در سلسله مطالب مربوط به سلاحهای پلیسی سعی می کنم ابتدا به چند سلاح مورد استفاده نیروی انتظامی در کشور خودمان اشاره کنم.
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بعنوان یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین نیروهای پلیس در دنیا محسوب می گردد که توانسته با استفاده از تجارب بزرگان و برخورداری از سلاحهای پیشرفته نقش بسیار مهمی در ایجاد امنیت در کشور عزیزمان ایفا نماید.
کاربران عزیز می توانند از این پس هرگونه پرسش در خصوص مسایل پلیسی را از من بپرسند و من هم در حد آگاهی و توانم پاسخ خواهم داد.

كوچك ولي مرگبار
اين اصطلاحي است كه سازنده مسلسل دستي پرقدرت و منحصر بفرد Mp5 براي تعريف از اين سلاح معجز بكار ميبرد.
مسلسل هاي كوچك هميشه جايگاه ويژه اي در جنگهاي شهري دارند و در اين ميان پليس ها و محافظان بيشترين نياز را به اين مرگ آفرينان كوچك داشته اند چرا كه قابليت حمل آسان امتياز مهمي است كه قدرت مانور و حركت نيروهاي امنيتي را بهبود مي بخشد.
اما زماني كه بحث مقابله با جنايتكاراني كه براي انجام مقاصد خود از هيچ اقدامي رويگردان نيستند پيش آيد متوجه خواهيم شد كه حمل آسان و راحت يك سلاح سبك به تنهايي به كار نخواهد آمد و اين جا است كه به اسلحه اي احتياج داريم كه در عين سبك بودن پرقدرت هم باشد.
نيروهاي ويژه پليس –ژاندارمري و كوماندوهاي ارتش در قبل از انقلاب از سلاح بسيار خوبي بنام مسلسل يوزي استفاده مي كردند كه به حق بايد اذعان كنيم كه در زمان خود جزء بهترين ها محسوب مي شده است و چه بسا هم اكنون نيز داراي امتيازات منحصر بفرد باشد. يكي از امتيازات يوزي اين بود كه چون قبضه - ماشه و خشاب در نقطه ثغل سلاح قرارداشت تيرانداز اين امكان را داشت كه در زمان نيازبا يك دست تيراندازي نمايد و همينطور امتيازات ديگر كه در آينده در مورد آن خواهم نوشت.
در سالهاي بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحميلي كه نيروهاي مسلح در صدد ارتقاء لجستيك و تجهيزات بودند نياز به يك مسلسل سبك و كارآمد براي استفاده نيروهاي پليس- محافظان- گاردهاي ويژه و يگانهاي تكاور احساس مي شد و به همين علت اسلحه پرقدرت و مدرن Mp5 كه نسل تكامل يافته همنوعان قديمي خود بود از كارخانه H&k آلمان خريداري و بخدمت گرفته شد.
از مزاياي بارز و برجسته Mp5 ميتوان به نواخت تير بالا(400 گلوله در هر دقيقه)وزن سبك(3000 گرم با خشاب پر)و طول كم (60 سانتي متر) اشاره كرد.همچنين امكان استفاده از نور هالوژن در اماكن تاريك و تجهيزات صدا خفه كن اين سلاح را به يكي از مرگ بارترين مسلسل هاي دنيا تبديل كرده است.
در حال حاضر اين سلاح در كليه يگانهاي نيروي انتظامي بكار گرفته مي شود و جالب توجه اينكه نيروهاي ويژه پليس حتي در كشورهايي كه خود صاحب تكنولوژي توليد پيشرفته ترين سلاحها هستند نيز از اسلحه Mp5 بهر مي برند.
برادر كوچكتر اين سلاح با نام Mp5k نيز در ايران جهت حفاظت از محموله هاي بانكي در اختيار محافظان بانك قرار دارد.
جالب است بدانيد پرسنل استفاده كننده از Mp5 در ايران بدليل تشابه بسيار زياد اين سلاح با برادر بزرگترش ژ-3 در مكانيزم و ساختار گلنگدن –آلات متحركه-– روآيك- درجه نشانه روي -قبضه و ماشه به آن بچه ژ-3 نيز مي گويند.