لطفا خودتان را معرفی کنید.

- بنده اصغر ابراهیمی هستم متولد شهر بوشهر. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان (سعادت) را در بوشهر گذرانیدم وجهت ادامه تحصیل در رشته فیزیک عازم تهران شدم. تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران و دوره دکتری بصورت مشترک با کشور روسیه در رشته مهندسی مکانیک گرایش هوافضا گذراندم.

- چه شد که وارد شغل کنونی تان شدید؟

- بنا به رشته تحصیلی و علاقه به علوم فضایی، بنده وارد این رشته کاری شدم . تخصص اصلی من دینامیک وکنترل فضاپیماها می باشد.

- ماهواره امید چه مراحلی را از آغاز ساخت تا پرتاب طی نمود؟

- پس از تصویب برنامه راهبردی فعالیت های فضایی توسط دولت محترم در تابستان 1385، سازمانهای صنعتی مجری پروژه های فضایی با عزم راسخ جهت پیشبرد اهداف این برنامه وارد عمل شدند. برنامه فضایی کشور شامل سه بخش عمده ماهواره ، ماهواره بر و ایستگاههای زمینی می باشد.

از جمله پروژه های آغازین این برنامه، طراحی و ساخت ماهواره ملی امید، ایستگاههای زمینی آن و پرتاب کننده ماهواره بود. البته مقدمات این کار از سال قبل از تصویب برنامه یعنی سال 1384 آماده شده بود. پروژه های فضایی طبق استانداردهای جهانی شامل مراحل مختلفی است که ابتدا از طراحی مفهومی آغاز گردیده و سپس طراحی مقدماتی، طراحی فنی، ساخت نمونه آزمایشگاهی، ساخت نمونه پیش پروازی و در نهایت ساخت نمونه پروازی که جهت پرتاب و در مدار قرار گرفتن در اختیار پرتاب کننده قرار می گیرد. البته تستهای مختلفی بر روی نمونه های Prototype ماهواره بایستی انجام پذیرد که اگر نتایج تست مثبت باشد نمونه های بعدی مجوز ساخت دریافت می دارند. پس از تحویل نمونه پروازی به پرتاب کننده، تست های مشترک ماهواره با ماهواره بر آغاز می گردد که این بخش نیز ممکن است چندین ماه زمان لازم داشته باشد. پس از انجام موفق این تست ها، ماهواره و ماهواره بر مجوز پرتاب اخذ می کنند و در موعد مقرر و زمان معین، ماهواره بر از پایگاه فضایی به فضا پرتاب شده و ماهواره را در مدار قرار می دهد.

– مشخصات فنی ماهواره ملی امید چیست؟

- ماهواره ملي امید ماهواره ای علمی تحقیقاتی و پژوهشی است که در مدار LEO با حضیض 250 و اوج تقریبی 400 کیلومتر و با زاویه میل 55 درجه قرار دارد.

- وظیفه ماهواره ملی امید چیست؟

- از جمله مأموریتهای انجام گرفته توسط ماهواره عبارتند از:

1 – پخش پیام ریاست محترم جمهوری2 – ارتباط مخابراتی با ایستگاه های زمینی و ارسال سیگنال رنجینگ به منظور استخراج و مشخص نمودن مدار ماهواره3 – ارتباط با شبکه ای ایستگاه های زمینی شامل:یک ایستگاه مرکزی هدایت و کنترل پرواز FCC، دو ایستگاه دریافت از ماهواره و دو ایستگاه دریافت و ارسال فرمان به ماهواره 4 – ارسال فرمانهای کنترلی و تله کامند از ایستگاههای ارسال به ماهواره به منظور کنترل عملیات پرواز ماهواره در مدار از جمله:

الف – فرمان ارسال اطلاعات درونی ماهواره همانند اطلاعات الکتریکی و دمايي از مجموعه های ماهواره و اطلاعات زمانی

ب – فرمان تغییر سناریوی پروازی ماهواره و تنظیم زمان بندی کار زیر مجموعه ها از جمله فرستنده و گیرنده و سناریوی ارتباطی با ایستگاههای مختلف

ج – ارسال تله تکست به ماهواره و دریافت پاسخ از ایستگاههای متعدد که این قابلیت بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

علاوه بر موارد فوق الذکر، داده برداری از محیط فضا به منظور استفاده در کارهای علمی و فن آورانه و تحقیقاتی نیز در برنامه مأموریت ماهواره ملی امید قرار دارد.

– پرتاب این ماهواره از لحاظ علمی و فن آوری چه اهمیتی دارد؟

- دستیابی به فضا از آرزوهای دیرین بیشتر بوده و انجام پروژه های فضایی از افتخارات بزرگ ملتها و دولت ها می باشد که تا کنون در اختیار کشورهای معدودی قرار داشته است. فن آوری فضایی بدلیل گستردگی علوم و شاخه های علمی متعددی که در آن دخیل هستند به عنوان موتور محرک سایر فن آوری ها محسوب می گردد و اگر کشوری بتواند در این عرصه پیشرفت داشته باشد به طریق اولی در سایر رشته ها و شاخه های علمی و فن آوری نیز پیشرفت خواهد داشت. این شاخه از علم و دانش و فن آوری سرآمد سایر علوم و فن آوری های پیشرفته و نوین می باشد و اگر کشوری در این زمینه موفق باشد در سایر فن آوریها نیز طبعاً می تواند حرف برای گفتن داشته باشد.

- پرتاب این ماهواره را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

- امروزه در کشور عزیزمان ایران در اکثر شاخه های علمی و فنی شاهد موفقیت دانشمندان و جوانان نخبه هستیم، در عرصه های مختلف فن آوری های نوین همانند نانو فن آوری ها، هسته ای ، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، انرژی های نو، پزشکی داروسازی و سایر رشته های دیگر، موفقیت دانشمندان ایرانی در زمینه هوافضا با پرتاب ماهواره ملی امید جایگاه ویژه ای بین این موفقیت ها برای خود یافته است و بدلیل حساس بودن موضوع شاید خبرسازتر از سایر کارها باشد که در کشور انجام پذیرفته است . بطور کلی پرتاب ماهواره و تسخیر فضا در تمامی کشورها حساس و خبر ساز است و مردم با شنیدن یک خبر فضایی به وجد آمده و موضوع را دنبال می کنند.

– به نظر شما چه عاملی در این موفقیت علمی نقش داشته است؟

- عامل اول خودباوری و اینکه ایرانی از کسی و هیچ کشور کم نداشته بلکه می تواند سرآمد باشد. احساس اینکه اگر بخواهیم می توانیم و توکل به خداوند متعال ما را در رسیدن به اهداف عالی یاری می دهد . در واقع با انجام این کار ما شعار " ما می توانیم " را محقق کردیم.

– موفقیت خود را در طی مدارج علمی مرهون چه کسی می دانید؟

- من همواره طی زمان تحصیل و بعد از آن مشتاق آموختن و پی بردن به مجهولات علمی بوده ام و طی این دوران سپاسگذار تمام معلمین و اساتید خود و همچنین خانواده که در همه مراحل مرا یاری رسانیدن می باشم.

– هنگام پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره چه احساسی داشتید؟

- پرتاب ماهواره مراحل مختلفی دارد. نصب و مونتاژ ماهواره روی ماهواره بر، قرار گرفتن ماهواره و حامل بر روی سکوی پرتاب، شلیک و جداشدن ماهواره بر از سکو، پایان کار موتور مرحله اول، جدا شدن موتور مرحله اول، استارت و آغاز به کار موتور مرحله دوم، پایان کار موتور مرحله دوم و تزریق ماهواره در مدار، کلیه این مراحل حساسیت خاص خود را دارد. ولی انجام موفق همه این مراحل نشان دهنده موفقیت آمیز بودن عملیات پرتاب نیست.

- پس چه زماني از موفقيت آميز بودن كارتان مطمئن مي شويد؟

- پس از تزریق ماهواره در مدار با سرعتی معادل 7800 متر بر ثانیه، کار ماهواره آغاز می شود. استخراج مشخصات مداری ماهواره یا به زبان فنی TLE ماهواره به روشهای متداول که البته ما از یک روش ابداعی برای این کار بهره جستیم ، و دریافت سیگنالهای ماهواره و انتظار تا کامل شدن رد دوم ماهواره و دریافت سیگنال از ایستگاه هایی که در مسیر رد دوم ماهواره هستند همه این مراحل ، مراحل پر التهابی هستند. تا سیگنال ماهواره در رد دوم را دریافت نکنیم نمی توانیم مطمئن باشیم که ماهواره در مدار قرار گرفته است. پس از دریافت این سیگنال است که آرامشی برقرار می شود.

من نیز همانند سایر دست اندرکاران این پروژه ملی و عظیم پس از حصول اطمینال از صحت عملکرد ماهواره بر و در مدارقرارگرفتن ماهواره بسیار خوشحال شدم.

- آیا می شود زمانی ایران موشک فضایی خود را به همراه فضانورد ایرانی به فضا ارسال نماید؟

- این آرزوی من و تمام ملت ایران است. شما مطمئن باشید با عزمی که در این کشور وجود دارد ناممکن وجود نخواهد داشت.

پیامبر اکرم ( ص ) می فرمایند: لو کان العلم معلقا بالثریا لتناوله رجال من فارس

اگر گوهر علم به ستاره ثریا آویخته باشد هر آینه مردانی از ایران به آن دست خواهند یافت.

پس مطمئن باشید که ایرانی مسلمان می تواند تمامی قلل علم و دانش را فتح نماید و انشاء ا... در آینده نچندان دور سرآمد جهان در عرصه علم و دانش و فن آوری باشد.