حميد استيلي درباره آخرين شرايط پرسپوليس و مسائل مختلف توضيحاتي را بيان کرد که در زير اظهارات وي را مي‌خوانيم:
* وضعيت پرسپوليس را پس از چند جلسه تمرين چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
برنامه هاي خود را قبل از شروع تمرينات انجام داديم که خوشبختانه تا کنون همه چيز طبق برنامه پيش مي رود. بازيکناني که در حال تمرين کردن با ما هستند روز به روز بهتر مي‌شوند و مرا به حضور پرقدرت در سه جام اميدوار ‌کرده اند.

* بزرگ ترين نگراني فعلي استيلي چيست؟
غيبت ملي پوشان بزرگ ترين دغدغه و نگراني فعلي‌ام من در پرسپوليس است. ما شش بازيکن خوب خود را در اردوي تيم ملي داريم و فقط مي‌توانم دعا کنم که شرايط آنها وقتي که به ما ملحق مي‌شوند خوب باشد، چون اين مورد اهميت زيادي برايم دارد. دوست دارم که آنها از لحاظ روحي و رواني، ‌بدني و تاکتيکي شرايط بسيار خوبي داشته باشند.

* برنامه تمريني شما نشان مي‌دهد که روزهاي پرفشاري را سپري مي‌کنيد. شايد ملي‌پوشان بازگردند نياز باشد با آنها جداگانه تمرين کنيد. اين‌طور نيست؟
ما طبق برنامه‌اي که داشته‌ايم صبح و بعدازظهر تمرين مي‌کنيم و بچه‌ها هم جواب اعتماد مرا داده‌اند. بايد بنشينيم و ببينيم وضعيت ملي‌پوشان چگونه خواهد بود. انشاءالله بتوانيم با کمک همديگر شروع ليگ را با قدرت آغاز کنيم، چون شروع با قدرت در مسابقات ليگ اهميت زيادي براي ما دارد. سعي مي کنيم با برنامه ريزي بهتر ملي پوشان و همه بازيکنان پرسپوليس را براي شروع ليگ آماده کنيم.

* اردوي پرسپوليس در خارج از کشور برگزار مي شود؟
بله، با توجه به صحبت‌ها اوليه ما قرار است به ترکيه عازم شويم و با 3 تيم خوب و مطرح بازي‌هاي پرفشاري را انجام دهيم که براي ما جنبه تدارکاتي و محک جدي باشد. انشاءالله بتوانيم در اين اردو از بازيکنان ملي‌پوش خودمان استفاده کنيم و من اميدوارم با تمام پتانسيل بتوانيم عازم ترکيه شويم.

* آيا بازيکنان خارجي خودتان نيز به اردو مي بريد؟
بله، سعي خواهيم کرد اين اتفاق بيفتد. چون بسيار مهم است که همه بازيکنان با هم در ديدارهاي تدارکاتي هماهنگ باشند. خوشبختانه اکنون همه چيز خوب است و اميدوارم که اردوي ترکيه تکميل‌کننده راه ما براي موفقيت در سه جام باشد.

* پس با اين حساب هيچ مشکلي نداريد؟
فقط اميدوارم کمي حاشيه‌ها از تيم ما فاصله بگيرد و اين مسئله بسيار مهم است، چون حاشيه نبايد در پرسپوليس جايي داشته باشد.

* منظورتان کدام حاشيه است، فعلا که تمرينات بدون مشکل برگزار مي‌شود؟
منظور من از حاشيه مصاحبه‌هايي است که انجام مي‌شود. اميدوارم اين حاشيه‌ها کمتر شوند تا تمرکز ما بيشتر بر روي موفقيت پرسپوليس باشد. از همين امروز پيگيري خواهم کرد که با کمک همه بچه‌ها مشکل حاشيه‌اي نداشته باشيم.

* چرا براي عقد قرارداد با بازيکنان خارجي وسواس خاصي به خرج مي‌دهيد؟
قطعا همين طور است، چون بايد بازيکنان خوب خارجي به ما ملحق شوند. شک نکنيد سعي خواهم کرد بهترين‌ها را به پرسپوليس بياوريم. من هرجا که کار کرده‌ام نشان داده‌ام روي بازيکنان خارجي وسواس خاصي دارم. بازيکن خارجي براي پرسپوليس خيلي مهم است. ما بايد بهترين خارجي‌ها را جذب کنيم.

* از اردوي تيم ملي براي شما خبرهاي خوبي نمي‌رسد. اعلام شد که هادي نوروزي دچار مصدوميتي شديد شده است.
من اين خبر ناراحت‌کننده را شنيدم، متوجه شدم که نوروزي از ناحيه مچ پا مصدوم شده است. در فوتبال آسيب‌ديدگي‌ها اجتناب‌ناپذيرند و هميشه وجود دارند. اميدوارم بازيکنان ملي‌پوش خودمان را سالم تحويل بگيريم تا دچار مشکل نشويم.

* قرعه‌کشي ليگ برتر انجام شد و شما بايد در اولين و دومين ديدار به مصاف ملوان و شاهين بوشهر برويد، نظرتان در اين زمينه چيست؟
هر تيمي در ابتداي راه هدف خاصي براي خودش دارد. هدف ما اين است که بازي‌هاي خوبي را در ليگ برتر به نمايش بگذاريم، در کنار بازي‌هاي خوب دوست دارم امتيازها را يکي پس از ديگري کسب کنيم. هدف اول ما قهرماني است. براي ما فرقي ندارد که در اولين و يا دومين گام بايد به مصاف چه تيمي برويم. ما اين را مي‌دانيم بايد با همه تيم‌ها بازي کنيم.

* نظرتان در مورد ملوان و شاهين بوشهر نگفتيد؟
ملوان سال گذشته قابليت‌هاي خودش را نشان داد، آنها تيمي بسيار خوب و سطح‌ بالا هستند. ما کار سختي داريم. آنها در فينال جام حذفي برابر پرسپوليس قابليت‌هاي خودشان را به نمايش گذاشتند و در ديدارهاي رفت و برگشت در ليگ برتر امتيازها را گرفتند و پرسپوليس را غافلگير کردند، پس کار ما سخت است اما هدف ما مشخص است و ما با هدف وارد مسابقات ليگ برتر مي‌شويم.

*‌ از قرعه کشي ليگ يازدهم رضايت داريد؟
من از روز گذشته پس از اينکه ليگ برتر قرعه‌کشي شد به بازيکنانم گفتم تمام فکر ما بايد اين باشد که به صورت حرفه‌اي زندگي کنيم و مهم‌ترين تاکتيک ما تاکتيک رفاقت و دوستي باشد تا عاملي بشود براي موفقيت پرسپوليس. بچه‌ها اين موضوع را رعايت مي‌کنند و انشاءالله به هدفمان خواهيم رسيد.

*‌ در هفته هفتم، دربي سرخابي ها برگزار خواهد شد، با توجه به اتفاقات فصل گذشته و 2 باخت چه برنامه‌اي براي موفقيت در دربي هفتاد و يکم داريد؟
ما به فکر اين هستيم تا با يک بازي خوب و زيبا راهي دربي شويم. تيمي را به ميدان خواهم فرستاد تا شکست در 2 دربي قبلي را جبران کرده و دل هواداران را شاد کند. اين موضوع يکي از اهداف من است البته تمام بازي‌ها براي ما سخت است.

* تيم ملي در اولين ديدار خود در اردوي اتريش به تساوي رسيد که عليرضا حقيقي نيز يکي از بهترين‌ها بود. نظرتان در اين زمينه چيست؟
قطعا درخشش حقيقي در بازي ملي خبر خوشي براي من است چرا که وي توانسته يک پنالتي خوب را مهار کند. قبل از اينکه حقيقي به تيم ملي برود به او گفتم که وقتي که با تيم ملي مي‌روي بايد سعي کني نفر اول باشي. از او خواستم خوب تمرين کند تا به هدفش برسد. حقيقي شرايطي دارد که مي‌تواند نفر اول باشد از اين بابت خوشحالم که حقيقي در اولين بازي تيم ملي در اتريش خوب بوده و موفق شده يک پنالتي بگيرد. وظيفه او در فصل جاري بسيار سنگين است و اميدوارم امسال از لحاظ فني و اخلاقي نفر اول باشد.

* شيث رضايي هم با انگيزه بالايي در تمرينات شرکت مي کند. آيا اين بازيکن به دنبال اهداف خاصي است؟
همه بازيکنان ما با انگيزه هستند. در تمرينات پرسپوليس شاهد هستيد که بچه‌هاي ما بسيار با انگيزه تمرين مي‌کنند و ما هم برنامه‌ريزي خودمان را طوري طراحي کرده‌ايم که بازيکنان از تمرين لذت ببرند و در کنارش فشار لازم را حس کنند. کم کم در حال رسيدن به هدف خاص خودمان هستيم و من جا دارد از تمام بازيکنان تشکر کنم که در اين زمان با تمام وجودشان براي موفقيت پرسپوليس در حال تلاش هستند.

* وضعيت حشمت مهاجراني چه شد؟
مهاجراني درست است که پستي در پرسپوليس ندارد، اما ايشان يار و ياور ما است و کنار من هميشه حضور دارد و جا دارد از حبيب کاشاني و کميته فني و محمود خوردبين که زحمات شبانه‌روزي مي‌کشند تقدير وتشکر کنم. کاشاني در تيم بستن واقعا زحمات خوبي را کشيده و نبايد از اين موضوع چشم‌پوشي کرد. ايشان با نفراتي که مدنظر ما است با تمام توان در حال مذاکره است و انشاءالله بتواند موفق شود.

* لطفا در خصوص ميشائيل هنکه صحبت کنيد، اگر او به ايران نيامد داستان دستيار شما در پرسپوليس چه مي شود؟
وقتي هنکه را معرفي کرديم باشگاه‌هاي ديگري با مديربرنامه‌هاي ايشان گفت‌وگو کردند. يکي از باشگاه‌ها تيم فوتبال استقلال تهران است که بهتر است من درباره‌اش حرفي نزنم. چند باشگاه ديگر نيز دنبال هنکه هستند. به نظرم اين از لحاظ حرفه‌اي‌گري درست نبود و فکر مي‌کنم چون ما اسم او را برديم همه دنبال او هستند.

* اما پرسپوليس هم پس از عقد قرارداد نصرتي با استقلالي ها اين مدافع را جذب کرد؟
بالاخره اين اتفاق افتاده و مهم اين است که فردي را که ما مي‌خواهيم انتخاب کنيم که بخواهد به ما کمک کند، اگر هنکه آمد که مشکلي ندارد اگر نيامد به فکر گزينه‌هاي ديگري مي‌رويم. وقتي با هنکه صحبت کرديم و نام او را برديم باعث شد تا ساير تيم‌ها به دنبال او بروند. اگر اسم ايشان را مطرح نمي‌کرديم شايد اين اتفاق‌ها نمي‌افتاد. باز هم مي‌گويم اگر هنکه به ايران نيامد با 2 گزينه بسيار خوب که يکي از آنها رالف سومديک است وارد مذاکره مي‌شويم تا به ما کمک کند.

* تکليف دستياران ايراني چه شد؟
با توجه به هماهنگي انجام شده فعلا در خدمت سعيد عزيزيان و پرويز کماسي هستيم. انشاءالله محسن عاشوري نيز به ما اضافه مي‌شود و کادر فني هر روز که مي‌گذرد تکميل‌تر مي‌شود. بايد تفاهم‌هاي لازم انجام شود تا افراد کارشان را شروع کنند و مشکل خاصي در اين زمينه نيست.

* يک سوال حاشيه‌اي، جاسم کرار بهتر است يا علي کريمي؟
سؤال جالبي پرسيديد، اما همه چيز مشخص است و نبايد درباره اين موضوع صحبت کرد.

* استقلالي‌ها عنوان کردند که کرار بهتر از کريمي است.
هر فردي به نوبه خودش شرايط و تاکتيک خودش را دارد. سابقه‌‌اي که علي کريمي در فوتبال ما آسيا و اروپا دارد مشخص است. همه او را مي‌شناسند و ايشان جايگاه خاص خودش را دارد. اصلا هر فردي جايگاه خاص خودش را دارد البته من به کرار نيز بي‌احترامي نمي‌کنم. ايشان هم جايگاه خودش را دارد، ولي علي کريمي که در اروپا مقابل تيم‌هاي بزرگ با شرايط ويژه تمرين کرده و به ميدان رفته قطعا تفاوت آنها در سطح آسيا و جهان مشخص است. من اميدوارم هر 2نفر موفق باشند.

* به عنوان سوال آخر در خصوص جذب بازيکنان جديد توضيح بدهيد.
هر روز که مي‌گذرد در حال رايزني‌هاي لازم هستيم تا نفرات مورد نظر را جذب کنيم. از دقيقه‌ها و ثانيه‌ها استفاده خواهيم کرد تا انشاءالله در جذب بازيکن به هدفمان برسيم. من براي جذب بازيکن آهسته پيش مي رويم چون مي خواهيم قانون سقف قراردادها را هم رعايت کنيم و با همين رعايت همين قانون نيز بازيکنان جديد را جذب خواهيم کرد