با آل علي هر كه در افتاد ، ور افتاد . 2 با اون زبون خوشت، با پول زيادت، يا با راه نزديكت ! 3 با اين ريش ميخواهي بري تجريش ؟ 4 با پا راه بري كفش پاره ميشه، با سر كلاه ! 5 با خوردن سيرشدي با ليسيدن نميشي ! 6 باد آورده را باد ميبرد ! 7 با دست پس ميزنه، با پا پيش ميكشه ! 8 بادنجان بم آفت ندارد ! 9 بارون آمد، تركها بهم رفت ! 10 بار كج به منزل نميرسد ! 11 با رمال شاعر است، با شاعر رمال، با هر دو هيچكدام با هرهيچكدام هر دو ! 12 بازي اشكنك داره ، سر شكستنك داره ! 13 بازي بازي، با ريش بابا هم بازي ! 14 با سيلي صورت خودشو سرخ نگه ميداره ! 15 با كدخدا بساز، ده را بچاپ ! 16 با گرگ دنبه ميخوره، با چوپان گريه ميكنه ! 17 بالابالاها جاش نيست، پائين پائين ها راش نيست ! 18 بالاتو ديديم ، پائينتم ديديم ! 19 با مردم زمانه سلامي و والسلام . 20 تا گفته اي غلام توام، ميفروشنت ! 21 با نردبان به آسمون نميشه رفت ! 22 با همين پرو پاچين، ميخواهي بري چين و ماچين ؟ 23 بايد گذاشت در كوزه آبش را خورد ! 24 با يكدست دو هندوانه نميشود برداشت ! 25 با يك گل بهار نميشه ! 26 به اشتهاي مردم نميشود نان خورد ! 27 به بهلول گفتند ريش تو بهتره يا دم سگ ؟ گفت اگر از پل جستم رريش من و گرنه دم سگ ! 28 بجاي شمع كافوري چراغ نفت ميسوزد ! 29 بچه سر پيري زنگوله پاي تابوته ! 30 بچه سر راهي برداشتم پسرم بشه، شوهرم شد ! 31 بخور و بخواب كار منه، خدا نگهدار منه ! 32 بد بخت اگر مسجد آدينه بسازد --- يا طاق فرود آيد، يا قبله كج آيد ! 33 به درويشه گفتند بساطتو جمع كن ، دستشو گذاشت در دهنش ! 34 بدعاي گربه كوره بارون نمياد ! 35 بدهكار رو كه رو بدي طلبكار ميشه ! 36 برادران جنگ كنند، ابلهان باوركنند ! 37 برادر پشت ، برادر زاده هم پشت 38 خواهر زاده را با زر بخر با سنگ بكش! 39 برادري بجا، بزغاله يكي هفت صنار ! 40 براي كسي بمير كه برات تب كنه ! 41 براي همه مادره، براي ما زن بابا ! 42 براي يك بي نماز، در مسجد و نمي بندند ! 43 براي يه دستمال قيصريه رو آتيش ميزنه ! 44 بر عكس نهند نام زنگي كافور ! 45 به روباهه گفتند شاهدت كيه ؟ گفت: دمبم ! 46 بزبون خوش مار از سوراخ در مياد ! 47 بزك نمير بهار مياد --- كنبزه با خيار مياد ! 48 بز گر از سر چشمه آب ميخوره ! 49 به شتر مرغ گفتند بار ببر، گفت : مرغم، گفتند : بپر، گفت : شترم ! 50 بعد از چهل سال گدايي، شب جمعه را گم كرده ! 51 بعد از هفت كره، ادعاي بكارت ! 52 بقاطر گفتند بابات كيه ؟ گفت : آقادائيم اسبه ! 53 به كيشي آمدند به فيشي رفتند ! 54 به گربه گفتند گهت درمونه، خاك پاشيد روش ! 55 به كچله گفتند : چرا زلف نميزاري ؟ گفت : من از اين قرتي گيريها خوشم نمياد ! 56 به كك بنده كه رقاص خداست ! 57 بگو نبين، چشممو هم ميگذارم، بگو نشنو در گوشمو ميگيرم، اما اگر بگي نفهمم، نميتونم ! 58 بگير و ببند بده دست پهلوون ! 59 بلبل هفت تا بچه ميزاره، شيش تاش سره ، يكيش بلبل ! 60 بمالت نناز كه بيك شب بنده، به حسنت نناز كه بيك تب بنده ! 61 بماه ميگه تو در نيا من در ميام ! 62 بمرغشان كيش نميشه گفت ! 63 بمرگ ميگيره تا به تب راضي بشه ! 64 بوجار لنجونه از هر طرف باد بياد، بادش ميده ! 65 بهر كجا كه روي آسمان همين رنگه ! 66 به يكي گفتند : سركه هفت ساله داري ؟ گفت : دارم و نميدم، گفتند : چرا ؟ گفت : اگر ميدادم هفت ساله نميشد ! 67 به يكي گفتند : بابات از گرسنگي مرد . گفت : داشت و نخورد ؟ ! 68 بمير و بدم ! 69 به گاو و گوسفند كسي كاري نداره ! 70 بيله ديگ، بيله چغندر !