ميروسلاو کلوزه پس از 4 سال حضور در مونيخ، از بايرن جدا شد و با لاتزيو قرارداد بست تا در فصل آينده در کالچو ايتاليا به ميدان برود.
اين بازيکن ملي‌پوش ژرمن‌ها در گفت‌وگويي با کيکر مطالبي را اظهار داشته است که به‌شرح زير است:

*آقاي کلوزه روز 9ژوئن يعني حدود 3 هفته قبل، شما 33 ساله شديد. يک روز قبل از آن با لاتزيو ايتاليا قراردادي سه ساله بستيد. آن برگه قرارداد به منزله هديه تولد شما بود؟
نمي‌دانم. شايد اين‌گونه باشد.

*اولين برداشت شما از لاتزيو و محيط شهر رم چگونه است؟
ايتاليايي‌ها موقعيتي خيلي خوب دارند. از چند هفته قبل وضعيت‌شان را به طور دقيق مورد بررسي قراردادم. ديدم زمين‌هاي خوب تمريني در کنار مدرسه فوتبال براي کودکان، ساختماني مرتب و شهري زيبا دارند.

*تحت تاثير زيبايي رم قرار گرفتيد؟
بله. با وجودي که مدت کوتاهي آنجا بودم، ولي بايد اعتراف کرد رم، به واقع از نظر زيبايي خارق‌العاده است. در آنجا هر نيازي که يک خانواده داشته باشد، تامين مي‌شود.

* به اين ترتيب لاتزيو باشگاهي مطابق معيارهاي شما است؟
لاتزيو باشگاهي است که دوست دارم با آن به خيلي از چيزها برسم. براي اين منظور به قدر کافي انگيزه دارم. خصلتي که خود لاتزيو نيز برخوردار است.

*ولي مي‌دانيد که از لاتزيو در گذشته نزديک، اخبار ناخوشايند زيادي در مورد رفتارهاي نادرست هوادارانش انتشار يافت. به اين نکته موقع انتخاب تيم دقت داشتيد؟
آنچه دنبالش هستم،‌ پرداختن به وظيفه‌ام در قبال تيم است. يعني دوست دارم کارم را انجام دهم. تازه به اين وظيفه آنقدر خوب بپردازم تا از لاتزيو در سال‌‌هاي بعدي، اخبار خوش زيادي انتشار يابد.

*لاتزيو فصل قبل کالچو ايتاليا را با مقام پنجمي به پايان برد. اين تيم براي رسيدن به ليگ قهرمانان يک امتياز کم آورد. دورنماي ليگ اروپا تا چه حد مورد پسندتان است؟
فکر مي‌کنم اين وضعيت با چهار سال قبل بايرن‌مونيخ قابل قياس است. فکر کنم سرنوشت آينده‌ تيم در دست خودمان است که با کسب مقامي بهتر جايگاهي متفاوت کسب کنيم. اگر يک نگاه اجمالي نيز به همين ليگ اروپا بيندازيم، خواهيم ديد که چه تيم‌هاي درجه اولي در فصل بعد در اين جام حضور دارند. پس انتظار دارم اين دوره از ليگ اروپا، مهيج و تاريخي شود.

*آيا لاتزيو به لحاظ توان فني در حدي است که بتواند خواسته‌هاي شما را تحقق ببخشد؟
بله. اميدوارم عضوي مهم از لاتزيو شوم و بتوانم با گل‌هايي که مي‌زنم، به اهداف مورد نظر برسم. همچنين اميدوارم بتوانيم خيلي سريع به عنوان تيمي کوبنده خود را بيابيم.

*دنبال چه اهدافي با لاتزيو هستيد؟
دلم مي‌خواهد تا جايي که امکان دارد با لاتزيو موفق و سربلند باشم. بايد ديد که تلاش ما چه ثمره‌اي به همراه خواهد داشت.

*فکر مي‌کنيد درفصل 2012-2011 چه تعداد گل در کالچو بزنيد؟
دوست ندارم در اين مورد آنچه در ذهنم است‌، را به مطبوعات بگويم.

*چرا پيشنهاد بايرن را براي يک فصل همکاري يعني يک فصل تمديد قرارداد با حداقل 20 بازي رد کرديد؟
دوست ندارم در مورد جزييات قراردادم‌ با رسانه‌ها حرف بزنم. دوره باشکوهي‌ در بايرن داشتم. پس خيلي ساده بگويم پس از 4 سال همکاري به اين نتيجه رسيدم به راهي تازه قدم بگذارم. بيشتر از اين چيزي نمي‌توانم بگويم.

*از دست مسئولان بايرن به خاطر اين که خواسته شما را براي امضا قراردادي دو ساله رد کردند، ناراحت نشديد؟
خير.

*آيا در ماجراي مذاکرات‌تان با بايرن، يوپ هاينکس، سرمربي جديد بايرن شما را ترغيب به ماندن نکرد؟
ببينيد. من با يوپ هاينکس ‌گفت‌وگويي خوب داشتم. همين.

*شما قبلا گفتيد موقع حضور لويي فان‌خال تصور نمي‌کرديد مورد استفاده قرار گيريد. اين مربي هلندي حداقل يک سال و نيم از عمرتان را نگرفت؟
اين موضوع هرچه بود، مربوط به گذشته است. فقط درمورد آن مي‌توان گفت که ايامي راحت و آسان نبود.

*پس از چهارگلي که به تازگي ماريو گومس در ديدارهاي ملي مقابل اروگوئه، اتريش و آذربايجان زد، فکر نمي‌کنيد در تيم ملي موقعيت‌تان به خطر افتد؟
در اين مورد دچار نگراني خاصي نيستم. چون براي من موفقيت تيم در اولويت است. چيزي که تا به امروز وجود داشته است.

*در مورد دوران حضورتان در مونيخ چه چيزي براي گفتن داريد؟
فقط تشکر و بازهم تشکر، براي چيزهاي فراموش‌نشدني.