند خود را به بهایى اندك مى‌فروشند، مى‌فرماید:

«أُولئِكَ لا خَلاقَ لَهُمْ فِی الاْخِرَةِ وَ لا یُكَلِّمُهُمُ اللّهُ وَ لا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَ لا یُزَكِّیهِمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ؛

اینان را در دار آخرت بهره‌اى نیست و خدا از خشم با آنها سخن نگوید و به نظر رحمت در قیامت بدان‌ها ننگرد و از پلیدى گناه پاكیزه نگرداند و آنان را (در جهنم) عذاب دردناك خواهد بود.» (2)

مدیر بازنشسته

امير المؤمنين عليٌّ عليه‏السلام:

مِن كتابهِ لمحمّدِ ابنِ أبيبكرٍ: اِرتَقِبْ وقتَ الصَّلاةِ فَصَلِّها لِوَقتِها ، ولا تَعَجَّلْ بها قَبلَهُ لِفَرَاغٍ ، ولا تُؤخِّرْها عَنهُ لِشُغلٍ .

امام على عليه‏السلام (در نامه خود به محمّد بن ابى بكر) :

مراقب وقت نماز باش و آن را به هنگام بخوان

نه به دليل بيكارى آن را پيش از موقع بخوان

و نه به سبب كارى آن را از وقتش به تأخير انداز!

مدیر بازنشسته

مواظبت بر نماز اول وقت، نشانه چیست؟

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

حَسبُ الرَّجُلِ مِن دِينِهِ ،كَثرَةُ مُحافَظَتِهِ على إقامَةِ الصَّلَواتِ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
    در ديندارى مرد همين بس ، كه بر گزاردن نمازها بسيار مواظبت كند .

مدیر بازنشسته

فضيلت نماز اول وقت بر غير آن، چه اندازه است؟

الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :

فَضلُ الوَقتِ الأوَّلِ على الآخِرِ كَفَضلِ الآخِرَةِ على الدُّنيا .

امام صادق عليه‏السلام :

فضيلت اوّل وقت (نـماز) بـر آخـر وقت ، همچون فضيلت آخرت بر دنياست

مدیر بازنشسته

هواللّطیف
    آیة الله سبحانی می فرمود :
    " در آن مدّتی که ما در خدمت امام (روح الله خمینی) سلام الله علیه بودیم (در سال های 1329 تا 1343) بر جسته ترین صفتی که ایشان داشت نسبت به عبادت به نماز اوّل وقت تقیِد خاصی داشت من خاطرم هست حتی جلسه ای بود دوستان عزیز ایشان را دعوت کرده بودند . حضرت آیة الله خز علی هم بود مر حوم آیة الله سعیدی هم بود و دوستانی دیگر . ایشان قبل از ظهر آمدند همین که وقت نماز شد امام به ساعتش نگاه کرد با اینکه بنا بود سفره را پهن کنند گفت جایی بدهید من نماز بخوانم . تقیّد به نماز اوّل وقت خودش روح نماز گزاری را تقویت می کند امّا اگر بی نظم شد نماز خود را هم فراموش می کند .

مدیر بازنشسته

مواظبت بر نماز اول وقت، ويژگي چه كساني است؟

الإمامُ الباقرُ عليه‏السلام :

أيّما مُؤمِنٍ حافَظَ علَى الصَّلواتِ المَفروضَةِ فَصَلاّها لِوَقتِها فَلَيسَ هذا مِن الغافِلينَ .

امام باقر عليه‏السلام :

هر مؤمنى كه به نمازهاى واجب اهميت دهد و آنها را به وقتش بخواند ، از غافلان نيست .

الكافي : 3 / 270 / 14

مدیر بازنشسته

معراج مؤمن
    الصلوة ، معراج المؤمن

نماز، معراج مؤمن است

کشف الاسرار، ج 2، ص .676 سرالصلوة ، ص 7، اعتقادات مجلسي ، ص 29

نماز نور مؤمن
    الصلوة نور المؤمن

نماز نور مؤمن است

شهاب الاخبار، ص .50 نهج الفصاحه ، ص 396

نشانه ايمان

علم الايمان الصلوة

علامت و نشانه ايمان نمازاست

شهاب الاخبار، ص 59

نماز ستون دين
    الصلوة عماد دينکم

نماز، پايه و ستون دين شماست .

( ميزان الحکمه ، ج 5، ص 370 )

پرچم اسلام

علم الاسلام الصلاة

نماز، پرچم اسلام است

( کنز العمال ، ج 7، ص ,279 حديث 1887 )

نماز وسيله تقرب مؤمن

ان الصلوة قربان المؤمن

همانانماز خواندن وسيله نزديکي مؤمن به خداست

( کنز العمال ، حديث 18907 )

جايگاه نماز

موضع الصلوة من الدين کموضع الرأس من الجسد

جايگاه نماز در دين ، مانند جايگاه سر در بدن است

کنز العمال ، ج 7، حديث 18972

کليد نماز

الوضوء مفتاح الصلاة

وضو کليد و وسيله افتتاح نماز است

نهج الفصاحه ، حديث 1588

نماز در مکانهاي مقدس

جعلت لي الارض مسجدا و طهورا

همانا زمين براي من سجده گاه و پاک کننده قرار داده شده است

وسائل الشيعه ، ج 3،ص 593

نماز کامل با پرداخت زکات

لا تتم صلاة الا بزکوة

نماز کسي کامل نمي شود مگر با پرداخت زکات

بحار الانوار، ج ,96 ص 29

مدیر بازنشسته

قرائت قرآن در نماز

قراءة القران في الصلاة افضل من قراءة القران في غيرالصلاة

قرائت قرآن در نماز افضل است از غير نماز

( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 292 )

سوره حمد، عطيه الهي

اعطاني الله - عز و جل - فاتحة الکتاب

خداوند سوره حمد را به من عطا کرده است

( امالي شيخ صدوق ، ص 117 )

رکوع و سجود ناقص

و لا صلاة لمن لا يتم رکوعها و سجودها

نمازگزاري که رکوع و سجودش را ناقص انجام دهد، آن نمازش ، نماز نيست

( بحار الانوار، ج ,29 ص 198 )

طولاني کردن سجده

و اذا اردت ان يحشرک الله معي فاطل السجود بين يدي الله الواحد القهار

و اگر خواستي خداوند تو را با من محشورسازد، سجده در پيشگاه خداي يکتاي قهار را طولاني کن

( بحار الانوار، ج ,85 ص 164 )

مقدمه نماز

و لکل شي ء انف و انف الصلاة التکبير

براي هرچيزي مقدمه اي است و مقدمه نماز، تکبير است

( وسائل الشيعه ، ج 3، ص 16 )

تعليم سوره حمد

منها ما روي عن النبي - صلي الله عليه واله - انه قال لجابر بن عبدالله الانصاري : يا جابر! الا اعلمک افضل سورة انزلهاالله في کتابه ؟ فقال له جابر بلي بابي انت و امي يا رسول الله ! علمنيها. قال :فعلمه "الحمد" ام الکتاب . ثم قال : يا جابر! الااخبرک عنها؟ قال : بلي ، بابي انت و امي يا رسول الله ! اخبرني . قال : هي شفاء من کل داء الا السام

از پيامبر (ص )روايت شده که به جابر بن عبدالله انصاري فرمود: اي جابر، آيابرترين سوره اي راکه خدا در کتابش نازل فرموده به تو نياموزم ؟ جابر عرض کرد: آري پدر و مادرم فداي تو باد اي رسول خدا، آن را به من بياموز. پس رسول الله سوره "حمد"(ام الکتاب ) را به او تعليم داد و فرمود: اي جابر آياآگاهت نسازم از اين سوره ؟عرض کرد: چرا، پدر و مادرم فداي تو باد يارسول الله ! از آن مرا باخبر ساز.فرمود: آن شفاي هر دردي است جز مرگ

( تفسير عياشي ، ج 1، ص ,20 حديث 9 )

خشوع زينت نماز

الخشوع زينة الصلاة

خشوع ، زينت و زيورنماز است

( بحار الانوار، ج ,77 ص 131 )

خشوع چيست

ما الخشوع ؟ قال : التواضع في الصلاة و ان يقبل العبد بقلبه کله علي ربه

از پيامبر اکرم (ص ) سؤال شد: خشوع چيست ؟ فرمود:فروتني و خاکساري درنماز و اين که بنده با تمام قلبش به سوي خدا برود

( بحار الانوار، ج ,84 ص 264 )

نماز و حضور قلب

ليس لک من صلاتک الا ما احضرت فيه قلبک

نيست براي تو از نماز، مگر قلب تو در حال نماز باشد

مدیر بازنشسته

به نام خداوند بخشنده و مهربان

چهار بخش نماز

بنيت الصلوة علي اربعة اسهم سهم منهااسباغ الوضوء، و سهم منها الرکوع وسهم منها السجود و سهم منها الخشوع

نماز برچهار بخش بنا شد: 1- گرفتن وضوي کامل . 2 - رکوع . 3- سجود .4- خشوع

( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 265 )

حضور در عبادت

اعبد الله کأنک تراه فان کنت لا تراه فانه يراک

عبادت کن خداوند تعالي را، چنانچه گويا او را مي بيني ، و اگر تو اورانمي بيني او تو را مي بيند

( نهج الفصاحه ، ص .65 سر الصلوة ، ص .26 مکارم الاخلاق ، ص 459 )

حضور قلب

اذا قام العبد الي الصلوة فکان هواه و قلبه الي الله تعالي انصرف کيوم ولدته امه

هنگامي که انسان براي نماز مي ايستد، اگر همه توجه اش و قلبش به سوي خداباشد، در حالي نمازش تمام مي شود، که مثل روزي است که پاک به دنيا آمده

( محجة البيضاء، ج 1، ص 382 )

آخرين نماز

صل صلوة مودع تري انک لا تصلي بعد ما صلوة ابدا

آنچنان نماز بگزار که گويي آخرين نماز توست و ديگر هرگز نمازي نخواهي خواند

( بحار الانوار، ج ,84 ص 264 )

نماز و تفکر

رکعتان مقتصدتان في تفکر خير من قيام ليلة والقلب لاه

دو رکعت نماز همراه با تفکر و حضور قلب ارزشمندتر از يک شب زنده داري با دل سرگردان و بدون توجه است

( ميزان الحکمه ، ج 5، ص .390 بحار الانوار، ج ,74 ص .82 مکارم الاخلاق ، ص 465 )

مانع خشوع

راي النبي - صلي الله عليه و اله - رجلا يعبث بلحيته في صلاته فقال : اماانه لو خشع قلبه لخشعت جوارحه

پيامبر اکرم (ص )ديدند مردي در حال نماز با ريش خود بازي مي کند،فرمودند: اگر قلب او خشوع مي داشت قطعا همه اعضايش نيز خاشع مي بود

( ميزان الحکمه ، ج 5، ص .386 بحار الانوار، ج ,84 ص 228 )

دو رکعت با حضور قلب

من صلي رکعتين و لم يحدث فيهمانفسه بشي ء من امور الدنيا غفر الله له ذنوبه

کسي که دو رکعت نماز بخواند و درآن دو رکعت ، قلب خود را به چيزي از امور دنيا مشغول نکند، خداوند گناهانش رامي آمرزد

( بحار الانوار، ج ,84 ص 249 )

مدیر بازنشسته

نماز با توجه

رکعة من عالم بالله خير من الف رکعة من متجاهل

يک رکعت نماز کسي که متوجه خدا باشد، بهتر از هزار رکعت کسي است که از خدا غافل باشد

( نهج الفصاحه ، ص 350 )

فقط ياد خدا در حال نماز

من صلي صلوة لا يذکر فيها شيئا من امر الدنيا، لا يسئل الله شيئا، الا اعطاه

کسي که نماز مي خواند، در حال نماز هيچ چيز از امور دنيايي به يادش نيايد ( فقط خداوند در نظرش باشد)، در اين صورت هرچيزي از خداوند بخواهد،به او عطا مي کند

( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 265 )

توجه به نماز

ان العبد ليصلي الصلاة لا يکتب له سدسها و لاعشرها، و انما يکتب للعبد من صلاته ما عقل منها

به درستي بنده نماز مي خواندبراي او، نه يک ششم آن و نه يک دهم آن نوشته نمي شود، جز اين نيست که براي بنده از نمازش آن مقدار نوشته مي شودکه به آن توجه کرده است

( بحار الانوار، ج ,84 ص .237 اصول وافي ، ج 2، ص 105 )

علي (ع ) و هديه پيامبر ص

اهدي الي رسول الله - صلي الله عليه و اله - ناقتان عظيمتان ، فجعل احديهمالمن يصلي رکعتين لا يهم فيهما بشي ء من امر الدنيا و لم يجبه احد سوي علي - عليه السلام - فاعطاه کلتيهما

از ابن عباس نقل شده که گفت : به پيامبر (ص ) دو شتر هديه دادند، پيامبر(ص ) يکي از اين دوشتر را هديه قرار داد براي کسي که دو رکعت نماز به جاي آورد و چيزي از امور دنيارا به خاطر نياورد و به فکر چيزي از دنيانيفتد. کسي به پيامبر (ص ) پاسخ مثبت نداد ( يعني کسي چنين نمازي را که درآن هيچ به فکر دنيا و مافيها نيفتد، نخواند)بجز حضرت علي (ع ) که پاسخ مثبت داد. پيامبر (ص ) هر دو شتر را به علي (ع ) مرحمت فرمود

( بحار الانوار، ج ,41 ص 18 )

نماز با تفکر

رکعتان خفيفتان في تفکر خير من قيام ليلة

دو رکعت نماز سبک ، در صورتي که همراه با تفکر و انديشه باشد، بهتر ازعبادت سراسر يک شب است

( بحار الانوار، ج ,84 ص .240 ميزان الحکمه ، ج 5، ص 391 )

حالت خشوع در نماز

خيارکم الينکم مناکب في الصلوة

بهترين شما کسي است که شانه هايش در نماز افتاده تر باشد

( بحار، ج ,84 ص 262 )

کلمات کلیدی این موضوع