Tetra test 5 in 1 آزمونی برای اثبات مسئله سيکل ازت

سلام .

در بين عزيزانی که صاحب آکواريوم آب شيرين هستند ، هميشه اين سؤال مطرح بود که آيا سيکل ازت و چرخه نيترات واقعاً وجود دارد يا تنها يک موضوع تخيلی در بين سايت ها و فروم های مربوط به ماهيان زينتی است !
افراد زيادی بودند که بدون رعايت موضوع سيکل ازت ، اقدام به راه اندازی آکواريوم کردند و بعد از 48 ساعت هم ماهی اضافه کردند و تلفات زيادی هم ندادند و بر عکس .
برای خود من سؤال بود که آيا واقعاً اين چرخه طی ميشه ؟ آيا واقعاً NO2 تبديل به NO3 ميشه ؟ آيا وجود NO2 برای ماهيان زينتی خطرناک است ؟
به همين علت از تعداد زيادی از افرادی که شغل آنها فروش ماهی های زينتی بود سؤال کردم و جواب های مختلفی گرفتم :

- : بابا سيکل ازت چيه ، آب بريز ، 24 ساعت بعد ماهی بريز ، تضمينش با من !!!
- : سيکل ازت تنها برای آب شور است .
- : سيکل ازت برای ماهيانی مانند ديسکس که حساس هستند مهم هست ، اون هم نه زياد .

جواب ها آنقدر ضد و نغيض بود که نميشد درست رو از غلط تشخيص داد ، به همين خاطر تصميم به خريد يکی از محصولات شرکت تترا با نام tetra test 5 in 1 کردم .

يکم در مورد اين محصول صحبت کنيم :
اين محصول دارای 30 عدد کاغذ تست می باشد که هر کاغذ 5 قسمت جدا را اندازه گيری ميکنند ، شامل :

Nitrate : NO3

Nitrite : NO2

KH : Carbonate Hardness

GH : General Hardness

pH : 6.4 to 8.4

بنده اين تست را با 2 نمونه امتحان کردم و جواب های جالبی به دست آوردم :
نمونه شماره 1 : آکواريومی که 9 ماه از راه اندازی آن گذشته بود و هر 2 هفته يک بار سيفون 20% از کف انجام ميشد .
نمونه شماره 2 : آکواريومی که تازه راه اندازی شده بود .
-----------------
در نمونه شماره 1 :
No3 : ميزان نيترات در اين آکواريوم به حد اکثر تشخيص اين کيت رسيده بود و ميزان 250 ميلی گرم در ليتر را نشان ميداد ، اين مسئله من رو کمی ناراحت کرد ، به همين خاطر از محصول ديگر شرکت تترا با نام easy balance استفاده کردم و ظرف 24 ساعت ميزان نيترات من به 200 ميلی گرم در ليتر کاهش پيدا کرد . در گام بعدی ، نوبت سيفون رو از 2 هفته يک بار به هفته اي يک بار تغيير کردم و ميزان نيترات من همان 200 ميلی گرم در ليتر ماند که طبق گفته سايت شرکت تترا ، اين ميزان بهترين ميزان نيترات در آکواريوم آب شيرين است .
No2 : مقدار نيتريت من در اين آکواريوم 1 ميلی گرم در ليتر بود ، يعنی پايين ترين حد نيتريت و اين يعنی بهترين وضعيت آکواريوم .
GH : مقدار GH آکواريوم من سخت ترين حالت سنجش کيت بود ، اينطور که من متوجه شدم GH مربوط به کلسيم و سديم آب است ، من در آب تازه که از شير هم گرفته شده بود اين تست رو انجام دادم و در اون آب هم مقدار GH بالاترين حد سنجش کيت بود .
KH : اين قسمت هم ميزان نرمال را نشون ميداد و بر روی عدد 5 بود .
Ph : آب آکواريوم در حالت تقريباً متعادل و خنثی بود و روی عدد تقريبی 6.9 - 7.1 بود .

اين اعدادی بود که بر روی آکواريوم من نشان داد ، و حالا بريم سراغ موضوع اصلی ، سيکل ازت :

اين آزمايش توسط يکی از دوستانم انجام شد و به اين صورت که :
ايشون آکواريومی با حجم تقريبی 180 ليتر راه اندازی کردند و در روز 2 وم ماهی به آب اضافه کردن ، در اينجا فقط نشانه های کيت را بر روی NO3 و NO2 بيان ميکنم . بقيه موارد در طول آزمايش ثابت بود .
روز دوم راه اندازی :
NO3 : 0 MG/L
NO2 : 0 MG/L
روز نهم راه اندازی :
NO3 : 0 MG/L
NO2 : 5 MG/L
روز بيستم راه اندازی :
NO3 : 6 MG/L
NO2 : 10 MG/L
روز سی يوم راه اندازی :
NO3 : 50 MG/L
NO2 : 1 MG/L
( سيکل طی شد )
روز سی و پنجم راه اندازی :
NO3 : 100 MG/L
NO2 : 1 MG/L
( آب به بهترين شرايط نيترات رسيد )

با ديدن اين جدول مسئله تغيير نيتريت به نيترات برای من ثابت شد . تلفات اين دوستمون هم کم نبود و جالب هست که بيشترين تلفات در بين روز های دهم تا بيستم اتفاق افتاد !!