راهنمای خرید کارت گرافیگ

خرید یک قطعه برای رایانه شخصی حتی اگر حرفهای باشید، کار سختی است؛ هر چه باشد دارید مقداری نسبتا زیادی پول برای آن قطعه پول میدهید و حداقل میخواهید چند ماهی از آن استفاده کنید. با وجود این همه برند و مدل و… واقعا انتخاب یک قطعه بسیار سخت شده است. در این مقاله سعی میکنم یک کارت گرافیک مناسب با توجه به بودجهی مورد نظرتان، به شما معرفی کنم.
برای این که کار راحتتر شود کارت را با توجه به قیمت آنها به چهار بخش مختلف تقسیم میکنم:
۱- زیر ۱۰۰ هزار تومان
بهترین انتخاب برای خرید یک کارت زیر ۱۰۰ هزار تومان ATI Radeon HD 4670 1GB است. قیمت این کارت بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است. پشتیبانی از فناوری ۵۵ نانومتری و حافظههای DDR3 از مزایای این کارت نسبتا ارزان است. برای زیر ۱۰۰ هزار تومان میتوان Geforce 9500 GT و Radeon HD 4650 را نیز پیشنهاد کرد، ولی ۴۶۷۰ بهترین انتخاب زیر صدهزار تومان است.
راهنمای خرید کارت گرافیگ
۲- بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان
در این جا دو حالت وجود دارد:
الف- شما کمتر از ۱۵۰ هزار تومان پول دارید: پیشنهاد من به شما GeForce 9600 GT است. از مزایای این کارت میتوان به پهنای باند ۲۵۶ بیتی حافظه و پشتیبانی از حافظههای DDR3 اشاره نمود. قیمت این کارت حدود ۱۴۰تا ۱۴۵ تومان است. توجه کنید برای استفاده از این کارت گرافیک، حداقل به یک پاور ۴۰۰ واتی برای سیستمتان نیاز دارید.
ب- شما بیشتر از ۱۵۰ هزار تومان پول دارید: Radeon HD 4850 1GB بهترین انتخاب از نظر من است؛ قابلیت پشتیبانی از Directx10.1 از برتری های ۴۸۵۰ به ۹۶۰۰ GT است. قیمت ۴۸۵۰ حدود ۱۸۰ هزار تومان است و برای این که این کارت را روی مادربرد خود نصب کنید به یک پاور ۴۵۰ وات نیاز دارید.
راهنمای خرید کارت گرافیگ
۳- بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان
در این جا هم دو حالت وجود دارد:
الف- شما کمتر از ۲۵۰ هزار تومان پول دارید: پیشنهاد من Raedon HD 4870 1GB است؛ این کارت از حافظههای DDR3 پشتیبانی میکند و قیمت آن حدود ۲۳۰ هزار تومان است. بعضی این کارت را از نظر کارایی با GeForce GTX 260 مقایسه میکنند، ولی قیمت GTX 260 حدود ۲۵ تومان بیشتر است. برای استفاده از ۴۸۷۰ برای کل سیستم به یک پاور ۵۰۰ وات نیاز دارید.
ب- شما بیشتر از ۲۵۰ هزار تومان پول دارید: این بار من Radeon HD 4890 1GB را به شما پیشنهاد میکنم. قیمت این کارت حدود ۲۷۰ هزار تومان است و حدود ۲۰ درصد از ۴۸۷۰ بیشتر کارایی دارد. برای استفاده از این کارت به یک پاور ۵۰۰ وات برای کل سیستم نیاز دارید.
راهنمای خرید کارت گرافیگ
۴- بیشتر از ۴۰۰ هزار تومان
بیشتر کارتهای با قیمتی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان نسبت به قیمتشان کارایی خوبی (با توجه به رقبا) ندارند. برای همین ما سراغ کارتهای گران قیمت با قیمتی بالا ۵۰۰ هزار تومان رفتهایم.
الف- شما بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان پول دارید: Radeon 4870 X2 2GB با قیمتی حدود ۵۵۰ هزار تومان، میتوان یک انتخاب برای طبقهی مرفه جامعه باشد! برای استفاده از این کارت به یک پاور ۶۵۰ وات برای کل سیستم نیاز دارید.
ب- شما بیشتر از ۶۰۰ هزار تومان پول دارید: GeForce GTX 295 با قیمتی حدود ۶۳۵ تا ۶۵۵ تومان از بهترین کارتهای موجود در بازار است و شاید بتوان آن را از نظر کارایی در رتبه اول یا دوم قرار داد. برای استفاده از این کارت باید لعنت بابا برقی را به جان بخرید زیرا حداقل به یک پاور با قدرت ۶۸۰ وات برای سیستمتان نیاز دارید!
امیدوارم در انتخاب یک کارت گرافیک به شما کمک کرده باشم. پیشنهاد میکنم اگر خواستید کارت گرافیکتان را ارتقا دهید حتما از این که مادربرد، پاور و دیگر قطعات سیستم شما قابلیت پشتیبانی از کارت گرافیک مورد نظرتان را دارد، مطمئن شوید.