ساختن محل كوچكي براي تخم ريزي ماهي

هر كسي كه وقت خود را وقف پرورش و نگهداري از ماهي Angel و يا ديسكاسميكند بالاخره روزي به اين فكر مي افتد كه با ساختن آكواريمي هر چند كوچكشرايط لازم را براي تخم ريزي و توليد مثل ماهي فراهم كند. حتي بعضي با قصدتكثير و فروش ماهي و كسب درآمد از اين طريق به اين كار ميپردازند.

هدف و قصدتان از اين كار را در ابتداي كار براي خود مشخص كنيد

اگر انگيزه شما براي پرورش و نگهداري ماهي كسب درآمد است بهتر است كه وقتو پول خود را براي اين منظور هدر ندهيد! چراكه موفق نخواهيد شد. انگيزهبرخي ديگر اينست كه ميتوانند ماهي هاي تكثير شده خود را به ديگر علاقهمندان پرورش ماهي بفروشند. مسلما در اين كار نيز موفق نخواهند شد.

حال كه از حقيقت و نتيجه غايي اين كار مطلع شديم و هدف خود را مشخص نموديمميتوانيم با خيال راحت به آماده سازي محلي براي تكثير و رشد ماهي موردعلاقه مان بپردازيم.

اگر شانس با شما يار باشد ميتوانيد با فروش ماهي حتي پولي بيش از هزينههايي كه صرف كرديد بدست بياوريد البته به شرطي كه زحمات و زمانهاي صرف شدهرا به حساب نياوريد. اما پرورش ديسكاس يا ماهي Angel بايد به خاطر علاقهشخصي و لذت بردن از آن صورت بگيرد نه صرفا براي كسب درآمد.

من در پنجاه سال گذشته شكلها و تركيبات گوناگوني از آكواريمها و تجهيزاتآنها را ديده ام . بعضي بسيار تميز و مرتب و كارامد و برخي ديگر ساخته شدهاز روي بي علاقگي و برهم ريخته و بي تناسب. برخي بصورت اتاقي خاص كه تنهاآكواريمها در آن نگهداري ميشوند و برخي بصورت آكواريمهايي پخش شده در جايجاي خانه و يا تلفيقي از اين دو.

وقتي ميخواهيد از روي برنامه ريزي قبلي دست به چنين كاري بزنيد نكاتبسياري وجود دارند كه بايد آنها را مد نظر داشته باشيد. من تنها ميتوانمموارد كلي و ابتدايي را يادآوري كنم چراكه تداركات در تناسب با مكان ها وشرايط مختف تفاوت ميكند تا آنجا كه مكان خاص مورد نظر شما نقش مهمي درموفقيت و يا عدم موفقيت شما بازي ميكند.

نكات قابل توجه

بدين ترتيب با ملاحظه به نكات بالا تا كنون متوجه شده ايد كه اگر هدف شماچيزي بيش از سرگرمي وپر كردن اوقات فراغت است ، فراهم كردن تجهيزات وشرايط مناسب براي ديسكاس كار ساده اي نيست و بياد داشته باشيد كه هرچهجايي كه در اختيار داريد كوچكتر باشد دقت و توجه بيشتري را در برنامه ريزيشما ميطلبد.

محل قرار گيري تانكرها

با توجه به تجربيات گذشته ام من دريافته ام كه بهترين ارتفاء برايآكواريمها قرار گرفتن دربالاي راستاي ديد شما ميباشد. بدين صورت ماهيبراحتي ميتواند به پايين بنگرد و وقتي كه شما در اتاق كار ميكنيد با هرحركتتان باعث ترسيدن آن نخواهيد شد( سايه شما در آكواريم نمي‌افتد ).جاسازي آكواريمهايي با ماهي هاي بزرگ در درجه دوم اهميت قرار دارد چرا كهميتوانيد آنها را بتناسب بزرگي در جاهايي با ارتفاء كمتر در صف آكواريمهاقرار دهيد.

اگر تصميم داريد كه از تانكرهايي با ابعاد بزرگ (400 eliter) استفاده كنيدبايد آنها را در وسط اتاق مورد نظر قرار دهيد و بايد فضاي خالي بينآكواريمها را نيز در نظر داشته باشيد. اگر در چيدن آكواريمها و نظم وترتيب آنها دقت لازم را بخرج ندهيد و مجموعه آكواريمها را بصورت فشرده دركنار هم قرار دهيد بعدا به هنگام نظافت اتاق از كار خود پشيمان خواهيد شد.

طرز قرار گيري آكواريمها
اگر شما از بابت جا در مضيقه قرار نداريد خيلي خوب است كه بزرگترين وجهآكواريمها به طرف شما باشند. اما اگر مانند اكثر علاقه مندان به نگهداريماهي دچار كمبود جا هستيد چاره اي نخواهيد داشت جز اينكه وجه عرضي وكوچكتر آكواريم را بطرف خود بچرخانيد.

در اتاق پرورش ماهي من آكواريم هاي 80 ليتري وجود دارد كه هگمي پهلو بهپهلو قرار داده شده اند. به اين ترتيتب امكان قرار گرفتن آكواريمهايبيشتري در فضايي كوچكتر وجود دارد. نكته ديگر اينكه من وجوه كناري وانتهاي آكواريمها را نيز رنگ ميكنم تا جفتها در تانكرهاي جداگانه امكانديدن همديگر را نداشته باشند. و براي اين كار از رنگهاي پلاستيك كه در آبحل ميشوند استفاده ميكنم چراكه اگر لازم شد ميتوان با يك تيغ و مقداري آبگرم براحتي آنرا پاك كرد.

از چيزهايي كه در يك اتاق پرورش ماهي بسيار كارآمد ميباشد يك ميز كار است.من هميشه دكوراسيون اتاق را طوري انتخاب ميكنم كه فضاي كافي براي يك ميزكار و در كنار آن يك شير آب در كنار هم قرار بگيرند تا براي استفاده هايروزانه بسهولت در دسترس باشد. در دسترس بودن آب گرم نيز خالي از فايدهنخواهد بود زيرا كار شما را بسيار راحتتر و سريعتر ميكند.

مسئله ديگري كه باز بستگي به فضاي در دسترس شما دارد وجود ميز ديگري درنزديكي اتاق آكواريمها است كه از آن براي بريدن شيشه و ساختن و يا تعميرآكواريمهاي فرسوده كه نشتي آب دارند استفاده خواهيد كرد چراكه هموارهآكواريمهايي كه نياز به درز گيري و چسباندن دارند وجود خواهند داشت.

اگر شما از سيستم تصفيه مركزي استفاده ميكنيد حتما نياز به سوراخ كردنآكواريمها خواهيد داشت كه گرچه با كمك ابزار و وسايل خاصي براحتي انجامميشود ، ولي بدون آنها كار پر مشقت و سختي خواهد بود. من شخصا ترجيح ميدهمكه در بلند مدت آكواريمها را در صورت نياز به سوراخ كردن به شيشه فروشيببرم و يا اينكه در هنگام خريد سفارش آكواريمي از قبل سوراخ شده را بدهم.

لوله ها و لوازم جاني از جنس PVC

بهترين نوع لوله براي اتاقهاي پرورش ماهي ، شامل لوله هاي برگشت آب ازفيترها و يا اتصالات كم فشار ، از جنس PVC با جداره نازك و يا لوله mm20 است. اگر شما از آب لوله كشي شهر استفاده ميكنيد از لوله mm 40 و يا لولهفشار قوي با جداره كلفت استفاده كنيد. در طي استفاده از لوله هايي باضخامتهاي متفاوت در قسمتهاي مختلف من به اين نتيجه رسيده ام كه بهترينانتخاب لوله هاي از جنس PVC 3 تا 4 اينچي كه ارزان نيز هستند ميباشند. بااين مزيت كه با استفاده از بستها و گيره هاي متداول براحتي ميتوانيد آنهارا به هم متصل و آب بندي كنيد.

بياد داشته باشيد كه قبل از استفاده از چسب PVC از ماده تميز كننده برايمحل اتصال استفاده كنيد در غير اين صورت بعدا با نشتي آب مواجه خواهيد شد.

مسلما موارد بسيار زياد ديگري براي ايجاد يك اتاق پرورش ماهي بايد در نظرگرفته شوند با اينحال اجازه دهيد من تنها به دو مورد ديگر اشاره كنم.

گرما و رطوبت اتاق

از ديگر نكات قابل توجه سيستم گرمايشي و يا در واقع سوخت مورد مصرف شماست.بهترين وسايل گرم كننده براي اين كار انواع گاز سوز هستند كه نصب واستفاده از آنها نيز آسان تر ميباشد چراكه دماي هوا با يك ترموستات براحتيقابل كنترل است. ويژگي ديگر اين وسايل اين است كه با سوختن گاز گرد و غبارو يا گازهاي سمي توليد نميشود.

انتخاب دوم وسايل نفت سوز هستند. تنها كاستي اين بخاريها اينست كه پس ازمدتي لايه نازكي از نفت روي سطح آب آكواريمها پديدار ميشود. اما اگر ايننقص را در نظر نياوريم تقريبا بخوبي بخاريهاي گاز سوز كار ميكنند.

فاكتور ديگري كه در هواي اتاق ماهي ها حتم بايد اندازه گيري شود رطوبتهواست. اگر رطوبت هوا را در حد مناسب نگاه نداريد احتمالا پس از مدتي باموشها دست و پنجه نرم خواهيد كرد!

من توصيه ميكنم كه همواره از يك دستگاه تهويه استفاده كنيد بدين وسيلهرطوبت اضافي خارج خواهد شد درحالي كه گرماي اتاق حفظ ميشود و به هدرنميرود. مزيت ديگر دستگاه تهويه مطبوع اينست كه مانع از وارد شدن هوايآلوده و گرد و خاك بيرون از اتاق به داخل ميشود.

در ضمن تنظيم نور اتاق را نيز از ياد نبريد. اگر وضعيت اتاق شما طوري استكه هر روز نور آفتاب مستقيما به داخل و روي آكواريمها ميتابد بايد ازنورگير استفاده كنيد. 1- مساحت مكاني كه براي كار خود در نظر گرفته ايد چقدر است؟ 2- محل ذخيرهو يا شير آب شما با توجه به چگونگي استفاده و انتقال آن. 3- نحوه تخليهكردن آب كهنه و يا تخليه فضولات ماهي ها. 4- نگهداري و ذخيره آبهايي كهبراي استفاده در شرايط ويژه مواد شيميايي به آنها اضافه شده. 5- قصد و هدفنهايي تان از ساختن اتاق و يا مكاني براي تكثير ماهي چيست؟ 6- چگونه آب رابه تانكرها منتقل و يا از آنها خارج ميكنيد؟ از چه سيستم تصفيه ايي براياتاق ماهي ها استفاده خواهيد كرد؟ آيا از **********هاي مركزي استفادهخواهيد كرد؟ 7- آيا تانكر ويژه تكثير شما به سيستم تصفيه مركزي متصل خواهدبود و يا **********ي جداگانه خواهد داشت؟ 8- ابعاد تانكري كه براي ماهيهاي بلوغ يافته و بزرگ جثه انتخاب كرده ايد چقدر است؟ 9- تعداد ماهي ها وشرايط جايي كه بر اي قرار دادن آكواريمهاي خود در نظر گرفته ايد.