توني کروس در گفت‌وگويي با نشريه هفتگي کيکر اظهار داشت: از من مي‌پرسم، چرا براي تيم ملي آلمان گلي نزده‌ام. پاسخ من اين است که زمان درخشش و گلزني هم بزودي فراخواهد رسيد. فکر نمي‌کنم تا آن زمان زياد منتظر بمانم.
اين ستاره 20 ساله که در اين مصاحبه که روز دوشنبه (امروز) منتشر شد، افزود: البته در به ثمر رسيدن 3، 4 گل نقش داشته‌ام. ضمن اينکه 80، 90 درصد وظايفم در تيم ملي، دفاعي است.
کروس در اين مصاحبه که قبل از رويارويي با آذربايجان (ديدار فرداشب) انجام گرفته، به نکات ديگري نيز اشاره کرده است:

*آقاي کروس، سفر به آذربايجان بيشتر از سر رفع تکليف است يا گردشي مفرح؟
ما بايد همچنان با تمرکز در خانه آذربايجاني‌ها بازي کنيم و هر سه امتياز بازي را بگيريم. به جرات مي‌توان گفت در خانه اين حريف ما آخرين گام را به سوي راهيابي به جام ملت‌ها برمي‌داريم.
*بازي با اتريش و برد 2 بر يک مقابل اين حريف را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
در نيمه اول آن بازي همه چيز را تحت کنترل داشتيم. وقتي مقابل دروازه حريف توپ را از دست مي‌داديم، در مجموع نحوه حمله به دفاع و بالعکس تيم خوب نبود.
*آيا پاس اشتباه در دقيقه 38 ديدار با اتريش، بازي خوب شما را خراب نکرد؟
من احساس خوبي داشتم. توپ را مال خود کردم و به بازي سرعت دادم. عملکردم در نيمه اول خيلي خوب بود. شايد بهترين بازي ملي‌ام بود. ولي در نيمه دوم بطور کلي کيفيت کار ديگر خوب نشد.
*مقابل اروگوئه و اتريش در بازي روي زمين عملکرد خوبي داشتيد؟
بله.
*شواين اشتايگر و خديرا، به نظر گزينه‌هاي نخست به شمار مي‌روند. فکر مي‌کنيد بايد نقش کمک‌کننده و ناجي در اوقات حساس و ضروري را بپذيريد؟
از اين واژه ناجي، چيزي سر در نمي‌آورم. فقط مي‌گويم وقتي بازيکني مثل من اغلب بازي مي‌کند، بازيکني نيست که به او کمک‌کننده در لحظات حاد بگويند.
*چقدر فرصت لازم داريد که جانشين رقيبان اصلي‌تان (اشتايگر و خديرا) شويد؟
بديهي است مي‌خواهم نشان دهم هر زمان قادر به بازي هستم. اين هدفي است که از قبل داشته‌ام، چون متوجه‌ام خوب دارم پيشرفت مي‌کنم.
*در جام جهاني 2010 چهار مرتبه به عنوان بازيکن تازه‌نفس به زمين رفتيد. پس از آن 9 بازي ملي انجام داديد که در پنج مورد از ابتدا در ترکيب بوديد. از اين عملکرد راضي هستيد؟
بله. اين عملکردي کاملاً رضايت‌بخش است. ناراحت کننده زماني بود که در جام جهاني مريض بودم و نتوانستم از ابتدا در ترکيب قرارگيرم. در حالي‌که در رقابت‌هاي مقدماتي يورو 2012 اغلب در ترکيب حضور داشته‌ام.
*راستي چرا در 17 بازي ملي خود گلي را نزده ايد؟
زمان گلزني من هم فرا خواهد رسيد. فکر نمي‌کنم تا آن هنگام زياد منتظر بمانم. البته در به ثمر رسيدن 3، 4 گل نقش داشته‌ام. ضمن اينکه 80، 90 درصد وظايفم، دفاعي است.
*عملکرد خود را درتيم بايرن در فصلي که گذشت،‌چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
بابت شمار بازي‌هاي که براي بايرن انجام دادم، بديهي است راضي ام. هرزمان که آماده بودم، در دوره فان خال به بازي آمدم. فکر مي‌کنم بهترين دوره کاري‌ام درفصل اخير، قبل از تعطيلات زمستاني بود. همان زماني که جايگاه واقعي خودم را يافتم.
*توانستيد يک گل باشگاهي هم بزنيد.
در دور رفت من حتي مي‌توانستم 5، 6 يا 7 گل بزنم که البته از اين بابت بدشانس بودم.